Jakie błędy popełniamy urządzając mieszkanie

Kiedy wprowadzamy się do wymarzonego mieszkania szybko chcemy urządzić je tak, aby czuć się w nim jak najlepiej. Inspirujemy się tym, co widzieliśmy u przyjaciół, w katalogach, a nawet ulubionych serialach czy filmach. Kierujemy się przy tym także naszym poczuciem gustu. Ten jednak nieraz nas zawodzi. Zastanówmy się, jakie błędy zdarza nam się popełniać podczas urządzania mieszkania.

Brak proporcji

Sztuka zachowania proporcji niewątpliwie ma duży wpływ na wrażenia, jakie wywołują pomieszczenia naszego mieszkania. Chodzi o to, pisząc w skrócie, aby wszystkie elementy pokoju prezentowały się ładnie z osobna, zachowały swój unikalny charakter, a zarazem wspólnie tworzyły miły, bo proporcjonalny dla oka widok. Wszelkie więc wyposażenie pokoju, jak meble, lampy stojące, wiszące oraz dodatki w postaci bibelotów, obrazów powinny się różnić rozmiarem, dłuższe kształty niech się równoważą z dłuższymi.

Ładne przedmioty, lecz niedopasowane

Większość z nas ma żyłkę kolekcjonerską. Gromadzimy przeróżne przedmioty, niektóre – nawiasem mówiąc – są dość zaskakujące. Mamy też często skłonność do tego, aby kupować przedmioty, które się nam podobają. To zrozumiałe, można by pomyśleć. Lubimy przecież otaczać się rzeczami, które współgrają z naszym poczuciem piękna. Rzeczywiście, ale trzeba mieć coś jeszcze na uwadze. Otóż nawet ładne przedmioty nie muszą pasować do wystroju naszych pomieszczeń. Poza tym z czasem będzie ich po prostu za dużo. Tak – że i w piwnicy zabraknie miejsca.

Pokoje bez punktów centralnych

Architekci wnętrz zauważają, że każdy pokój, bez względu na jego rozmiar czy funkcję, powinien mieć punkt centralny, zwany również punktem skupienia.  Potrzebuję tego nasze oczy, a także mózgi. Zawieszamy wzrok na stałym miejscu, dzięki czemu mogą one odpocząć. W pokoju gościnnym takim punktem często jest telewizor, ale może go również stanowić ozdobny stół, duży zegar ścienny. Wówczas pozostałe przedmioty zwracają się w jego stronę.

Pokoje bez wyrazu

Jak już wspomnieliśmy, dużą wagę przykładamy do wystroju wnętrz naszego mieszkania. Niemniej zdarza się, że zapominamy o czymś niezmiernie ważnym. Zgadza się, wszystko prezentuje się bardzo schludnie, meble są ładne, meble zostały dopasowane do koloru ścian… Ale trudno odeprzeć od siebie wrażenie, że czegoś brakuje… Tak, brakuje charakteru, właściciel i zarazem aranżer zapomniał o tym, by poprzez urządzenie mieszkania wyrazić siebie, oddać cząstkę swojej indywidualności… A wystarczyłby obraz odzwierciedlający jego zainteresowania… półka z ulubionymi książkami… lub wiele innych rzeczy!