Salon z aneksem kuchennym

mieszkanie - salon łączony z kuchnią

Coraz częściej jesteśmy świadkami zacierania się wyraźnych granic pomiędzy kuchnią w domu lub mieszkaniu, a salonem. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej decydujemy się na stworzenie jednej, wspólnej przestrzeni dziennej złożonej z salonu i kuchni właśnie, integrującej swoim układem całą rodzinę i stanowiąc tym samym centrum domu. Otwarty pokój dzienny to doskonała szansa na pełne uczestnictwo mieszkańców w ich życiu rodzinnym. Jeszcze do niedawna przeszkodą takiego rozkładu przestrzennego były wszelkiego rodzaju zapachy wydobywające się z kuchni podczas przygotowywania posiłków. Obecnie problem ten przeszedł do lamusa dzięki rozwiniętej technologii, nowoczesnym okapom, eleganckim designie kuchennych urządzeń oraz cichszej ich pracy. Dzięki połączeniu przestrzennemu, kuchnia i salon będą sprawiać optyczne wrażenie o wiele większych niż są w rzeczywistości.

Jak zatem urządzić nasze mieszkanie?

Połączone salon i kuchnia muszą być przede wszystkim funkcjonalnie urządzone, aby zapewnić pełen komfort użytkowania, gdyż to właśnie tam spędzamy czas do późnego wieczora. Niezwykle istotne są zatem ustawienia mebli, spójny wystrój obu wnętrz, czy też użyte materiały wykończeniowe w spójnej konwencji. Z naszej strony podpowiadamy, że w tak wielofunkcyjnej przestrzeni z pewnością sprawdzą się jednolite, jasne kolory. Jeśli natomiast zdecydujemy się na szarość, beże, czy brązy, to skutecznie można je przełamać mocnymi, kolorystycznymi akcentami.

Co więcej, przy aranżacji wnętrza warto zatroszczyć się o to, by blat kuchenny dostępny był dla mieszkańców przynajmniej z dwóch stron. Dzięki temu kilka osób będzie mogło uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, jednocześnie utrzymując kontakt z mieszkańcami będącymi w salonie.

Wady i zalety

Jak każde rozwiązanie aranżacyjne, połączenie kuchni z salonem ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Zacznijmy jednak od tych dobrych stron. Przede wszystkim otwarta kuchnia optycznie powiększy przestrzeń w naszym domu. Po drugie daje możliwość utrzymania kontaktu wzrokowego i słownego między gośćmi w salonie i gospodarzami w kuchni. Co więcej, rozwiązanie to ułatwia podawanie posiłków i przemieszczanie w poszczególnych strefach.  Pomiędzy kuchnią a pokojem można także wygospodarować nieco przestrzeni na jadalnię. Na koniec jeszcze jedna istotna zaleta –  jeśli w naszym rozkładzie mieszkania lub domu nie przewidziano okna w kuchni, połączenie jej z salonem dodatkowo rozświetli całą przestrzeń.

Jednak z drugiej strony połączenie kuchni i salonu może być również nieco uciążliwe. Jeśli nasza droga do kuchni prowadzi wyłącznie przez salon, możemy czuć się nieco niekomfortowo w tak ograniczonej przestrzeni. Dlatego też wskazane jest, by otwarta kuchnia miała jeszcze inne wejście, na przykład z przedpokoju. Ponadto, otwarta kuchnia sprawi także, że będziemy musieli systematycznie dbać o czystość pomieszczenia, gdyż nie ukryjemy wtedy brudnych naczyń w zlewie, czy bałaganu w kuchni. Kolejną kwestią jest brak możliwości ograniczenia dostępu dzieciom do kuchni i  wszelkich potencjalnie niebezpiecznych sprzętów się w niej znajdujących.

Jak widać każde rozwiązanie aranżacyjnie niesie ze sobą mnóstwo pytań i rozterek. My jednak przekonujemy, że warto zainwestować w połączenie salonu z kuchnią, a i wszelkie przeciwności da się w prosty sposób rozwiązać. Możemy chociażby postawić ściankę działową między pomieszczeniami, jeśli mamy problemy ze starannym utrzymaniem czystości w kuchni, czy też zamontować zasuwaną ścianę, która w dowolnym momencie pozwoli nam na zamknięcie kuchni.

Jeśli lubimy gotować przy telewizorze, możemy umieścić go na ściance obrotowej. Wtedy obracamy ją w zależności od tego, czy przesiadujemy w salonie, czy też gotujemy obiad.

Wszystko jest zatem kwestią pomysłowości, chęci i pomysłu. Czyż nie?

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!