Świąteczna aranżacja salonu

Większość z nas nie może się doczekać świąt Bożego Narodzenia. Aby skrócić czas oczekiwania można już wcześniej, choćby w listopadzie, zastanowić się nad tym, jak zaaranżować dom, by podkreślić świąteczną atmosferę. Dla wielu z nas centralnym miejscem w tym okresie jest choinka i przestrzeń wokół niej.  Owszem, warto i o »

szczypawka w domu

Szczypawka w domu

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nasz dom jest także miejscem, w którym znajdują schronienie przeróżne małe stworzenia. Jedne są szkodliwe (przykład mole czy pchły) – inne pożyteczne (zaleszczotki, złotooki), a pozostałe raczej neutralne. W ostatniej grupie znajduje się między innymi skorek pospolity, znany szerzej jako szczypawka. Skorek pospolity w »

Lawenda w domu

Wiele kwiatów ma szerokie zastosowanie. Nie pełnią wyłącznie funkcji dekoracyjnych. Dotyczy to między innymi roślin zawierających olejki eteryczne. Zaliczymy do nich lawendę z rodziny jasnotowatych. Niektórym z nas kojarzy się z Prowansją. I nic dziwnego, w tym regionie znajdują się malownicze pola obsiane jasno- czy też ciemnofioletowym kwiatem. Co ciekawe, »

Balkon zimą

O każdej porze roku Polska przybiera inne szaty. Mamy tę dogodność, że w naszej strefie klimatycznej występują cztery różniące się od siebie pory. Nie narzekamy więc na monotonność. Kto lubi chłodniejsze i rześkie dni, ten zapewne nie może się doczekać, gdy zrobi się jeszcze zimniej i być może spadnie pierwszy »

pleśń w mieszkaniu

Pleśń w mieszkaniu

Pleśnią nazywamy potocznie grzyby strzępkowe. Są to szeroko rozpowszechnione organizmy. Występują w glebie czy wodzie, zdarza się również, że pojawiają się w mieszkaniach. Oczywiście nie są mile widzianym gościem – nawet pomimo swego naturalnego pochodzenia. Zawierają bowiem toksyny, które nieraz prowadzą do zatrucia i poważnych chorób (wątroby, układu oddechowego), ich »

Czyste powietrze w domu

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jakość powietrza, jakim oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego też tak dobrze czujemy się, spacerując ustronnymi ścieżkami rozległych parków czy lasów. Ważne też jest, aby jak najzdrowiej było także w domu. W końcu spędzamy w nim większość życia. Zastanówmy się więc, co »

Cyklamen na balkonie

Ostatnie stada jaskółek zbierają się do lotu. Podobnie jak wiele innych gatunków ptaków, opuszczą nas na długie zimowe miesiące. Również większość kwiatów już przekwitła jesienią. Niemniej pora ta jest także okresem, w którym gromady ptaków z północy oraz ze wschodu zalatują do Polski, a niektóre rośliny dopiero zaczynają kwitnąć. Na »

modliszka w domu

Modliszka w domu

W domach gościmy nie tylko przyjaciół i członków rodziny, ale także różnorodne zwierzęta. Nieraz dzieje się to bez naszej wiedzy oraz zgody. Często zdarza się, że do ludzkich siedzib zalatują owady. Przeważnie są to muchy, błonkoskrzydłe (osy, pszczoły, mrówki) czy też chrząszcze. Rzadziej zdarza się, że nasz próg przestępuje niezwykle »

Kuchnia w kawalerce – aranżacja

Aranżując kawalerkę, borykamy się z rozmaitymi trudnościami. Przede wszystkim doskwiera nam niedobór przestrzeni; szczególnie wtedy, gdy wcześniej żyliśmy na większym metrażu. Niemniej mniejsze pomieszczenie może też być atutem – a wszystko zależy od tego, jak umiejętnie zagospodarujemy jego niewielkim obszarem. Sporym wyzwaniem jest rozmieszczenie w kuchni mebli oraz wielu niezbędnych »

astry na balkonie

Astry na balkonie

Jeżeli nie mamy przydomowego ogródka, bo mieszkamy w bloku, to próbujemy to sobie zrekompensować. Za jego namiastkę często służy nam balkon, który przy właściwym pielęgnowaniu może przeistoczyć się w wiszący ogród. Trochę mu brakuje do tych, którymi zasłynęła babilońska królowa Semiramida. Niemniej i on zachwyci domowników oraz przecierających ze zdumienia »

Wtyk amerykański w domu

Jego nazwa może skłonić nas do myślenia, że mamy do czynienia ze szpiegiem przybyłym do Polski zza oceanu. Tymczasem nie do końca tak jest. Owszem, wtyk amerykański dotarł do Europy (pierwszy raz został w niej stwierdzony we Włoszech) z Ameryki Północnej, bo też jego naturalne siedliska mieszczą się w USA, »

obrazy w salonie

Obrazy w salonie

Gdzie udajemy się, by ujrzeć dzieła malarskie? W pierwszej kolejności zmierzamy do galerii sztuki. Zdarza się również, że możemy je podziwiać w starszych świątyniach. Oczywiście obcowanie z twórczością artystyczną w tak dostojnych miejscach ma swoją wagę, niemniej możemy też to robić na co dzień, w bardziej kameralnych pomieszczeniach. Choćby w »

Aranżacja przedpokoju

Gdy aranżujemy wnętrza domu, wówczas dokładamy starań, aby w pewnym stopniu współgrały ze sobą, tak aby przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego nie stanowiło swego rodzaju szoku estetycznego. Wtedy też istotne jest, aby nieco więcej uwagi poświęcić wystrojowi przedpokoju, on to bowiem jest często łącznikiem pomiędzy pokojami. Poza tym pełni »

Małe muszki w mieszkaniu

Urządzamy dom, by czuć się w nim najlepiej. Zwracamy też uwagę na to, by nasi goście spędzali w nim sympatycznie czas. Niemniej nieraz bezwiednie stwarzamy też dobre warunki dla innych stworzeń – szczególnie owadów. Niektóre z nich dostają się do siedzib ludzkich przypadkowo, choćby pszczoły. Inne z kolei zostają czymś »

Wysokość kuchennego blatu

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu tym najbardziej funkcjonalnym jest z reguły kuchnia. Oczywiście nie znaczy to jeszcze, że pozostałe aspekty jej urządzenia (głównie estetyczne) powinny znajdować się na zdecydowanie dalszym planie. Przecież gdy jest przytulna, wtedy i rozmaite czynności wykonuje się w niej sprawniej. Niemniej trzeba też czasem zwrócić uwagę »

Obrazy w kuchni

Kuchnia to miejsce w domu, w którym przeważnie spędzamy znaczną część dnia. Nie tylko wówczas, gdy przygotowujemy obiad i spożywamy go, lecz także w innych momentach. Przesiadujemy w niej, gdy pijemy kawę czy herbatę. Słuchamy w niej ulubionej stacji radiowej lub muzyki z płyt. W kuchni także przebywamy z przyjaciółmi »

pszczoła w domu

Pszczoła w domu

Latem najczęściej zalatują do naszych domostw rozmaite stworzenia. Przeważnie są to owady, zdecydowanie rzadziej zaś ptaki oraz nietoperze. Stałymi gośćmi są muchy i komary. Z nimi najtrudniej dać sobie radę, choć zwykle mamy na nie jakieś sposoby. Większy problem pojawia się, gdy odwiedza nas pszczoła. Jak powinniśmy zareagować na jej »

urlop w domu

Urlop w domu

Dłuższa przerwa od nauki i pracy niemal każdemu jest potrzebna. Pozwala to zregenerować siły – zarówno psychiczne, jak i fizyczne – aby po odpoczynku z nowym animuszem, a być może także oryginalnymi pomysłami, powrócić do swych zadań obowiązków. Dlatego też każdego roku przysługuje nam urlop. Przyjęło się, że spędzamy go »

plac zabaw w ogrodzie

Plac zabaw w ogrodzie

Dom ma między innymi taką zaletę nad mieszkaniem, że przy nim znajduje się ogród. Można go zaaranżować w rozmaity sposób. Niektórzy sadzą rośliny, a następnie je pielęgnują, inni wolą, jak zieleń sama się bujnie rozwija, wtedy efekt bywa często bardzo urokliwy. Ogród przydomowy to także miejsce, w którym uwielbiają spędzać »

budki dla wróbli

Budki dla wróbli

Być może większość z nas nie potrafi odróżnić sikor: bogatki od modraszki. Natomiast prawie każdy jest w stanie opisać, jak wygląda wróbel. W końcu ptak ten żyje tuż obok nas. Nie znajdziemy go w odludnych miejscach, gdyż jest to gatunek synantropijny, czyli taki, który przystosował się do środowiska silnie przekształconego »

porządek w domu

Porządek w domu

Dla jednych – im więcej, tym lepiej. Innych łapie biała gorączka, kiedy na półkach, szafkach jest nastawiane dużo elementów. Ramki ze zdjęciami, bibeloty, pamiątki. Tu coś, tam coś – czasami głowa od tego boli. Koty lubią je postrącać, a kurz jest ich największym wielbicielem: graty. Jak się ich pozbyć i »

osa w pokoju

Osa w pokoju

Gdy robi się cieplej, chętniej wietrzymy pomieszczenia. Powietrze nie jest już tak skażone smogiem, więc nie musimy się zastanawiać nad tym, czy otworzyć okno, czy też nie. Wówczas też do naszych pokoi przylatują rozmaite stworzenia. Nie brakuje, rzecz jasna, much i komarów. Lecz pojawiają się też nieco inne owady. Jednym »

sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu

Niekiedy nie wiemy, jak wykorzystać przestrzeń poddasza. Nieraz jak gdyby samoistnie zaczyna ona pełnić funkcję strychu czy też przechowalni. Do pomieszczenia tego przenosimy przedmioty, które kiedyś mogą się przydać. Tymczasem możemy wykorzystać je w inny sposób i uczynić z niego funkcjonalny i oryginalny pokój. Czemu poddasze nie miałoby się na »

ptak na dachu

Ptak na dachu

Dach to ważny element naszego domu. W końcu chroni jego pomieszczenia przed deszczem, zimnym i gorącym powietrzem. Jednak nie tylko dla nas pełni on ważną funkcję. Korzystają z niego także inne istoty, między innymi ptaki. Nieraz ich obecność może nam się wydać niepożądana, niemniej powinniśmy być bardziej wyrozumiali, a nawet »

stół wielkanocny

Stół wielkanocny

Niektórzy twierdzą, że potrawy wielkanocne nie tylko są smakowite, lecz również same w sobie stanowią ozdobę stołu. Wiele w tym prawdy. Lecz wychodzimy z założenia, że na pewno nie zaszkodzi zadbać o dodatkowe dekoracje. Dzięki nim spotkanie stanie się uroczystsze, a dania – apetyczniejsze. Poza tym odświętnie przygotowany stół nada »

jaskółka na balkonie

Jaskółki na balkonie

Nasze siedziby odwiedzają rozmaite stworzenia. W pokojach lubią przebywać muchy i pająki. Jeżeli na balkonie trzymamy kwiaty, wtedy pojawiają się stworzenia zbierające nektar bądź żywiące się nim. Jest to także miejsce, w którym swoje gniazdka wiją czy też raczej lepią jaskółki. Niektórzy nie są zadowoleni z tego faktu. Niemniej zdecydowanie »

jak zaaranżować wejście do salonu

Jak zaaranżować wejście do salonu?

Aranżując swoje miejsce zamieszkania, mamy do wykonania wiele różnych zadań. W końcu każde pomieszczenie powinno być zorganizowane w sposób funkcjonalny. W większości z nich – może poza strychem (choć też nie zawsze) – powinniśmy się czuć komfortowo. Zresztą nie tylko my – lecz również odwiedzający nas przyjaciele czy krewni. Ważne »

wiosna na balkonie

Wiosna na balkonie

Kiedy nastaje chłodniejsza jesień, coraz rzadziej wychodzimy na balkon. Nieraz tylko po to, by sprawdzić pogodę i upewnić się, że rzeczywiście jest zimno. Zimą robimy to z jeszcze mniejszą częstotliwością, zwłaszcza wtedy, gdy zasypany jest śniegiem. W końcu przychodzi odwilż. Zwały śniegu nagromadzone na naszym balkonie topnieją, odsłaniając coraz to »

owad w domu

Owad w domu

Przeważnie mamy czas, by przygotować się na wizytę gości. Ścieramy wtedy kurz z obrazów i mebli. Upewniamy się, czy nie brakuje w puszce kawy; napełniamy też cukiernicę, bo goście przeważnie lubią sobie dosłodzić. Chodzi tutaj oczywiście o ludzi. Inaczej to wygląda, kiedy w gościnie u nas bywają inne stworzenia – »

Wiosenne porządki

Ostatnie grudki śniegu topnieją pod wpływem coraz łaskawszego dla nas słońca. Do astronomicznej wiosny jeszcze nieco zostało czasu, ale mrozy zapewne odeszły już na długo (przynajmniej do listopada), a dni się wydłużają. Bliskie nadejście wiosny obwieszczają coraz śmielej ptaki. W miastach słychać kosy, które wygrywają swoje piękne i rozbudowane melodie. »