Wilgoć w piwnicy latem

Lato to czas wakacji i urlopów. Lecz nie tylko, bo to także okres, gdy musimy stawić czoło rozmaitym problemom. Do takich letnich kłopotów zalicza się choćby wilgoć gromadząca się latem w piwnicy. Zastanawiamy się, skąd się wzięła oraz w jaki sposób ją odprowadzić. Rozwiązań jest co najmniej kilka.

Wilgoć w piwnicy latem – jak się pozbyć?

Pewne miejsca są szczególnie narażone na nadmierne gromadzenie się wilgoci. Należy do nich między innymi piwnica. Choć nie przebywamy w niej zbyt często, zwykle wchodzimy na chwilę, aby coś wziąć lub zanieść. Tym niemniej istotne jest, aby nie było w niej zbyt wilgotno. Jak wiemy wilgoć jest idealną pożywką dla pleśni. Ona jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Ale poza tym niszczy przedmioty, które magazynujemy. A przecież zależy nam na ty, aby przechować je w możliwie nienaruszonym stanie. Z niektórych co jakiś czas korzystamy, a inne mamy zamiar komuś wręczyć.

Swoją krucjatę przeciw wilgoci dobrze rozpocząć jeszcze zimą. Należy więc dbać o to, aby pomieszczenia piwniczne nie uległy zbytniemu wychłodzeniu. Aby temu zapobiec, mozna delikatnie docieplać narażone na chłód przestrzenie.

Mija wiosna i nadchodzi lato. Z jednej strony upragnione, z drugiej nastręczające kilka problemów. Na przykład wilgoć. Skąd się bierze? Mogłoby się wydawać, że nie powinno jej być podczas ciepłych dni. Przecież otwieramy wtedy drzwi i okna i wietrzymy naszą piwnicę. No właśnie i z tego też m.in. wynikają dalsze perturbacje. Wbrew potocznemu myśleniu to właśnie ciepłe i gorące powietrze jest bardziej wilgotne od chłodnego! Gdy zderza się z chłodem obserwujemy znane nam z lekcji fizyki zjawisko skraplania (kondensacji). Uff, od tego wszystkiego aż ściany zaczynają się pocić…

Sposoby na wilgoć w piwnicy 

Warto na początku zmierzyć poziom zawilgocenia piwnicy, aby wiedzieć, z jak poważnym problemem przychodzi nam się mierzyć. Służą do tego higrometry, urządzenia, które łatwo znajdziemy w nieco bardziej specjalistycznych sklepach.

Istnieje kilka wypróbowanych metod do walki z letnią piwniczną wilgocią. Należy do nich choćby izolacja. Przy czym ociepla się nie tylko pomieszczenia, ale również rury. Poza tym często zaleca się instalację systemów wentylacyjnych, dzięki którym powietrze w piwnicy wciąż krąży i pozostaje w ruchu.

Powyższe rozwiązania są jednak dość kosztowne i wymagają dłuższego, planowego działania. Niezłym więc wyjściem jest też zainwestowanie w osuszacz powietrza. Obecnie na rynku jest wiele różnych modeli, od stacjonarnych po bardziej mobilne – dzięki czemu bez problemu wybierzemy odpowiadający nam produkt.