Podłoga w mieszkaniu

mieszkanie

Kiedy do odbioru mieszkania zostały nam dwa miesiące albo za moment firma budowlana ma nam oddać dom, rodzi się przed nami wiele pytań, na które musimy odpowiedzieć. Jednym z nich jest pytanie, co mamy położyć na podłogę? Jaki materiał wybrać – czy kierować się ceną, czy jakością? Na co zwracać uwagę? Postaramy się Państwu podpowiedzieć.

Parkiet

Zalety:

Parkiet to zwykłe, naturalne drewno. Nie uczula, nie wychodzi z mody, zawsze elegancko wygląda. Nie jest wytwarzany przez człowieka, a przez naturę. Parkiet jest też wyborem na długie lata. Jeśli już zdecydujemy się na niego, nie będzie to tania inwestycja, ale jednak opłacalna. Według różnych wyliczeń w zależności od ilości cyklinowań, może on nam służyć od 50 do 100 lat. Czyli kwestia podłóg nie będzie nas dłużej obchodzić. Montując parkiet musimy też dokładnie przemyśleć do jakiego pomieszczenia zostanie on położony. Do łazienki i kuchni najlepsze jest drewno gęste i oleiste, nie wchłania wody i chroni belki przed pęcznieniem. Do pokojów mogą być użyte lżejsze klepki – np. sosnowe – są zdecydowanie tańsze. Natomiast do pomieszczeń, które będą często eksploatowane należy wybrać specjalne, odporniejsze drewno – przyda się tam, gdzie mamy biuro i gabinet w mieszkaniu, a goście nie zdejmują obuwia.

Wady:

Parkietu sami nie zamontujemy, potrzebujemy do tego specjalisty. Ponadto trwa to dość długo i wymaga szeregu zadań, które zajmą nam co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście dni. Dodatkowo parkiet wymaga cyklinowania, co jest zaletą, bo wydłuża żywotność, ale bez tego klepki długo nie wytrzymają. Musimy więc pamiętać, aby co 10 lat zamówić usługę cyklinowania do naszego domu. Niestety parkiet jest drogi i nie można tego ukrywać. Jeżeli stoją przed nami jeszcze inne wydatki związane z wykończeniem domu, a zasobność portfela się kończy, wybierzmy inne opcje.

Panele

Można je podzielić na dwie kategorie.

  • Drewniane – na wierzchniej warstwie mają lakierowane drewno. W środku najczęściej jest różnego rodzaju wypełnienie, a dolny fragment to drewniana sklejka.

  • Laminowane – na górze mają laminat, środek panelu wypełniony jest przez np. płytę wiórową, dolną warstwę stanowi najczęściej melamina.

Zalety:

Niewątpliwą zaletą paneli jest fakt, że możemy montować je sami, nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani naszego doświadczenia. Dodatkowo są gotowe zaraz po położeniu, nie musimy ich nabłyszczać, nie trzeba też ich przymocowywać do podłoża (podłoga pływająca). Najlepszej jakości panele wytrzymają bardzo długo i zachowają swój najpiękniejszy wygląd. Nie wymagają też cyklinowań, dzięki czemu późniejsze koszty już się nie powiększają. Panele są też zdecydowanie tańsze od parkietu. Niezależnie od rodzaju powinny służyć nam przez lata.

Wady:

Tańsze rodzaje paneli mogą po pewnym czasie odbarwiać się i odkształcać, co może powodować konieczność ich szybkiej wymiany. Często też upadek cięższej rzeczy powoduje ich znaczne uszkodzenie. Należy też, podobnie jak w przypadku parkietu, dbać o pomieszczenie w jakim je zamontowano (kuchnia, sypialnia, gabinet). Musimy unikać kładzenia paneli w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia i utarcia (miejsce pod krzesło biurowe), zdecydowanie może to skrócić ich żywotność. Parkiet jest w tym przypadku odporniejszy.

Paneli i parkietów nie powinno kłaść się w miejscach, w których stosujemy ogrzewanie podłogowe. Dlaczego? Drewno jest izolatorem i zatrzymuje ciepło, nie pozwalając na jego przejście do mieszkania.

Płytki

Zalety

Jeden z bardziej ekologicznych materiałów, gdyż jest to połączenie gliny, wody i innych dodatków. Nie są sztucznie, chemicznie utwardzane, a jedynie wypalane w piecu. Płytki są wyborem pośrednim między panelami i parkietem. Powszechnie uważa się je za eleganckie, są trwałe, mogą służyć nam przez lata. Te lepszej jakości nie wycierają się i nie tłuką przy byle upuszczeniu kubka lub noża. Nawet jeśli pojedyncza płytka skruszy się, wystarczy ją wymienić bez naruszania całej konstrukcji. Dodatkowo idealnie nadają się do pomieszczeń, gdzie stosujemy ogrzewanie podłogowe, ponieważ dobrze przewodzą ciepło do pomieszczeń. Ogromną zaletą jest fakt, że płytki są odporne na wilgoć, dzięki czemu zostaje wyeliminowany ewentualny problem z pleśnią i grzybem.

Wady

Najwięcej minusów dotyczy montażu. Teoretycznie można samemu się tego podjąć, ale jakość i efekt takiego wykonania będą dalekie od zadowalającego. Trzeba też posiadać odpowiedni sprzęt. Kładzenie płytek jest również czasochłonne i utrudnia ewentualne mieszkanie. Zaprawa długo schnie i trzeba uważać, żeby małym błędem nie zepsuć całej misternej pracy. Należy pamiętać, że tańsze płytki, obojętnie czy do pomieszczeń czy do kładzenia na zewnątrz, są bardziej śliskie niż panele lub parkiet.

Przed ewentualnym kupnem materiałów musimy przeanalizować, w jaki sposób będziemy użytkować mieszkanie i oszacować nasz budżet. Nasza decyzja musi być przemyślana, aby maksymalnie uwydatnić zalety, a zminimalizować wady naszego wyboru!

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!