stół wielkanocny

Stół wielkanocny

Niektórzy twierdzą, że potrawy wielkanocne nie tylko są smakowite, lecz również same w sobie stanowią ozdobę stołu. Wiele w tym prawdy. Lecz wychodzimy z założenia, że na pewno nie zaszkodzi zadbać o dodatkowe dekoracje. Dzięki nim spotkanie stanie się uroczystsze, a dania – apetyczniejsze. Poza tym odświętnie przygotowany stół nada »

jaskółka na balkonie

Jaskółki na balkonie

Nasze siedziby odwiedzają rozmaite stworzenia. W pokojach lubią przebywać muchy i pająki. Jeżeli na balkonie trzymamy kwiaty, wtedy pojawiają się stworzenia zbierające nektar bądź żywiące się nim. Jest to także miejsce, w którym swoje gniazdka wiją czy też raczej lepią jaskółki. Niektórzy nie są zadowoleni z tego faktu. Niemniej zdecydowanie »

jak zaaranżować wejście do salonu

Jak zaaranżować wejście do salonu?

Aranżując swoje miejsce zamieszkania, mamy do wykonania wiele różnych zadań. W końcu każde pomieszczenie powinno być zorganizowane w sposób funkcjonalny. W większości z nich – może poza strychem (choć też nie zawsze) – powinniśmy się czuć komfortowo. Zresztą nie tylko my – lecz również odwiedzający nas przyjaciele czy krewni. Ważne »

wiosna na balkonie

Wiosna na balkonie

Kiedy nastaje chłodniejsza jesień, coraz rzadziej wychodzimy na balkon. Nieraz tylko po to, by sprawdzić pogodę i upewnić się, że rzeczywiście jest zimno. Zimą robimy to z jeszcze mniejszą częstotliwością, zwłaszcza wtedy, gdy zasypany jest śniegiem. W końcu przychodzi odwilż. Zwały śniegu nagromadzone na naszym balkonie topnieją, odsłaniając coraz to »

owad w domu

Owad w domu

Przeważnie mamy czas, by przygotować się na wizytę gości. Ścieramy wtedy kurz z obrazów i mebli. Upewniamy się, czy nie brakuje w puszce kawy; napełniamy też cukiernicę, bo goście przeważnie lubią sobie dosłodzić. Chodzi tutaj oczywiście o ludzi. Inaczej to wygląda, kiedy w gościnie u nas bywają inne stworzenia – »

Wiosenne porządki

Ostatnie grudki śniegu topnieją pod wpływem coraz łaskawszego dla nas słońca. Do astronomicznej wiosny jeszcze nieco zostało czasu, ale mrozy zapewne odeszły już na długo (przynajmniej do listopada), a dni się wydłużają. Bliskie nadejście wiosny obwieszczają coraz śmielej ptaki. W miastach słychać kosy, które wygrywają swoje piękne i rozbudowane melodie. »

Rybik w domu

Lista gości ze świata owadziego, którzy lubią się gnieździć w naszych domach jest dość długa. Mieszczą się na niej zarówno pożyteczne, jak i szkodliwe stworzenia. Nie brakuje też istot, których obecność jest raczej neutralna, do nich zaliczymy między innymi pewne ciekawe zwierzę – rybika cukrowego. Czym się charakteryzuje i czego »

Aranżacja ściany

Duże białe ściany nie nastrajają optymistycznie. Czasem nawet kilka niewielkich obrazków powieszonych na niej całkowicie odmienią nastrój panujący w pomieszczeniu. Aranżacja ścian jest więc istotnym elementem wystroju domu. Nieraz nie podchodzimy do tego tematu poważnie, wychodząc z założenia, że wystarczy cokolwiek na nich powiesić i będzie to dobrze wyglądało. To »

Aranżacja salonu w bloku

Mieszkania w bloku różnią się rozmiarami i układem pokoi, jednak w większości łączy je to, że każda wolna przestrzeń jest w nich ceniona na wagę złota. Dlatego też ważne jest, by przy ustawieniu mebli i akcesoriów w  pomieszczeniach wykazać się pewną dozą kreatywności. Dotyczy to chociażby jednej z kluczowych spraw, »

sylwester w domu

Sylwester w domu

Niektórzy z nas jeszcze wiele miesięcy przed końcem grudnia planują swojego sylwestra. Inni z kolei nie lubią specjalnie organizować sobie czasu z wyprzedzeniem i czekają spokojnie na rozwój wypadków. Niegdyś bardzo popularne były bale sylwestrowe. Wówczas goście w galowych strojach spotykali się w obszernych salach i tańczyli przy wesołych rytmach. »

Biedronka azjatycka w domu

Biedronkę, czyli chrząszcza z rodziny biedronkowatych, zna chyba każdy. Rozpoznają je nawet małe dzieci, które uczą się o nich z dziecięcych czytanek. Wiemy doskonale, że pełnią ważną rolę w ekosystemie, regulując populację szkodników roślin – między innymi mszyc. W Polsce najliczniej reprezentowane są przez biedronki siedmiokropki, które charakteryzują się, rzecz »

gry planszowe na święta

Gry na święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to bardzo rodzinny czas. Zdecydowana większość z nas bierze sobie za punkt honoru, aby spędzić ten okres z bliskimi. To dobra okazja, by wzmocnić relację z domownikami, z którymi widujemy się na co dzień oraz innymi krewnymi, których widujemy znacznie rzadziej. Miłą rozrywką jest wspólne kolędowanie, choć »

święta w domu

Święta w domu

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne święta w Polsce. Jeżeli nie możemy się spotkać przez cały rok, właśnie w tym czasie dołożymy wszelkich starań, by być wspólnie z bliskimi. W jednym domu gromadzi się kilka pokoleń, by wspólnie celebrować ten czas i cieszyć się wzajemną bliskością. Nieraz przypada nam rola »

Zaleszczotek w domu

Pisaliśmy już o jednym jesienno-zimowym stworzeniu, które szuka w naszych domostwach schronienia. Scharakteryzowaliśmy wówczas złotooka. Tym razem przedstawimy drugie, nie mniej pożyteczne stworzenie. Będzie to zaleszczotek. Jeżeli pozwolimy mu u siebie zostać, wtedy odpłaci nam się pożyteczną robotą.  Najpierw opiszemy jego wygląd, wspomnimy, skąd do nas przybywa, a na koniec »

Wystrój balkonu na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia, jak co roku, zbliżają się wielkimi krokami. Koniec listopada i początek grudnia to czas ku temu, by powoli myśleć o przystrajaniu domowych ognisk. Przeważnie skupiamy się na tym, aby zaaranżować salon oraz pokoje dziecięce. Tymczasem wcale nie trzeba się do tego ograniczać, można też przystroić domowe pielesze »

złotook w domu

Złotook w domu

Jesienią, gdy robi się chłodniej na dworze, z większą chęcią wracamy do domu niż w okresie letnim. Możemy się w nim ogrzać, odprężyć i przy kubku kawy czy herbaty obserwować przez okno okolicę skąpaną deszczem. To również czas, kiedy do naszych domostw z nie mniejszą chęcią, a nawet pewną determinacją »

Kolor ścian w kuchni

Już w starożytności dostrzeżono, że barwy oddziałują na nasze samopoczucie. I mogą wywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Przy pomocy kolorów wprowadzano ludzi w pożądany nastrój. Dziś, choć nie zawsze to sobie w pełni uświadamiamy, kolory są wykorzystywane do aranżowania przestrzeni w taki sposób, by przebywając w danym miejscu, »

feng shui

Feng shui – obrazy w sypialni

W latach 90 w Polsce panowała duża moda na feng shui, czyli starożytną chińską praktykę planowania i poprawiania przestrzeni w taki sposób, by przebywają w niej, mieć łączność z otoczeniem i naturą. Obecnie zainteresowanie tą sztuką nieco osłabło, choć niektórzy wciąż kierują się jej zasadami – przynajmniej w pewnym zakresie »

Aranżacja okien w sypialni

W jakim pokoju powinno być najprzytulniej. Niewątpliwie w sypialni. To przecież w nim codziennie się kładziemy spać, aby wstać na drugi dzień. A dobrze zacząć dzień w miejscu, w którym czujemy się komfortowo i które pozytywnie nas nastraja. Dlatego tak istotne jest, by odpowiednio je urządzić. Podczas organizowania tej przestrzeni »

Zasłony w pokoju dziecięcym

Aranżując pokój dziecięcy, zwracamy uwagę na wiele aspektów. Dokładamy starań, aby pociecha czuła się w nim dobrze. Zatem musi w nim być komfortowo. Aby tak było, należy znaleźć odpowiednie elementy, które przesłonią okna. Wśród propozycji dużą popularnością cieszą się zasłony. Powiedzmy więc sobie nieco o tym, jakie spełniają funkcje w »

Ćma w domu

Nieraz nasze domy odwiedzają piękne, lecz niepożądane istoty. Takimi też stworzeniami są ćmy. Czarują nas swą urodą, wyglądają bowiem jak duszki odziane w tkane srebrnymi i złotymi nićmi szaty. Niestety ich odwiedziny mogą być szkodliwe. Jakie ćmy są szkodliwe? Ćmy w fazie doskonałej, czyli jako dorosłe uskrzydlone owady, nic nam »

Jesienny ogród

Jesienią, jak wiadomo, liście żółkną, czerwienią, brązowieją, a w późniejszym okresie spadają. Iglaki w większości pozostają zielone, przez co ożywiają ogrodową scenerię. Ale w przydomowym ogrodzie jest wiele pracy do wykonania. A gdy zaczniemy ją jeszcze wcześniej, we wrześniu czy październiku będziemy się cieszyli towarzystwem ładnych oraz pod wieloma względami »

Granatowa ściana w sypialni

Aranżując mieszkanie, dużą wagę kładziemy do wystroju sypialni. Ma przecież stanowić naszą twierdzę, w której będziemy mogli odpocząć i zregenerować siły przed kolejnym dniem. Dlatego tak istotne jest, żebyśmy się czuli w niej odprężeni. Dokładamy więc starań, by ją właściwie zaaranżować. Jednym z ważniejszych elementów wystroju jest kolor ścian. Jaki »

Dokarmianie ptaków na balkonie

Zimy nie są takie mroźne jak przed laty. Niemniej wciąż bywa chłodno, dlatego ubieramy się w cieplejszą odzież. Zwierzętom również jest zimniej. Niemniej muszą szukać innych sposobów na utrzymanie ciepła niezbędnego, by przeżyć. Niektóre stworzenia zapadają w sen zimowy, wiele owadów zimuje w odpornej na trudne warunki postaci larwalnej. Część »

dziecko w ogrodzie

Dziecko w ogrodzie

Lato to czas wakacyjnych wyjazdów. Dzieci mają wolne od szkoły, natomiast rodzice biorą urlop. Jednak nie wszystkie letnie dni spędzimy nad morzem, jeziorem czy w górach. Sporo czasu pozostajemy w domu. Jeżeli mamy przydomowy ogród bądź działkę na obrzeżach miasta, wtedy możemy wraz z dziećmi w pobliżu domu zażyć świeżego »

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem

Aranżacja kuchni to nieraz prawdziwe wyzwanie, szczególnie wtedy, kiedy mieści się raczej na niewielkiej powierzchni. Wówczas dążymy do tego, by zagospodarować ją w taki sposób, żeby maksymalnie wykorzystać każdy zakątek. Przydaje się nam choćby szuflada umieszczona pod piekarnikiem. Przechowujemy w niej garnki, patelnie oraz inne kuchenne utensylia. Jesteśmy wdzięczni projektantom »

jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

Nie jesteśmy jedynymi użytkownikami naszych ogrodów. I nie chodzi tu tylko o gości, których zapraszamy na filiżankę herbaty, ale stworzenia innego rodzaju. To przecież doskonałe miejsce dla wielu zwierząt. Przede wszystkim są to owady, a także ptaki, które zakładają w krzewach bądź koronach drzew gniazda. Zdarza się i tak, że »

mieszkanie w stylu afrykańskim

Mieszkanie w stylu afrykańskim

Afryka to piękny kontynent. Z czym nam się kojarzy? Z niezwykłymi krajobrazami oraz niespotykaną nigdzie indziej fauną i florą. Wielu z nas chciałoby kiedyś tam się wybrać, choć raz, by zobaczyć na własne oczy słonia w naturalnym środowisku. Jest to jednak kosztowna i wymagająca wielu poświęceń wyprawa… Nie każdy może »

Joga w domu

Joga w domu

Słyszy się nieraz, że joga jest dla każdego. Cóż, dużo w tym prawdy, przynajmniej jeśli chodzi o łagodniejszą odmianę, która przybiera formę gimnastyki połączonej z praktykami medytacyjnymi. Można też dodać, że taka formę aktywności można uprawiać w różnych miejscach. Na przykład w domu. Oto, jak to zrobić! Jak ćwiczyć jogę »

działalność gospodarcza w domu

Działalność gospodarcza w domu

W dobie rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego coraz więcej ludzi decyduje się na pracę w domu. Wynika to przede wszystkim wygody, a także większej niezależności. Dotyczy to oczywiście tych, którzy głównie pracują przy komputerach. Zdarza się i tak, że niektórzy zakładają w domu działalność gospodarczą w domu. W związku z tym »