Obrazy w sypialni

feng shui

W latach 90 w Polsce panowała duża moda na feng shui, czyli starożytną chińską praktykę planowania i poprawiania przestrzeni w taki sposób, by przebywają w niej, mieć łączność z otoczeniem i naturą. Obecnie zainteresowanie tą sztuką nieco osłabło, choć niektórzy wciąż kierują się jej zasadami – przynajmniej w pewnym zakresie – podczas aranżowania wnętrz w domu czy biurze.

Na przykładzie obrazów zdobiących sypialnię powiedzmy sobie, jakie powinny być, by były zgodne z zasadami tej starochińskiej tradycji.

Obrazy w sypialni nad łóżkiem

Feng shui oznacza “wodę” i “wiatr”: pierwsza jest zjawiskiem niepochwytnym, drugie – niedostrzegalnym. I takie też są, według starożytnej filozofii, siły wpływające na samopoczucie człowieka i jego relacje z innymi.

Wyjaśnijmy jeszcze, że praktyki feng shui nie traktujemy jako zbioru zasad, których musimy się bezwględnie słuchać, organizując przestrzeń, lecz raczej jako pewien rodzaj luźnych porad mogących przyczynić się do zaprowadzenia harmonii w sypialni.

Mogą w tym być pomocne rozmaite ozdoby, a przede wszystkim obrazy. W mniejszym stopniu zwracamy uwagę na ich koloryt. Powszechnie uważa się, że nie powinny być zbyt żywe i jaskrawe, bo takie pobudzają umysł i ciało, a sypialnia jest raczej przestrzenią, w której powinniśmy odpoczywać. Sztuka feng shui kładzie raczej nacisk na to, co one przedstawiają (choć to także ma wpływ na barwy wyeksponowane w obrazie). Zatem ma wywoływać pogodny nastrój. Niewskazane są więc malunki (czy też oleodruki), które przedstawiają pustynny czy śnieżny krajobraz. Sceny bitewne, co zrozumiałe, również są niepożądane. Zamiast tego niech znajdują się na obrazie sielskie scenerie, na przykład wiejskie chatki skąpane w zachodzącym lub wschodzącym słońcu (jeżeli bliska jest nam estetyka dalekowschodnia – może to być stojąca na uboczu pagoda). Istotne też jest, aby temat obrazu kojarzył się nam dobrze – czyli na przykład wiązał się z przyjemnymi wspomnieniami.

Niezłym też pomysłem jest zawieszenie obrazu, na którym znajdują się ptaki. Jeżeli sypialnia ma charakter małżeński, wskazane jest, aby stworzenia te stanowiły parę. Szczególnie dotyczy to ptaków monogamicznych i dobierających się na całe życie. Takie są choćby żurawie (zarazem swojskie, lecz także mocno kojarzone z Dalekim Wschodem) czy łabędzie. Przy czym warto pamiętać, że zgodnie z feng shui nie powinna być na nich przedstawiona woda, gdyż zawiera zbyt wiele yang (jeden z dwóch przeciwnych pierwiastków uzupełniających się w chińskiej koncepcji metafizycznej).