Rodzaje umów najmu mieszkania

rodzaje umów

Zarówno wynajmujący jak i najemca, zanim przystąpią do zawarcia umowy najmu nieruchomości, powinni poznać jakie są elementy istotne takiej umowy oraz w jakiej formie może być ona zawarta. Zanim podpiszemy umowę powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Umowa może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony – w każdym przypadku powinno to być jasno wskazane w jej treści. Warto żeby wynajmujący zapoznali się z możliwościami, jakie daje im najem okazjonalny. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę zarówno przy najmie, jaki i wynajmie nieruchomości.

Umowa najmu – słowo wstępne

Czym jest umowa najmu? Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy, poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony. W przypadku umów zawieranych na czas krótszy niż rok, także warto zawrzeć umowę w formie pisemnej, żeby w razie ewentualnego sporu warunki najmu były jasno określone.  W umowie najmu powinny znaleźć się takie elementy jak: odpowiednie oznaczenie stron umowy, wskazanie przedmiotu najmu – opisanie nieruchomości, czas na który zostaje zawarta umowa, możliwość wypowiedzenia umowy, wysokość miesięcznego czynszu najmu, informacja o dodatkowych opłatach leżących po stronie najemcy, terminie płatności. Poza tymi informacjami warto zawrzeć także dodatkowe elementy, które związane są z korzystaniem z mieszkania.

Umowa na czas oznaczony

Umowa najmu na czas oznaczony określa czas, na jaki wynajmujący i najemca chcą zawrzeć umowę. Taka umowa najczęściej nie może zostać rozwiązana w czasie jej obowiązywania. Wyjątkiem jest zapis o okresie wypowiedzenia, możliwym z ważnych przyczyn, bądź wskazanie możliwości wypowiedzenia umowy w sytuacjach, gdy najemca rażąco narusza warunki najmu np. zaległości w płatnościach lub naruszania miru domowego.

Umowa na czas nieoznaczony

Umowa najmu na czas nieoznaczony nie określa długości jej obowiązywania między najemcą, a wynajmującym. Najistotniejszym zapisem jest określenie, w jaki sposób może być ona wypowiedziana. W takiej umowie musi znaleźć się sposób, a także czas wypowiedzenia. Najemca powinien zwrócić uwagę na to, aby okres ten był tak ustalony, by miał wystarczająco dużo czasu na znalezienie nowego mieszkania.

Najem okazjonalny

Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta wyłącznie na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Ta forma umowy zabezpiecza właściciela mieszkania, ponieważ może on w sprawny sposób eksmitować najemcę, który po rozwiązaniu umowy, po upływie terminu wypowiedzenia lub jej wygaśnięciu, nie ma zamiaru opuścić lokalu. Aby móc skorzystać z najmu okazjonalnego, umowa, którą zawiera właściciel z najemcą, musi zawierać:

  1. Oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu użytkowego na podstawie umowy najmu w terminie wskazanym w żądaniu opuszczenia lokalu.
  2. Wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł on zamieszkać w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.
  3. Oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym miałby zamieszkać eksmitowany, o wyrażeniu zgody na jego zamieszkanie.

Właściciel, aby skorzystać z najmu okazjonalnego, musi zgłosić zawarcie umowy naczelnikowi Urzędu Skarbowego, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu. Jeśli nie dotrzyma tych założeń, umowa zawarta pomiędzy stronami będzie zwykłą umową najmu, którą regulują przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów.

Jeśli wskazane wyżej warunki zostaną spełnione, złożone przez najemcę oświadczenie zastępuje konieczność sądowego wszczynania sprawy o eksmisję lokatora.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!