Czym są mieszkania bezczynszowe?

Tzw. mieszkania bez czynszu cieszą się coraz większą popularnością. Można śmiało powiedzieć, że jest to już standard w ofertach biur nieruchomości. Tego typu mieszkania funkcjonują nieco podobnie jak domki jednorodzinne.

Na czym to polega?

To co charakteryzuje mieszkania bezczynszowe to z pewnością fakt, że w takim budynku wszelkie części wspólne ograniczone są do minimum. Nie ma tu czegoś takiego jak fundusz remontowy. Koszty eksploatacji swojego mieszkania w pełni ponosi właściciel.

Inaczej jest w przypadku spółdzielni. W spółdzielniach wszyscy lokatorzy opłacają czynsz. Ten przeznaczany jest na utrzymanie klatek schodowych, chodników przed blokiem i innych części wspólnych. W przypadku mieszkań bezczynszowych wszystkie te prace i związane z nimi koszty leżą po stronie właścicieli. W przypadku bloku wszelkie elementy wspólne są dokładnie podzielone i każdy właściciel mieszkania odpowiada samodzielnie za swoją część. Oczywiście istnieje możliwość, że właściciele mieszkań dojdą do porozumienia i utworzą własny fundusz na utrzymanie części wspólnych.

Czy warto?

Mieszkanie bezczynszowe ma swoje plusy i minusy. Największym plusem mieszkania bezczynszowego jest fakt, że jego właściciele dokładnie wiedzą, na co przeznaczają pieniądze. Albo sami opłacają koszty eksploatacji swojej części, albo wpłacają składki, ale w takim przypadku dokładnie wiedzą na co są one przeznaczane.

W przypadku spółdzielni mieszkaniowej często trudno o równie dobrą przejrzystość wydatków. Dzięki takiemu rozwiązaniu okazuje się, że utrzymanie mieszkania jest dużo tańsze niż w przypadku mieszkania w spółdzielni. Minusem mieszkania bezczynszowego mogą być niekiedy konflikty z sąsiadami dotyczące wydatków na remonty budynku.

Dostępność mieszkań bezczynszowych

Mieszkania bezczynszowe dostępne są zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Choć mieszkanie na rynku pierwotnym jest nieco droższe od tego na rynku wtórnym to w takim przypadku mamy pewność, że przynajmniej przez kilka lat nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z remontami.