Obrazy w kuchni

Kuchnia to miejsce w domu, w którym przeważnie spędzamy znaczną część dnia. Nie tylko wówczas, gdy przygotowujemy obiad i spożywamy go, lecz także w innych momentach. Przesiadujemy w niej, gdy pijemy kawę czy herbatę. Słuchamy w niej ulubionej stacji radiowej lub muzyki z płyt. W kuchni także przebywamy z przyjaciółmi »

pszczoła w domu

Pszczoła w domu

Latem najczęściej zalatują do naszych domostw rozmaite stworzenia. Przeważnie są to owady, zdecydowanie rzadziej zaś ptaki oraz nietoperze. Stałymi gośćmi są muchy i komary. Z nimi najtrudniej dać sobie radę, choć zwykle mamy na nie jakieś sposoby. Większy problem pojawia się, gdy odwiedza nas pszczoła. Jak powinniśmy zareagować na jej »

urlop w domu

Urlop w domu

Dłuższa przerwa od nauki i pracy niemal każdemu jest potrzebna. Pozwala to zregenerować siły – zarówno psychiczne, jak i fizyczne – aby po odpoczynku z nowym animuszem, a być może także oryginalnymi pomysłami, powrócić do swych zadań obowiązków. Dlatego też każdego roku przysługuje nam urlop. Przyjęło się, że spędzamy go »

plac zabaw w ogrodzie

Plac zabaw w ogrodzie

Dom ma między innymi taką zaletę nad mieszkaniem, że przy nim znajduje się ogród. Można go zaaranżować w rozmaity sposób. Niektórzy sadzą rośliny, a następnie je pielęgnują, inni wolą, jak zieleń sama się bujnie rozwija, wtedy efekt bywa często bardzo urokliwy. Ogród przydomowy to także miejsce, w którym uwielbiają spędzać »

budki dla wróbli

Budki dla wróbli

Być może większość z nas nie potrafi odróżnić sikor: bogatki od modraszki. Natomiast prawie każdy jest w stanie opisać, jak wygląda wróbel. W końcu ptak ten żyje tuż obok nas. Nie znajdziemy go w odludnych miejscach, gdyż jest to gatunek synantropijny, czyli taki, który przystosował się do środowiska silnie przekształconego »

porządek w domu

Porządek w domu

Dla jednych – im więcej, tym lepiej. Innych łapie biała gorączka, kiedy na półkach, szafkach jest nastawiane dużo elementów. Ramki ze zdjęciami, bibeloty, pamiątki. Tu coś, tam coś – czasami głowa od tego boli. Koty lubią je postrącać, a kurz jest ich największym wielbicielem: graty. Jak się ich pozbyć i »

osa w pokoju

Osa w pokoju

Gdy robi się cieplej, chętniej wietrzymy pomieszczenia. Powietrze nie jest już tak skażone smogiem, więc nie musimy się zastanawiać nad tym, czy otworzyć okno, czy też nie. Wówczas też do naszych pokoi przylatują rozmaite stworzenia. Nie brakuje, rzecz jasna, much i komarów. Lecz pojawiają się też nieco inne owady. Jednym »

sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu

Niekiedy nie wiemy, jak wykorzystać przestrzeń poddasza. Nieraz jak gdyby samoistnie zaczyna ona pełnić funkcję strychu czy też przechowalni. Do pomieszczenia tego przenosimy przedmioty, które kiedyś mogą się przydać. Tymczasem możemy wykorzystać je w inny sposób i uczynić z niego funkcjonalny i oryginalny pokój. Czemu poddasze nie miałoby się na »

ptak na dachu

Ptak na dachu

Dach to ważny element naszego domu. W końcu chroni jego pomieszczenia przed deszczem, zimnym i gorącym powietrzem. Jednak nie tylko dla nas pełni on ważną funkcję. Korzystają z niego także inne istoty, między innymi ptaki. Nieraz ich obecność może nam się wydać niepożądana, niemniej powinniśmy być bardziej wyrozumiali, a nawet »

stół wielkanocny

Stół wielkanocny

Niektórzy twierdzą, że potrawy wielkanocne nie tylko są smakowite, lecz również same w sobie stanowią ozdobę stołu. Wiele w tym prawdy. Lecz wychodzimy z założenia, że na pewno nie zaszkodzi zadbać o dodatkowe dekoracje. Dzięki nim spotkanie stanie się uroczystsze, a dania – apetyczniejsze. Poza tym odświętnie przygotowany stół nada »

jaskółka na balkonie

Jaskółki na balkonie

Nasze siedziby odwiedzają rozmaite stworzenia. W pokojach lubią przebywać muchy i pająki. Jeżeli na balkonie trzymamy kwiaty, wtedy pojawiają się stworzenia zbierające nektar bądź żywiące się nim. Jest to także miejsce, w którym swoje gniazdka wiją czy też raczej lepią jaskółki. Niektórzy nie są zadowoleni z tego faktu. Niemniej zdecydowanie »

jak zaaranżować wejście do salonu

Jak zaaranżować wejście do salonu?

Aranżując swoje miejsce zamieszkania, mamy do wykonania wiele różnych zadań. W końcu każde pomieszczenie powinno być zorganizowane w sposób funkcjonalny. W większości z nich – może poza strychem (choć też nie zawsze) – powinniśmy się czuć komfortowo. Zresztą nie tylko my – lecz również odwiedzający nas przyjaciele czy krewni. Ważne »

wiosna na balkonie

Wiosna na balkonie

Kiedy nastaje chłodniejsza jesień, coraz rzadziej wychodzimy na balkon. Nieraz tylko po to, by sprawdzić pogodę i upewnić się, że rzeczywiście jest zimno. Zimą robimy to z jeszcze mniejszą częstotliwością, zwłaszcza wtedy, gdy zasypany jest śniegiem. W końcu przychodzi odwilż. Zwały śniegu nagromadzone na naszym balkonie topnieją, odsłaniając coraz to »

owad w domu

Owad w domu

Przeważnie mamy czas, by przygotować się na wizytę gości. Ścieramy wtedy kurz z obrazów i mebli. Upewniamy się, czy nie brakuje w puszce kawy; napełniamy też cukiernicę, bo goście przeważnie lubią sobie dosłodzić. Chodzi tutaj oczywiście o ludzi. Inaczej to wygląda, kiedy w gościnie u nas bywają inne stworzenia – »

Wiosenne porządki

Ostatnie grudki śniegu topnieją pod wpływem coraz łaskawszego dla nas słońca. Do astronomicznej wiosny jeszcze nieco zostało czasu, ale mrozy zapewne odeszły już na długo (przynajmniej do listopada), a dni się wydłużają. Bliskie nadejście wiosny obwieszczają coraz śmielej ptaki. W miastach słychać kosy, które wygrywają swoje piękne i rozbudowane melodie. »

Rybik w domu

Lista gości ze świata owadziego, którzy lubią się gnieździć w naszych domach jest dość długa. Mieszczą się na niej zarówno pożyteczne, jak i szkodliwe stworzenia. Nie brakuje też istot, których obecność jest raczej neutralna, do nich zaliczymy między innymi pewne ciekawe zwierzę – rybika cukrowego. Czym się charakteryzuje i czego »

Aranżacja ściany

Duże białe ściany nie nastrajają optymistycznie. Czasem nawet kilka niewielkich obrazków powieszonych na niej całkowicie odmienią nastrój panujący w pomieszczeniu. Aranżacja ścian jest więc istotnym elementem wystroju domu. Nieraz nie podchodzimy do tego tematu poważnie, wychodząc z założenia, że wystarczy cokolwiek na nich powiesić i będzie to dobrze wyglądało. To »

Aranżacja salonu w bloku

Mieszkania w bloku różnią się rozmiarami i układem pokoi, jednak w większości łączy je to, że każda wolna przestrzeń jest w nich ceniona na wagę złota. Dlatego też ważne jest, by przy ustawieniu mebli i akcesoriów w  pomieszczeniach wykazać się pewną dozą kreatywności. Dotyczy to chociażby jednej z kluczowych spraw, »

sylwester w domu

Sylwester w domu

Niektórzy z nas jeszcze wiele miesięcy przed końcem grudnia planują swojego sylwestra. Inni z kolei nie lubią specjalnie organizować sobie czasu z wyprzedzeniem i czekają spokojnie na rozwój wypadków. Niegdyś bardzo popularne były bale sylwestrowe. Wówczas goście w galowych strojach spotykali się w obszernych salach i tańczyli przy wesołych rytmach. »

Biedronka azjatycka w domu

Biedronkę, czyli chrząszcza z rodziny biedronkowatych, zna chyba każdy. Rozpoznają je nawet małe dzieci, które uczą się o nich z dziecięcych czytanek. Wiemy doskonale, że pełnią ważną rolę w ekosystemie, regulując populację szkodników roślin – między innymi mszyc. W Polsce najliczniej reprezentowane są przez biedronki siedmiokropki, które charakteryzują się, rzecz »

gry planszowe na święta

Gry na święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to bardzo rodzinny czas. Zdecydowana większość z nas bierze sobie za punkt honoru, aby spędzić ten okres z bliskimi. To dobra okazja, by wzmocnić relację z domownikami, z którymi widujemy się na co dzień oraz innymi krewnymi, których widujemy znacznie rzadziej. Miłą rozrywką jest wspólne kolędowanie, choć »

święta w domu

Święta w domu

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne święta w Polsce. Jeżeli nie możemy się spotkać przez cały rok, właśnie w tym czasie dołożymy wszelkich starań, by być wspólnie z bliskimi. W jednym domu gromadzi się kilka pokoleń, by wspólnie celebrować ten czas i cieszyć się wzajemną bliskością. Nieraz przypada nam rola »

Zaleszczotek w domu

Pisaliśmy już o jednym jesienno-zimowym stworzeniu, które szuka w naszych domostwach schronienia. Scharakteryzowaliśmy wówczas złotooka. Tym razem przedstawimy drugie, nie mniej pożyteczne stworzenie. Będzie to zaleszczotek. Jeżeli pozwolimy mu u siebie zostać, wtedy odpłaci nam się pożyteczną robotą.  Najpierw opiszemy jego wygląd, wspomnimy, skąd do nas przybywa, a na koniec »

Wystrój balkonu na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia, jak co roku, zbliżają się wielkimi krokami. Koniec listopada i początek grudnia to czas ku temu, by powoli myśleć o przystrajaniu domowych ognisk. Przeważnie skupiamy się na tym, aby zaaranżować salon oraz pokoje dziecięce. Tymczasem wcale nie trzeba się do tego ograniczać, można też przystroić domowe pielesze »

złotook w domu

Złotook w domu

Jesienią, gdy robi się chłodniej na dworze, z większą chęcią wracamy do domu niż w okresie letnim. Możemy się w nim ogrzać, odprężyć i przy kubku kawy czy herbaty obserwować przez okno okolicę skąpaną deszczem. To również czas, kiedy do naszych domostw z nie mniejszą chęcią, a nawet pewną determinacją »

Kolor ścian w kuchni

Już w starożytności dostrzeżono, że barwy oddziałują na nasze samopoczucie. I mogą wywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Przy pomocy kolorów wprowadzano ludzi w pożądany nastrój. Dziś, choć nie zawsze to sobie w pełni uświadamiamy, kolory są wykorzystywane do aranżowania przestrzeni w taki sposób, by przebywając w danym miejscu, »

feng shui

Feng shui – obrazy w sypialni

W latach 90 w Polsce panowała duża moda na feng shui, czyli starożytną chińską praktykę planowania i poprawiania przestrzeni w taki sposób, by przebywają w niej, mieć łączność z otoczeniem i naturą. Obecnie zainteresowanie tą sztuką nieco osłabło, choć niektórzy wciąż kierują się jej zasadami – przynajmniej w pewnym zakresie »

Aranżacja okien w sypialni

W jakim pokoju powinno być najprzytulniej. Niewątpliwie w sypialni. To przecież w nim codziennie się kładziemy spać, aby wstać na drugi dzień. A dobrze zacząć dzień w miejscu, w którym czujemy się komfortowo i które pozytywnie nas nastraja. Dlatego tak istotne jest, by odpowiednio je urządzić. Podczas organizowania tej przestrzeni »

Zasłony w pokoju dziecięcym

Aranżując pokój dziecięcy, zwracamy uwagę na wiele aspektów. Dokładamy starań, aby pociecha czuła się w nim dobrze. Zatem musi w nim być komfortowo. Aby tak było, należy znaleźć odpowiednie elementy, które przesłonią okna. Wśród propozycji dużą popularnością cieszą się zasłony. Powiedzmy więc sobie nieco o tym, jakie spełniają funkcje w »

Ćma w domu

Nieraz nasze domy odwiedzają piękne, lecz niepożądane istoty. Takimi też stworzeniami są ćmy. Czarują nas swą urodą, wyglądają bowiem jak duszki odziane w tkane srebrnymi i złotymi nićmi szaty. Niestety ich odwiedziny mogą być szkodliwe. Jakie ćmy są szkodliwe? Ćmy w fazie doskonałej, czyli jako dorosłe uskrzydlone owady, nic nam »