Mieszkania agentów dla studentów

mieszkania Investdom NieruchomościOkres powrotu młodzieży na studia zbliża się nieubłaganie, dlatego też sektor najmu mieszkań staje się coraz aktywniejszy. Dlaczego nie staje się na tyle aktywny, jak moglibyśmy sobie tego życzyć? Ano dlatego, że do tej pory większość studentów preferowała wynajem mieszkania “z ogłoszenia”, wyszukanego gdzieś na słupie obok uczelni – takie transakcje nie były obłożone dodatkowym kosztem pośrednictwa w procesie najmu. Jednak jak wiadomo, każdy kij ma dwa końce – w ostatnim czasie zwłaszcza w okresie deregulacji wzrosło znacznie ryzyko natrafienia na oszustów podających się za właścicieli mieszkań lub co gorsza udających agentów nieruchomości.

W zasadzie to czy studentowi powinno robić różnicę od kogo wynajmuje mieszkanie, skoro najważniejsza jest dla niego wysokość czynszu? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Obecnie tak naprawdę wszystkie rynki są rynkami klienta, gdzie to on decyduje o podaży danych usług, zatem również usług najmu. Czasy, gdy student był traktowany jako klient o mniejszym potencjale, odeszły już dawno w niepamięć, a poza samą ceną najmu, liczy się jakość, bezpieczeństwo i komfort.

Proces pośrednictwa w zawieraniu umów daje gwarancję uczciwości całego procesu. Nie ma ryzyka trafienia na najemcę, który np. od czasu do czasu “zapomni” uregulować rachunki za tzw. “media”, a student zostaje bez ciepłej wody lub co również się zdarzało bez zakwaterowania, bo okazuje się, że wynajmująca mieszkanie osoba nie jest jego właścicielem. Zawarcie umowy za pomocą pośrednika pozwala uregulować wszelkie kwestie formalno-prawne umowy najmu – zatem daje bezpieczeństwo przed przystąpieniem do kolejnego bardzo ważnego etapu w życiu każdego młodego człowieka.

Właśnie to poczucie bezpieczeństwa jest czynnikiem bardzo ważnym, biorąc pod uwagę to, iż wybierając się na studia do obcego miasta student nie zna wad i zalet poszczególnych lokalizacji, w związku z czym nietrudno go zwieść, a nawet jeśli potencjalny najemca nie miał by złych zamiarów to nie zna on zazwyczaj wymagań studentów. Pośrednictwo agenta w wynajmie gwarantuje pomoc w wyszukaniu odpowiedniej dla zainteresowanego lokalizacji pod względem edukacyjnym, lokalizacyjnym jak i ekonomicznym.

Obecnie dość popularną formą jest wynajmowanie mieszkań przez grupy znajomych, decydujących się na kilkupokojowe mieszkanie i podział opłat między lokatorów, lecz takie działanie niczym nie odbiega od wynajmu pojedynczego mieszkania, natomiast zapoczątkowało dość interesujące zjawisko na rynku nieruchomości. Coraz częstszym zwyczajem staje się zakup mieszkania przez rodziców jednego ze studentów, zazwyczaj jest to inwestycja w mieszkanie wielopokojowe. Jeden z pokoi zajmuje potomek, natomiast pozostałe kwatery wynajmowane są przez jego znajomych, dzięki którym możliwa jest spłata kredytu zaciąganego na potrzeby zakupu mieszkania.

Takiego rodzaju działanie jest również bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż przychody z najmu pokrywają większą część zobowiązań najemcy, a jego dziecko może spokojnie cieszyć się stabilnym zamieszkaniem bez obaw o nagłą zmianę wysokości czynszu czy innych możliwych nieporozumień. Standardowy okres ukończenia studiów wyższych z tytułem magistra to w Polsce 5 lat. Po takim czasie można rozważyć chęć pozostania córki czy syna w dotychczasowym mieszkaniu i dalszy najem lokalu lub podjęcie próby sprzedaży nieruchomości w sytuacji, gdy inwestycja została zrealizowana wyłącznie na potrzeby edukacyjne. Tak czy inaczej pośrednictwo agencji nieruchomości przy kwaterowaniu w obcym miejscu, w celach edukacyjnych przez studenta, staje się działaniem coraz popularniejszym – co potwierdza potrzebę zachowania jakości podczas propozycji lokali oraz rosnącej roli najmujących studentów w na rynku nieruchomości.