Lustro w łazience

Bez czego nie sposób wyobrazić sobie łazienki? Niewątpliwie taką rzeczą jest wanna lub też kabina prysznicowa. W końcu pomieszczenie to służy do tego, by brać kąpiel czy prysznic. Owszem, przy czym zauważmy, że jest to podstawowa funkcja łazienki, lecz nie jedyna. W niej wykonujemy także szereg innych czynności. Nie potrzebujemy »

Aranżacja sypialni w bloku

Aranżując wnętrza, dostosowujemy nasze pomysły do przestrzeni oraz możliwości ekonomicznych. Pewien problem może stanowić zarówno małe pomieszczenie, jak i duże. W pierwszym wykorzystujemy kreatywność, by zmieścić wszystkie niezbędne meble i przedmioty, w drugim głównym zadaniem jest zapełnienie przestrzeni tak, aby było w niej przytulnie. Tym razem skupimy się na urządzaniu »

Oświetlenie w łazience

Ważne jest, żeby zaaranżować odpowiednie oświetlenie dla każdego z pokojów w domu. Przy czym w niektórych odgrywa ono istotniejszą rolę niż w pozostałych. Odnosi się to na przykład do łazienki, która często – szczególnie w blokach – pozbawiona jest okien czy choćby świetlików. Światło wówczas w całości ma sztuczne źródło. »

Sprytne rozwiązania w kuchni

Aranżując domowe pomieszczenia, zwykle najwięcej uwagi poświęcamy salonowi i sypialni. Pierwszy pokój jest bardzo reprezentatywny, w nim gościmy rodzinę i przyjaciół, w drugim spędzamy noc i zależy nam na tym, by śnić kolorowe sny w przytulnym pomieszczeniu. Nieraz zapominamy o tym, jak ważna jest kuchnia. W końcu i w niej »

Mrówki w domu

Z radością witamy wiosnę, kiedy to przyroda po śnie zimowym budzi się do życia. Ptaki rozweselają nas swym śpiewem, a pszczoły pracowicie zbierają pyłek i nektar. Gdzieniegdzie widzimy motyla leniwie przelatującego nad ziemią. Przy czym cieplejsze dni mają też swoje mniej pozytywne akcenty. Właśnie wtedy do naszych domów dostaje się »

Pomysł na ścianę w przedpokoju

Skoro przedpokój nie jest pokojem, to nieraz nie przykładamy dużej wagi do tego, by go zaaranżować. Zdecydowanie więcej czasu w tym względzie poświęcamy salonowi, sypialni czy kuchni. Tymczasem warto sobie uzmysłowić, że pełni on bardzo istotne funkcje – zarazem użytkowe, jak i reprezentacyjne. Przecież goście, witając u nas, pierwsze wrażenia »

Kwiaty na balkon wschodni

Wybierając kwiaty na balkon, kierujemy się rozmaitymi kryteriami. Zwracamy, oczywiście, uwagę na to, jak rośliny wyglądają, czy długo kwitną i w jakim czasie to robią. Ważną kwestią jest też to, czy hodowanie ich wymaga wiele zachodu. W tym wszystkim nie należy zapominać o jednej bardzo ważnej sprawie. Kwiaty powinny się »

piaskownica na balkonie

Piaskownica na balkonie

Balkon to istotna część składowa lokalu. Jego powierzchnię wykorzystujemy do różnorodnych celów. W słoneczny i cieplejszy dzień, relaksujemy się na nim, nie wychodząc z domu. Przeglądamy wówczas prasę, popijając kawą czy herbatą. Jeśli lubimy być otoczeni zielenią i mamy w sobie żyłkę hodowcy roślin, wtedy tworzymy na balkonie urokliwą namiastkę »

hiacynt w domu

Hiacynt w domu

Jeśli nie mamy przydomowego ogrodu, to nieraz zastanawiamy się, jak by wyglądał, gdybyśmy takim dysponowali. Sadzilibyśmy w nim przeróżne kwiaty i warzywa. Przy czym nie musimy poprzestać na samych marzeniach – bo też niektóre rośliny z powodzeniem możemy hodować w czterech ścianach czy też na balkonie. Jedną z nich jest »

Aranżacja łazienki ze skosem

Poddasza nie służą nam już wyłącznie jako składowiska rzeczy, które być może kiedyś się przydadzą. Aranżujemy bowiem na nich także bardziej funkcjonalne pomieszczenia, włącznie z tymi, z których korzystamy każdego dnia. Skosy, a także drewniane elementy konstrukcji sprawiają, że panuje w nich przytulna atmosfera, dlatego urządzamy w tej przestrzeni sypialnie. »

Ptaki na balkonie

W dzisiejszych czasach, tak bardzo nastawionych na rozwój technologiczny, często nie dostrzegamy wokół siebie piękna. Poszukujemy go w odległych krainach, oglądamy na przykład programy przyrodnicze opowiadające o faunie i florze egzotycznych krajów – tymczasem za oknem również mamy co podziwiać, musimy tylko nauczyć się obserwować przyrodę i – jeżeli mamy »

Jak wyczyścić balkon po zimie?

Zima wprawdzie jeszcze trzyma nas w okowach chłodu, niemniej powoli myślimy już o wiośnie, co też pomaga nam skrócić czas oczekiwań na nią. Oczywiście mamy na myśli nie tylko powroty ptaków oraz ich śpiewy, ale również o pewnych domowych obowiązkach. Jednym z nich jest wyczyszczenie balkonu po zimie. Jak się »

sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia w stylu skandynawskim

Skandynawia nie od dziś inspiruje mieszkańców innych obszarów w rozmaitych dziedzinach życia. Nas interesuje aranżowanie wnętrz. Oczywiście i w tej materii północy region podsuwa nam pewne pomysły. Rozważmy więc, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim (a być może także inne pomieszczenia).  Zacznijmy od tego, jakie czynniki wpływają na to, jak »

Sylwester w domu z dziećmi

Jeszcze nie zaczęły się święta Bożego Narodzenia, a już planujemy, jak spędzimy zabawę sylwestrową. Nieraz z dużym wyprzedzeniem rezerwujemy miejsce na sali, by 31 grudnia udać się na bal. Przy czym różnego rodzaju bale popularne były w minionych dekadach, szczególnie w latach dziewięćdziesiątych, dziś zaś coraz chętniej spędzamy ten czas »

Powojniki na balkonie zimą

Zima może mieć wiele uroku, choć trzeba przyznać, że przez krótsze, ciemniejsze i zimniejsze miesiące brakuje nam wiele rzeczy i zjawisk przyrody, które towarzyszą nam wiosną i latem. Chodzi tu między innymi o roślinność, która rozkwita, ciesząc nas zapachami i kolorem. Na czas zimy kwiaty w utajeniu czekają, aby ponownie, »

Świąteczna aranżacja salonu

Większość z nas nie może się doczekać świąt Bożego Narodzenia. Aby skrócić czas oczekiwania można już wcześniej, choćby w listopadzie, zastanowić się nad tym, jak zaaranżować dom, by podkreślić świąteczną atmosferę. Dla wielu z nas centralnym miejscem w tym okresie jest choinka i przestrzeń wokół niej.  Owszem, warto i o »

szczypawka w domu

Szczypawka w domu

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nasz dom jest także miejscem, w którym znajdują schronienie przeróżne małe stworzenia. Jedne są szkodliwe (przykład mole czy pchły) – inne pożyteczne (zaleszczotki, złotooki), a pozostałe raczej neutralne. W ostatniej grupie znajduje się między innymi skorek pospolity, znany szerzej jako szczypawka. Skorek pospolity w »

Lawenda w domu

Wiele kwiatów ma szerokie zastosowanie. Nie pełnią wyłącznie funkcji dekoracyjnych. Dotyczy to między innymi roślin zawierających olejki eteryczne. Zaliczymy do nich lawendę z rodziny jasnotowatych. Niektórym z nas kojarzy się z Prowansją. I nic dziwnego, w tym regionie znajdują się malownicze pola obsiane jasno- czy też ciemnofioletowym kwiatem. Co ciekawe, »

Balkon zimą

O każdej porze roku Polska przybiera inne szaty. Mamy tę dogodność, że w naszej strefie klimatycznej występują cztery różniące się od siebie pory. Nie narzekamy więc na monotonność. Kto lubi chłodniejsze i rześkie dni, ten zapewne nie może się doczekać, gdy zrobi się jeszcze zimniej i być może spadnie pierwszy »

pleśń w mieszkaniu

Pleśń w mieszkaniu

Pleśnią nazywamy potocznie grzyby strzępkowe. Są to szeroko rozpowszechnione organizmy. Występują w glebie czy wodzie, zdarza się również, że pojawiają się w mieszkaniach. Oczywiście nie są mile widzianym gościem – nawet pomimo swego naturalnego pochodzenia. Zawierają bowiem toksyny, które nieraz prowadzą do zatrucia i poważnych chorób (wątroby, układu oddechowego), ich »

Czyste powietrze w domu

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jakość powietrza, jakim oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego też tak dobrze czujemy się, spacerując ustronnymi ścieżkami rozległych parków czy lasów. Ważne też jest, aby jak najzdrowiej było także w domu. W końcu spędzamy w nim większość życia. Zastanówmy się więc, co »

Cyklamen na balkonie

Ostatnie stada jaskółek zbierają się do lotu. Podobnie jak wiele innych gatunków ptaków, opuszczą nas na długie zimowe miesiące. Również większość kwiatów już przekwitła jesienią. Niemniej pora ta jest także okresem, w którym gromady ptaków z północy oraz ze wschodu zalatują do Polski, a niektóre rośliny dopiero zaczynają kwitnąć. Na »

modliszka w domu

Modliszka w domu

W domach gościmy nie tylko przyjaciół i członków rodziny, ale także różnorodne zwierzęta. Nieraz dzieje się to bez naszej wiedzy oraz zgody. Często zdarza się, że do ludzkich siedzib zalatują owady. Przeważnie są to muchy, błonkoskrzydłe (osy, pszczoły, mrówki) czy też chrząszcze. Rzadziej zdarza się, że nasz próg przestępuje niezwykle »

Kuchnia w kawalerce – aranżacja

Aranżując kawalerkę, borykamy się z rozmaitymi trudnościami. Przede wszystkim doskwiera nam niedobór przestrzeni; szczególnie wtedy, gdy wcześniej żyliśmy na większym metrażu. Niemniej mniejsze pomieszczenie może też być atutem – a wszystko zależy od tego, jak umiejętnie zagospodarujemy jego niewielkim obszarem. Sporym wyzwaniem jest rozmieszczenie w kuchni mebli oraz wielu niezbędnych »

astry na balkonie

Astry na balkonie

Jeżeli nie mamy przydomowego ogródka, bo mieszkamy w bloku, to próbujemy to sobie zrekompensować. Za jego namiastkę często służy nam balkon, który przy właściwym pielęgnowaniu może przeistoczyć się w wiszący ogród. Trochę mu brakuje do tych, którymi zasłynęła babilońska królowa Semiramida. Niemniej i on zachwyci domowników oraz przecierających ze zdumienia »

Wtyk amerykański w domu

Jego nazwa może skłonić nas do myślenia, że mamy do czynienia ze szpiegiem przybyłym do Polski zza oceanu. Tymczasem nie do końca tak jest. Owszem, wtyk amerykański dotarł do Europy (pierwszy raz został w niej stwierdzony we Włoszech) z Ameryki Północnej, bo też jego naturalne siedliska mieszczą się w USA, »

obrazy w salonie

Obrazy w salonie

Gdzie udajemy się, by ujrzeć dzieła malarskie? W pierwszej kolejności zmierzamy do galerii sztuki. Zdarza się również, że możemy je podziwiać w starszych świątyniach. Oczywiście obcowanie z twórczością artystyczną w tak dostojnych miejscach ma swoją wagę, niemniej możemy też to robić na co dzień, w bardziej kameralnych pomieszczeniach. Choćby w »

Aranżacja przedpokoju

Gdy aranżujemy wnętrza domu, wówczas dokładamy starań, aby w pewnym stopniu współgrały ze sobą, tak aby przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego nie stanowiło swego rodzaju szoku estetycznego. Wtedy też istotne jest, aby nieco więcej uwagi poświęcić wystrojowi przedpokoju, on to bowiem jest często łącznikiem pomiędzy pokojami. Poza tym pełni »

Małe muszki w mieszkaniu

Urządzamy dom, by czuć się w nim najlepiej. Zwracamy też uwagę na to, by nasi goście spędzali w nim sympatycznie czas. Niemniej nieraz bezwiednie stwarzamy też dobre warunki dla innych stworzeń – szczególnie owadów. Niektóre z nich dostają się do siedzib ludzkich przypadkowo, choćby pszczoły. Inne z kolei zostają czymś »

Wysokość kuchennego blatu

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu tym najbardziej funkcjonalnym jest z reguły kuchnia. Oczywiście nie znaczy to jeszcze, że pozostałe aspekty jej urządzenia (głównie estetyczne) powinny znajdować się na zdecydowanie dalszym planie. Przecież gdy jest przytulna, wtedy i rozmaite czynności wykonuje się w niej sprawniej. Niemniej trzeba też czasem zwrócić uwagę »