Miasto czy wieś – gdzie lepiej mieszkać?

Nieruchomości na wsi

Każdy z nas planując swoje przyszłe miejsce do zamieszkania, musi rozważyć bardzo wiele czynników i elementów, które składają się na ostateczną decyzję inwestycyjną. Uwarunkowania terenu i miejsca, własne upodobania i gusta, czy też czynniki społeczne i ekonomiczne sprawiają, że wybór właściwego lokum nie jest szybki, ani prosty. Ile razy spotkaliście się już z sytuacją, że wybrane mieszkanie lub dom były idealne, jednak po bliższym zapoznaniu się z ofertą okazywało się, że pewne elementy nie odpowiadają Waszym wymaganiom?

Podejmując się kupna lub wynajmu mieszkania czy domu, należy w pierwszej kolejności określić docelową lokalizację naszego przyszłego “domowego ogniska”. Czy ma być to tętniące życiem miasto, czy może lepiej spokojna i cicha wieś? Jeśli zmagacie się właśnie z takimi decyzjami, niniejszy tekst z pewnością pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Uroki i niedoskonałości miejskich lokalizacji

Mieszkając w mieście, z pewnością nie musimy się martwić o dostęp do wszelkiego rodzaju instytucji publicznych – dzieci możemy zapisać do najbliższego żłobka, przedszkola, a później szkoły. Możemy korzystać z usług wybranej poradni lekarskiej, robić zakupy w określonych sklepach, czy wieczorami bawić się w ulubionym kinie, teatrze, pubie lub dyskotece. Mówiąc w skrócie – życie w mieście jest po prostu niesamowicie wygodne.

Duża ilość zakładów, przedsiębiorstw i instytucji niesie ze sobą także inne zalety – miejsca pracy. Nie ma co ukrywać, że w mieście o wiele szybciej znajdziemy idealną  i atrakcyjną dla nas pracę, która spełni nasze oczekiwania i dostarczy nam odpowiednich wpływów do domowego budżetu.

Jako, że na miejskich osiedlach przełożenie liczby mieszkańców na metr kwadratowy powierzchni jest z reguły wysokie, nie musimy się także martwić, że nasza pociecha nie znajdzie rówieśników do zabawy i spędzania wolnego czasu. Co więcej, my sami możemy także w razie konieczności liczyć na pomoc wielu sąsiadów ze swojego bloku lub sąsiedztwa.

Jednak miejskie lokalizacje, tak jak i wszytko inne, niesie ze sobą nie tylko zalety, ale ma również pewne wady i utrudnienia. Przede wszystkim duży i ciągły hałas dochodzący z ruchliwych ulic, zatłoczonych osiedli, czy placów zabaw dla dzieci. Ponadto, ograniczone tereny zielone, a w niektórych miastach wręcz ich brak. Zanieczyszczenie powietrza również jest na wysokim poziomie, głównie poprzez dużą liczbę zakładów produkcyjnych oraz tworzone przez samochody spaliny.

Nie zapominajmy także o jeszcze jednym utrudnieniu – duża ilość mieszkańców sprawia, że nasza prywatność jest w zasadzie niewielka, a sąsiedzkie kłótnie zdarzają się dość często przy okazji wielu zbyt głośnych imprez.

Reasumując: życie w miejskich lokalizacjach, pomimo swoich dobrze widocznych wad, jest bardzo popularnym i korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób. Są jednak zwolennicy spokojniejszego trybu życia, które to oferuje inwestycja w dom lub mieszkanie na terenach wiejskich.

Wieś – wady i zalety

Wybierając życie na wsi, przede wszystkim otrzymujemy mnóstwo spokoju, ciszy i nieograniczonej swobody na łonie natury. Pod względem ekonomicznym, jest to również inwestycja nieco tańsza, a niżeli w przypadku miejskiego lokum. Co więcej, mieszkając na wsi jesteśmy również znacznie bezpieczniejsi i mniej narażeni na jakiekolwiek niebezpieczeństwa.

Jeśli wybierzemy budowę lub kupno domu w wiejskich okolicach, w większości przypadków uzyskamy również miejsce na własny ogródek, gdzie będziemy mogli się relaksować, tworzyć miejsce do zabawy dla najmłodszych oraz pielęgnować swoje kwiaty, owoce, czy warzywa. Powietrze jest czyste, nieskalane miejskimi zanieczyszczeniami i toksynami.

Jednak mimo wielu zalet, wiejska lokalizacja niesie ze sobą także pewne niedogodności i utrudnienia. Mieszkając na wsi, mamy przede wszystkim ograniczony dostęp do dóbr miejskich lokalizacji, czyli szeroko pojętych instytucji kulturalnych, służby zdrowia, sklepów, czy urzędów publicznych. Tak więc jeśli w późnych godzinach wieczornych poczujemy ochotę na wyjście do kina, pubu, czy chociażby ulubionej restauracji, to nasze szanse na realizację tej zachcianki (zwłaszcza, jeśli nie posiadamy samochodu) są niestety znikome.

Po drugie, planując życie na wsi, musimy liczyć się z ograniczonym dostępem do szkół ponadpodstawowych dla naszych dzieci. Zatem jeśli nasza pociecha osiągnie już odpowiedni wiek, będziemy zmuszeni do codziennych dojazdów z dzieckiem do  placówek odległych mniej lub bardziej od naszej miejscowości.

Co więcej, kolejnym utrudnieniem może być ogrom pracy związany z utrzymaniem porządku wokół i na terenie naszej posesji. Koszenie trawników, grabienie liści, odśnieżanie, przygotowywanie ziemi do sadzenia warzyw i ich późniejsze zbiory – to tylko część rzeczywistości, z jaką będziemy się zmierzać codzień na wsi. Do tego dochodzą także sezonowe prace remontowe naszego domu lub mieszkania.

Dużym problemem może być również kwestia ogrzania naszego lokum. Jeśli chcemy mieć ciepło w pomieszczeniach, musimy sami o to odpowiednio wcześniej zadbać, w przeciwieństwie do ogrzewania miejskiego, gdzie wystarczy tylko jednym ruchem ręki odpowiednio ustawić regulację temperatury na grzejniku.

I na koniec ostatnia, ale nie najmniej ważna uwaga – o wiele łatwiej jest sprzedać nieruchomości w mieście, niż na wsi, a cena, jaką uzyskamy z transakcji, również może być o wiele wyższa, niż w przypadku pozamiejskich lokalizacji.

Reasumując: zarówno życie na wsi, jak i w mieście, niesie ze sobą współmiernie wady i zalety. To, w jakim miejscu wybierzemy swój przyszły dom lub mieszkanie, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Tak, jak wiele jest osób na naszej planecie, tyle opinii i preferencji. A czy Wy już podjęliście decyzje, gdzie spędzicie swoje życie?