Energooszczędny dom

domJak stworzyć energooszczędny dom

Coraz większa świadomość użytkowników domów co do ekologii i wysokie rachunki za media, skłaniają ludzi do szukania rozwiązań mogących zaspokoić te dwa aspekty. Najczęstszym wyjściem jest właśnie energooszczędny dom. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom możemy zaoszczędzić praktycznie na wszystkich obecnych wydatkach. Ogrzewanie, pobór wody, rodzaj materiałów budowlanych ma wpływ na to, ile rocznie będą wynosić nasze wydatki.

Typ budownictwa

Obecnie stosowane są dwa rodzaje domów nastawionych na ekologię. Jest to typ pasywny i energooszczędny. Oba mają za zadanie zmniejszyć utratę ciepła do minimum. Główną zasadą jest budowanie domów ustawionych bardziej na południe, gdyż tam możliwy jest większy pobór energii słonecznej. W tamtej też części powinny znajdować się salon i kuchnia, gdyż częściej z nich korzystamy. Od strony północnej należy ulokować mniej używane pomieszczenia jak spiżarka, garaż, schowki, tam i tak potrzebujemy zazwyczaj sztucznego światła. Jednakże rodzaj domu pasywnego jest budowany według bardziej resktrykcyjnych zasad. Trzeba też spełnić mnóstwo wymagań, aby był w pełni energooszczędny. Dodatkowo ten typ budownictwa jest droższy, w Polsce kwota zwiększa się o około 15-20%, w porównaniu do standardowego domu. Koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy natomiast zaledwie o kilka procent.

Materiały budowlane

W obu przypadkach, bardzo duży nacisk kładzie się właśnie na ten aspekt, gdyż to strata ciepła jest najkosztowniejsza. Kluczowa kwestia to rodzaj użytego materiału budowlanego. Najbardziej korzystne jest używanie takich materiałów jak pełne cegły, kamień czy pustaki z wełną. Na samym starcie będą gwarantem dobrego utrzymania ciepła. Kosztownym, ale bardzo dobrym pomysłem jest zainstalowanie wentylacji nawiewowo – wywiewnej. Polega ona na odzyskiwaniu ciepła z zużytego powietrza i pozwala zmniejszyć jego straty o około 80%!

Inną kwestią jest zamontowanie energooszczędnych okien. Podobnie jak przy poprzednich materiałach są one droższe przy zakupie, ale zapewniają większą oszczędność przez lepsze utrzymanie temperatury. Wybierając je w sklepie należy zwrócić uwagę na współczynnik Uw. Mówi on o ilości przenikanego ciepła. Jednak należy też uważać, gdyż często dotyczy on tylko szyb, a powinien całego okna tzn. ram, łączeń i samego szkła. Dlatego należy dokładnie dopytać sprzedawcę o należne certyfikaty.

W domach pasywnych, dla lepszej izolacji całego domu, budowana jest zewnętrzna powłoka, która nie przepuszcza powietrza w ogóle. Innym, ale podobnym pomysłem jest zwykłe ocieplenie budynku. Choć często widujemy ekipy remontowe, które układają styropian do ścian, tutaj również należy przestrzegać sztywnych norm, aby uzyskać pożądany efekt.

Choć lista jest długa, to o kilku najważniejszych kwestiach warto pamiętać: 

1. Zawsze należy używać produktów tylko jednej firmy
2. Współczynnik styropianu powinien wynosić od 0,031 do 0,044 W, występuje wówczas najmniejsza utrata ciepła
3. Nie wolno ocieplać budynku podczas deszczu
4. Należy bardzo dobrze przygotować podłoże

Jak oszczędzać pieniądze?

Można praktycznie wszędzie i w każdym aspekcie. Choć jak już wiemy, początkowe koszty są większe, to przy dłuższym użytkowaniu widać duże efekty.

1. Żarówki

Najlepsze są LED-owe. Pobierają kilkukrotnie mniej energii niż zwykłe, nie potrzebują czasu do rozświetlenia się (jak w przypadku starych energooszczędnych), a jasność jest taka sama jak żarowych.

2. Energia słoneczna

Można z niej dwojako korzystać. Albo zamieniamy promienie Słońca w ciepło do ogrzewania wody, wtedy potrzebne są ogniwa słoneczne, albo używamy baterii słonecznych, które gromadzą dla nas prąd. Taki prąd możemy wykorzystać także do ogrzewania wody lub oświetlenia domu. Choć plusem jest niekończąca się energia Słońca, to niestety w pochmurne dni, może nam jej zabraknąć. Dlatego w naszych rejonach stosuje się połączenie hybrydowe, tj. kolektory słoneczne i zwykła energia elektryczna.

3. Na wszystkim

Żeby minimalizować koszty związane z mediami, należy oszczędzać w każdym momencie. Poczujemy to bardzo szybko w portfelu i w przyszłości odczuje to nasze środowisko.

  • Zmywarkę i pralkę należy włączać dopiero, gdy będą one pełne
  • Światło gasimy przy każdym opuszczeniu pokoju
  • Nie wietrzymy domu podczas pracy grzejników. Jeśli chcemy oczyścić powietrze, róbmy to szybko i intensywnie – otwieramy wszystkie okna na 5-10 minut, po czym zamykamy i ponownie nagrzewamy pokoje
  • Podczas prysznica zużywa się mniej wody, niż podczas kąpieli

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!