Co odstrasza pchły w domu?

jak odstraszyć pchły w domu?

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale mieszka w naszych domach wiele maleńkich stworzeń. Zdarzają się i pożyteczne – jak choćby zaleszczotki – ale przeważnie są uciążliwe. Do takich zaliczają się pchły. Nieraz trudno je dostrzec gołym okiem, szczególnie, kiedy się schowają. Ale dają o sobie znać poprzez ugryzienia, które mogą być dość bolesne. Nieraz wywołują poważne choroby, dlatego warto się przeciwstawić tym dzikim lokatorom. Co odstrasza pchły w domu?

Co je przyciąga?

Pchły, choć potrafią daleko skakać, to jednak wolą korzystać z innych środków transportu. Wykorzystują swoich żywicieli. Dotyczy to choćby psów oraz kotów. Chowają się w futrze zwierząt i ssą krew naszych pupili. Następnie przenoszą się do mieszkań. Również sami możemy przenieść tego owada, wówczas mamy zwykle do czynienia z pchłą ludzką. Jest podobna do innych gatunków pcheł i również żywi się krwią. Pchły lubią wilgotne i ciepłe miejsca. Dlatego ciało ssaka czy ptaka nadają się idealnie, by się na nim zadomowić. Gromadzą się również w łóżkach i pod nimi, w szparach między listwami oraz innymi przytulnych zakątkach. 

Czym odstraszamy pchły

Dlatego istotne jest zachowanie czystości. Kąpiemy zatem regularnie nasze zwierzęta. Warto przy tym użyć szamponu chroniącego przed pchłami. Po spłukaniu go z sierści należy naszego podopiecznego dokładnie wytrzeć. Po każdym spacerze kontrolujemy zwierzaka, sprawdzając czy jakaś pchła nie znalazła się na jego ciele. Dobrym rozwiązaniem może być także specjalna przeciwpchelna obroża.

Płyny i zapachy

Pamiętajmy także o całym domu. Sprzątajmy w nim regularnie. Jeżeli stwierdzimy obecność pcheł – głównie poprzez uciążliwe ugryzienia – wtedy można zaopatrzyć się w pobliskim sklepie w płyn odstraszający pchły. Ewentualnie wykonajmy go sami w domu. Wystarczy nam olejek z drzewa herbacianego oraz woda. Takiego połączenia nie znoszą inwazyjni goście. Dodajemy do miski z wodą kilka kropli wspomnianego płynu i gotowe. Czego jeszcze nie lubią pchły? Na przykład cytryny czy olejku z eukaliptusa. Nie przepada również za przyjemnymi dla nas zapachami: mięty, goździków czy płatków róży.  Rozprowadzamy go po mieszkaniu. Pierzemy ponadto dywany, myjemy podłogę.

Światło

Możemy również zwabić intruzów. Ciągną do światła – podobnie jak ćmy. Zapalamy więc jasną lampkę i ustawiamy obok niej naczynie z wodą. Pchły powinny zmierzać w kierunku źródła jasności. Wtedy je wyłapiemy i się ich pozbędziemy.