Regulowanie grzejnika w mieszkaniu

Grzejniki są elementami znajdującymi się w każdym domu i mieszkaniu. To dzięki nim odczuwamy ciepło w chłodne dni. Jak wyregulować grzejniki?

Zrównoważony przepływ wody

Grzejnik może osiągnąć najwyższą moc, jeśli przepływ wody jest odpowiedni. Bywa tak, że niektóre grzejniki są za gorące, inne natomiast za zimne. Związane to jest z niewłaściwym przepływem wody w instalacji (brak zrównoważenia hydraulicznego). Woda płynie tam, gdzie jest najmniejszy opór, następnie wraca do kotła, co powoduje, że do poszczególnych części grzejnika dociera niewiele gorącej wody. Dawniej używano kryzy, aby zrównoważyć przepływ, ale dziś korzysta się z nastaw wstępnych, które współpracują z głowicami. Dobranie właściwych elementów pozwala uregulować pracę grzejnika.

Samodzielna regulacja

Jeśli chcemy sami nastawić grzejniki, trzeba zmienić nastawę zaworu. Należy zdjąć głowicę w najcieplejszym grzejniku za pomocą płaskiego klucza z dużą średnicą. W niektórych konstrukcjach wystarczy jedynie przekręcić plastikowy pierścień. Po zdjęciu głowicy powinno się unieść pierścień nastawczy i ustawić go w odpowiednim przedziale. Warto zakupić zawory regulujące, które pomogą zachować odpowiednią temperaturę i wyregulować grzejnik.

Termostat grzejnikowy

Regulacja termostatu pozwala uzyskać pożądaną temperaturę. Nie jest to nic skomplikowanego, jednak zapowietrzone kaloryfery stanowią dla niektórych osób nie lada problem, z którym nie potrafią sobie poradzić. Warto zatem poprosić o pomoc kogoś, kto się na tym zna, lub po prostu zwrócić się do instalatora, który ustawi grzejniki tak, żeby wszystko działało sprawnie.

Regulowanie grzejnika w mieszkaniu nie jest niczym skomplikowanym, dlatego można spróbować zrobić to samemu. Nowoczesne grzejniki raczej cechują się tym, że rzadko się zapowietrzają i służą nam przez długie lata. Wybierzmy zatem takie, które będą jak najbardziej komfortowe.