Jak przygotować mieszkanie do świąt?

jak przygotować mieszkanie do świąt

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi szał przedświątecznych porządków, zakupów i przygotowań. Trzeba mieć naprawdę nerwy ze stali, aby nie dać się porwać tej gorączce i wszystko przygotować na spokojnie. Aby przebiegło to bezproblemowo, warto o wiele wcześniej zrobić sobie listę zadań, najlepiej z określonym terminem wykonania.

Dzięki temu dom na święta będzie przygotowany na czas.

Przedświąteczne porządki

Jednym z najważniejszych elementów w ramach przygotowywania domu na święta są porządki. I to w wielu wypadkach gruntowne. Samo starcie kurzu czy umycie podłóg to może być za mało. Dokładnie należy posprzątać każdy kąt – umyć okna, zmienić firanki.

Aby się nie przemęczyć, sprzątanie mieszkania warto rozłożyć na dwa weekendy i zaangażować w ten proces całą rodzinę. W ten sposób mieszkanie szybko będzie posprzątane i będzie można skoncentrować się na dalszych przygotowaniach do świąt.

Świąteczne ozdoby

Chcąc przeżyć święta w dobrej atmosferze, należy zadbać o odpowiedni klimat w domu, a można go będzie osiągnąć dzięki świątecznym ozdobom. Trudno jest chociażby wyobrazić sobie święta w domu bez choinki. Choinka to nie tylko miejsce, pod którym lądują prezenty.

Zapach świeżego drzewka przepięknie roznosi się po całym domu, a migające lampki tworzą niesamowity nastrój. Świąteczne ozdoby to jednak nie tylko choinka. Warto zadbać o to, aby na stole pojawił się świąteczny stroik. Na szybach w oknach można zrobić wyklejanki, a całości niech dopełnią drobiazgi ze świątecznymi motywami, takie jak na przykład ścierki w kuchni z mikołajem czy choinkami.

Odświętne zapachy

Przygotowywanie świątecznych potraw sprawia, że w całym domu roznosi się przepiękny zapach. Można go wzbogacić zapalając świece zapachowe. Od wielu lat święta kojarzą się nieodmiennie z przyprawami korzennymi stosowanymi przy wypieku pierników, a także z miodem czy pomarańczami.

Odpowiednia kompozycja zapachów wprawi Twoich domowników w iście świąteczny nastrój. Warto próbować przygotowywać takie kompozycje na własną rękę.