Aranżacja kuchni w bloku

mieszkanie - kuchnia
W przeszłości każdy z nas cieszył się, jeśli miał w kuchni lodówkę i kuchenkę gazową. Niestety małe pomieszczenia często nie pozwalały na trzymanie ich razem, w jednym miejscu. Gromadziliśmy urządzenia AGD i wszelkiej maści przyrządy, wierząc, że kiedyś się one przydadzą. Dzisiaj odchodzi się od takich praktyk i w kuchni stawia się na funkcjonalność i przemyślane rozwiązania. Wszelkie miksery i roboty kuchenne starannie chowa się do szafek, w celu maksymalnego oszczędzenia miejsca. Przedstawiamy najważniejsze rzeczy, które musimy wiedzieć podczas urządzania kuchni!

1. Idealnie dobrane meble

Na szczęście skończyły się czasy, w których cieszyliśmy się z każdej zdobytej szafki. Nie musimy urządzać już naszej kuchni przypadkowo. Obecne rozwiązania mogą być bardzo przemyślane, nawet przy niewielkich kosztach. Oczywiście zdecydowanie łatwiej jest zamówić projektanta, którzy urządzi nam pomieszczenie, według konkretnej wizji i dodatkowo podpowie najistotniejsze kwestie na temat ergonomicznego przechowywania sprzętu. Jednak jeżeli taki wydatek jest dla nas zbyt duży, gdyż meble robione na wymiar, wraz z robocizną, mogą kosztować w granicach 8-15 tys. złotych, sami spróbujmy urządzić naszą kuchnię. Pierwszym ruchem jest dokładne rozrysowanie całego planu kuchni, a następnie zastanowienie się nad tym, co nam przeszkadza w obecnym układzie i co chcielibyśmy zmienić. Popytajmy znajomych, przejdźmy się do salonów i sklepów meblowych. Warto też w Internecie poczytać porady od ludzi, którzy mają w tym doświadczenie. Niestety musimy poświęcić na to trochę czasu. Mając już założony i przemyślany zarys, musimy się go trzymać i kupować meble z rozmysłem.

2. Ograniczmy ilość urządzeń kuchennych

Tak jak pisaliśmy wcześniej, już nie musimy gromadzić mnóstwa rzeczy, które ostatecznie mogą okazać się zbędne. Przemyślmy dokładnie, jakich rzeczy potrzebujemy i tylko takie urządzenia kupujmy. Jeśli nasza kuchnia jest mała, a nie planujemy powiększania rodziny, lodówka i zmywarka mogą być mniejszych rozmiarów. Obecnie mnóstwo firm ma całą paletę różnej wielkości sprzętu do wyboru. Coraz więcej osób nie ma czasu na gotowanie w domu. W takim wypadku możemy się zastanowić, czy koniecznie potrzebujemy pieca i aż czterech palników. Może wystarczą nam dwa palniki? To tylko przykład, ale dajemy wskazówki, na co zwracać uwagę.

3. Przemyślane rozmieszczenie rzeczy

Mając już plan rozmieszczenia mebli, musimy zastanowić się nad tym, których rzeczy używamy najczęściej i na jakich wysokościach najwięcej się poruszamy. Choć z pozoru wydaje nam się to nieistotne, gdyż “jak się raz schylimy, to nic się nie stanie” takie stwierdzenie jest obarczone dużym błędem. Często ten “jeden raz” wykonujemy kilka razy rano i jeszcze na wieczór. Meble w kuchni też nie są na rok, a na lata. Więc jeśli myślimy o naszych stawach i kręgosłupach, wiedzmy, że na starość mogą one nam już tak nie służyć.

  • Jeśli często musimy szukać garnków, zamontujmy system cargo. Ułatwi on nam wysuwanie ich bez używania większej siły.
  • Przyprawy miejmy na wysokości ręki, na otwartej półce. Każdy z nich korzysta, a chowanie ich do szafek, jedynie utrudni pracę.
  • Pomyślmy też nad wysokością blatów. Jeżeli jesteśmy wysocy, muszą być one odpowiednio wyżej, aby nasz kręgosłup się nie męczył. I odwrotnie jeśli jesteśmy niscy, proporcjonalnie obniżmy blat.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!