Przygotuj swój ogród do zimy

ogród

Każdy ogród musi być odpowiednio przygotowany do zimy. Nie ważne, czy służy tylko do rekreacji, czy do uprawy warzyw. Jeżeli teraz odpowiednio przygotujesz swój ogród, możesz być pewny, że w następnym sezonie odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem. Jak przygotować ogród do zimy? Zapraszamy do lektury!

Ogród: odpowiednie narzędzia

Aby odpowiednio przygotować ogród do zimy, potrzebujemy paru narzędzi: kosiarki, grabi, sekatora, materiału do osłony roślin, sznurka i łopaty. Jako materiału ochronnego można użyć siatek osłaniających, włókniny ogrodniczej, juty, kartonu lub słomy. Osłoni on rośliny przed działaniem wiatru, deszczu, mrozu i śniegu. Należy pamiętać o tym, że przed mrozem osłaniamy zarówno nadziemną, jak i podziemną część rośliny. Nadziemną część rośliny zabezpieczamy wybranym przez nas materiałem ochronnym, natomiast podziemną np. poprzez usypanie niewielkich kopczyków z ziemi. Aby ochronić delikatne rośliny przed deszczem, możemy zadaszyć je okresowo, lub – w miarę możliwości – przenieść w zadaszone, bezpieczne miejsce.

Zadbany trawnik

Trawnik należy regularnie oczyszczać z liści, kamieni i gałęzi. Liście ocieniają trawnik, co może wpływać niekorzystnie na jego wygląd, a także powodować gnicie. Ostatnie koszenie wykonujemy w zależności od stanu pogody, zwykle końcem października bądź początkiem listopada.

Drzewa, krzewy i pnącza

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym  dla drzew i krzewów jest usuwanie gałęzi. Warto to robić jeszcze w pełnym ulistnieniu, aby uniknąć ryzyka wycięcia zdrowej części roślin, co przed zimą jest szczególnie niepożądane. Krzewy i żywopłoty przed zimą powinny być ukształtowane i przycięte, a podpory i wiązania drzew sprawdzone oraz poprawione, jeżeli jest taka potrzeba. Niektóre pnącza, na przykład powojniki, należy późną jesienią obsypać korą o wysokości około 20 cm. Dzięki temu ochronimy pąki u podstawy roślin przed przemarznięciem.

Czyste oczko wodne

Jeżeli w swoim ogrodzie masz oczko wodne, musisz zwrócić swoją uwagę także na nie. Zbiornik powinien być przede wszystkim regularnie oczyszczany z opadłych liści, które unoszą się na jego powierzchni. Jeżeli liście namokną i opadną na dno – ich wyłowienie już nie będzie możliwe, a rozkładające się liście spowodują zanieczyszczenie, co może być powodem powstawania siarkowodoru. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozpięcie siatki ochronnej nad powierzchnią wody, aby liście i gałęzie do niej nie wpadały. Dno oczka należy odmulić, używając do tego specjalnego odkurzacza.

 

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!