Oświetlenie mieszkania – rodzaje i rola

oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie mieszkania odgrywa bardzo ważną rolę. Oświetlenie może budzić zachwyt, budować atmosferę, inspirować do działania, albo wręcz przeciwnie – dołować i wprowadzać niepokój. W pokojach słabo oświetlonych możemy się czuć nazbyt przygnębieni, zwłaszcza zimą i jesienią, gdy brakuje nam naturalnego światła. Odpowiednio dobrane oświetlenie może też pełnić funkcję dekoracyjną.

Odpowiednie oświetlenie – rola

Oświetlenie mieszkania może decydować o jego wyglądzie i użyteczności. Przy obecnych propozycjach rynku dekorowania wnętrz, światło nie pełni już tylko jednej roli – staje się też dekoracją, buduje przestrzeń i atmosferę. Oświetlenie należy dobierać indywidualnie, pamiętając o miejscu i funkcji, jaką mają spełnić lampy. Wielkość i sposób użytkowania pomieszczenia też nie jest bez znaczenia – rodzaj lamp należy dobierać pod potrzeby użytkowników i gabaryty mieszkania.

Dobre oświetlenie pomieszczenia

Światło w mieszkaniu nie powinno skupiać się wokół jednej lampy, ponieważ będzie go za mało. Sztuczne światło pełni substytut tego naturalnego, które załamuje się i świeci z różną intensywnością. Dlatego w każdym pomieszczeniu powinny znajdować się co najmniej trzy różne rodzaje oświetlenia:

  • ogólne – inaczej podkładowe, górne. Ten rodzaj jest tłem do oświetlenia kierunkowego, zapewnia przejrzystość danego miejsca i umożliwia ostre widzenie. Lampy powinny emitować światło rozproszone i równomierne.
  • kierunkowe, inaczej miejscowe – powinno by dostosowane do poszczególnych miejsc w pomieszczeniu. Są to na przykład lampy nad stołem, bądź kinkiety.
  • dekoracyjne – buduje odpowiedni klimat i wydobywa z pomieszczenia atrakcyjne detale.

Oświetlenie wpływające na wygląd pomieszczenia

Za pomocą światła można optycznie zmienić wygląd pomieszczenia, np. powiększając je. Aby powiększyć wnętrze, najlepiej zdecydować się na światło skierowane ku sufitowi – to świecące w dół spowoduje zacienienie i pomniejszenie wnętrz. Wrażenie wysokości uzyskasz wówczas, gdy doświetlisz górę pokoju, a zacienisz dolne strefy ścian. Natomiast poszerzenie wnętrza uzyskasz dzięki doświetleniu krótszych ścian wąskiego pomieszczenia, przy równoczesnym niedostatku światła padającego na dłuższe ściany. Modne niegdyś kinkiety powodują zmniejszenie mieszkania. Jeżeli zależy Ci na dekoracji – podświetl wnęki. W ten sposób możesz współtworzyć charakter mieszkania – wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Gra światłem nie należy do skomplikowanych, dlatego łatwo możesz osiągnąć dany efekt w swoim mieszkaniu. Rozmieszczenie oświetlenia planuj już na etapie remontu i połącz funkcję oświetlenia z aranżacją i kolorystyką wnętrz – wtedy uzyskasz spójny, dekoracyjny efekt.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!