Domowa spiżarnia idealna na przetwory

spiżarnia

Obecnie praktycznie w każdym domu znajduje się spiżarnia. Pojawia się ona zwłaszcza w świeżo wybudowanych domach i w większych mieszkaniach. Spiżarnia jest idealnym miejscem do przechowywania zarówno przetworów, jak i innych produktów spożywczych, na przykład świeżych warzyw. Dodatkowe pomieszczenie gospodarcze przyda się również do przechowywania sprzętów, które są rzadziej używane, np. sokowirówki czy stolnicy. Podpowiadamy, jak urządzić domową spiżarnię – nie tylko w domu jednorodzinnym!

Spiżarnia jako osobne pomieszczenie

Dawniej, kiedy w gospodarstwach domowych nie było dużych, funkcjonalnych lodówek, spiżarnia miała umożliwiać przechowywanie produktów spożywczych w znacznie niższych temperaturach, niż temperatura pokojowa. Teraz większość produktów przechowujemy w chłodziarkach i zamrażalkach. Spiżarnia nie pełni już tak ważnej roli, jak kiedyś. Można natomiast z powodzeniem przechowywać w niej weki, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy piwnicy. Umieszczone w niej owoce i warzywa również postoją dłużej, a suche zapasy żywnościowe nie będą więcej  zagracały kuchni. Jeżeli dysponujemy miejscem na tyle, aby spiżarnię urządzić w osobnym pomieszczeniu, musimy pamiętać o paru zasadach:

  1. Spiżarnia powinna znajdować się w zacienionym, suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu
  2. W schowku powinien panować chłód – od 10 do 15°C
  3. Najlepiej, aby pomieszczenie znajdowało się po stronie północnej, możliwie przy jego zewnętrznej ścianie.

Spiżarnia może mieć nieregularne kształty – ważne, aby można było się w niej w miarę swobodnie poruszać. Nie zapomnijmy o ustawieniu wygodnych regałów. Jako pomieszczenie gospodarcze, schowek nie powinien być zbytnio eksponowany. Może znajdować się za przesuwanymi drzwiami, albo w odpowiednio zaaranżowanej wnęce.

Spiżarnia w mieszkaniu

Urządzenie spiżarni w mieszkaniu jest nieco bardziej kłopotliwe. Wiadomo – im większe mieszkanie, tym łatwiej zagospodarować miejsce na nią. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym nawet w najmniejszym mieszkaniu wygospodarujemy miejsce. Jakie to sposoby?

  1. Miejsce pod oknem: Jeżeli Twoja kuchnia jest zacieniona i znajduje się po północnej części mieszkania (najchłodniejszej), małą spiżarnię możesz urządzić pod oknem. poszerz parapet i wbuduj szafkę. Dzięki temu będziesz mieć miejsce na weki, a na parapecie miejsce na np. kwiaty.
  2. Szafa – poproś stolarza, aby wybudował szafę w kuchni! Wystarczy prosty stelaż i parę płyt, które później pomalujesz. Drewniane drzwi żaluzjowe będą wyglądały elegancko, a Twoje zapasy i sprzęty będą w jednym miejscu. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał szafy, wybuduj ją na całej wysokości kuchni.
  3. Spiżarnia we wnęce – o ile to możliwe, możesz wkuć się bezpośrednio w ścianę, aby wybudować w niej małą spiżarnię. Ta opcja jest najbardziej opłacalna w małych mieszkaniach. Ale pamiętaj, aby skonsultować takie rozwiązanie z osobą posiadającą odpowiednią wiedzę – nie możesz przecież zrobić dziury w ścianie nośnej.

Jak widać, odrobina chęci może sprawić, że będziemy mieć w domu spiżarnię z prawdziwego zdarzenia. Przed przystąpieniem do prac realnie oceń sytuację – zastanów się przed wszystkim, czy jest ona niezbędna w Twoim mieszkaniu. W innym wypadku Twój wysiłek może pójść na marne, a potencjał schowka może zostać niewykorzystany.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!