Mieszkanie w stylu vintage – przeszłość w dobie współczesności

mieszkanie w stylu vintage

Nie od dzisiaj wiadomo, że zmiana trendów panujących zarówno w modzie, jak i architekturze wnętrz nie jest niczym nadzwyczajnym. Co chwila mamy przecież do czynienia z odkrywaniem coraz to bardziej zaskakujących połączeń, czy też powrotem do stylizacji wiodących prym kilka lub kilkanaście lat wcześniej. Wystarczy przeanalizować aktualne stylizacje i konwencje – we fryzjerstwie powraca się do upięć i fryzur stylizowanych na lata 80-te, w branży odzieżowej do łask wracają długie sukienki o wzorzystych strukturach oraz koronki. Projektanci wnętrz natomiast upodobali sobie styl vintage i właśnie o tej koncepcji słów kilka w dzisiejszym artykule.

Czy właściwie jest vintage?

Początki tego stylu sięgają XIX wieku. Pod względem etymologii, vintage wywodzi się z branży winiarskiej, w której określa rocznik wina wyprodukowanego z pewnego typu winorośli, wyselekcjonowanych w jednym roku. W obecnym rozumieniu vintage odnosi się do noszenia i stosowania rzeczy i ubrań z minionej epoki lub też stylizowanych w tej koncepcji, łączenia ich i tworzenia na ich podstawie indywidualnych pomysłów. Przyjęło się powszechnie, że za vintage uznaje się wszystko to, co pochodzi z poprzednich dekad lub jest starsze niż dwadzieścia lat, a upływający czas nie niszczy znaczenia, tylko wręcz przeciwnie – nadaje szlachetności i dostojeństwa. Obecnie określenie to stosuje się również do produktów jedynie nawiązujących swym designem do poprzednich epok.

Vintage to doskonała propozycja dla osób awangardowych, niekiedy wręcz szokujących, chcących unaocznić własną perspektywę świata, swój indywidualny i nietypowy styl bycia.

Mieszkanie vintage

Styl vintage odnalazł także swoje miejsce w projektowaniu wnętrz, charakteryzując się zestawianiem i łączeniem przeciwieństw. To przegląd wzorniczych trendów XX wieku połączony z nostalgią za minionymi latami. Liczy się oryginalność oraz nadawanie drugiego życia starszym przedmiotom. I pomimo ukłonu w stronę dawniejszych czasów, styl vintage najczęściej wybierany jest właśnie przez młode pokolenia.

Jak zatem otrzymać styl vintage w naszym wnętrzu? Są na to trzy sposoby:

  • stylizowanie nowych rzeczy na wzór minionej epoki
  • wprowadzanie stylowych, starych mebli we wnętrza o nowoczesnym designie
  • łączenie historii z nowoczesnością (np. stare formy w soczystych kolorach)

Zwolennicy stylu vintage inspirację do swojej przestrzeni mogą znaleźć wszędzie – w mieszkaniu dziadków, cioci lub rodziców, na wyprzedażach lub aukcjach, a niekiedy nawet na okolicznym śmietniku. Najważniejsza jest pomysłowość i kreatywność będące wyrazem buntu przeciwko symetrii, perfekcji i współcześnie panującym trendom. Polska wersja vintage opiera się na zaczerpniętych z poprzednich lat szydełkowanych serwetkach, zapomnianych już dawno meblościankach, czy też naczyniach z jakże wymownym “Społem”.

Poniżej przedstawimy Wam kilka propozycji aranżacji wnętrz właśnie w konwencji vintage. Może któreś rozwiązanie zainspiruje Was do zmiany stylu swojego domu lub mieszkania?

mieszkanie w stylu vintage Investdom Nieruchomości

fot. czasnawnetrze pl

mieszkanie w stylu vintage Investdom Nieruchomości

fot. otownetrza pl

mieszkanie w stylu vintage Investdom Nieruchomości

fot. domosfera pl

mieszkanie w stylu vintage Investdom Nieruchomości

fot. batdom pl

mieszkanie w stylu vintage Investdom Nieruchomości

fot. timeout com