Hiacynt w domu

hiacynt w domu

Jeśli nie mamy przydomowego ogrodu, to nieraz zastanawiamy się, jak by wyglądał, gdybyśmy takim dysponowali. Sadzilibyśmy w nim przeróżne kwiaty i warzywa. Przy czym nie musimy poprzestać na samych marzeniach – bo też niektóre rośliny z powodzeniem możemy hodować w czterech ścianach czy też na balkonie. Jedną z nich jest znany nam dobrze hiacynt. Jakie ma wymagania? Czy jest trudny w pielęgnacji? Przekonajmy się.

Jak dbać o hiacynta w domu

Hiacynt (Hyacinthus) jest bylina cebulowatą z rodziny szparagowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej – Turcji i Palestyny. W pierwszym kraju hodowany jest już od wieków. Rodzaj ten liczy kilka gatunków. Niemal wszystkie odmiany ogrodowe pochodzą od gatunku Hyacinthus orientalis. Większość z nich odznacza się intensywnie jasnofioletowym kwiatostanem – choć spotykane są także z inaczej ubarwionymi płatkami, na przykład białymi, które symbolizują niewinność. Wszystkie odmiany kojarzone bywają nieraz ze smutkiem. Wynika to zapewne z tego, że roślina nosi nazwę po mitologicznych bohaterze Hiacyncie, który ginie przypadkowo podczas zawodów sportowych uderzony dyskiem przez swojego bliskiego przyjaciela Apolla. 

Opuśćmy mitologię i wróćmy hiacynta ze świata flory. Kwiat obdarza nas wzmożoną wonią. Warto o tym pamiętać, gdyż dla niektórych osób – o przeczulonym węchu – zapach ten może być nazbyt mocny. Uwagę naszą zwracają także pięknie uformowane kwiaty, skupione w gronach. Roślina przeważnie kwitnie między kwietniem a majem i czaruje nas swym kwiatostanem przez dwa tygodnie. Dlatego nie należy się obwiniać, jeśli tak szybko więdną – bo też nie efekt naszej niedbałości – a wynika to z natury hiacynta. Nie jest to długi czas, ale z drugiej strony kilkanaście dni z barwnym i aromatycznym kwiatem to nie jest wcale tak mało. 

Najlepiej wybrać cebulę o średnicy mierzącej przynajmniej pięć centymetrów, w innym wypadku może nie obrosnąć kwieciem. Należy umieścić ją kilkanaście centymetrów pod ziemią w szerokiej i niezbyt głębokiej doniczce z otworami drenażowymi na dnie. Ziemia powinna być przepuszczalna i próchnicza – ani zbyt, sucha ani za bardzo wilgotna. Warto wzbogacić glebę niewielką ilością kompostu, torfu i piasku. Roślinę należy podlewać regularnie. Dobrze jest lać wodę na podstawkę doniczki, dzięki czemu korzeń i bulwa nie przegniją od nadmiaru wody.

Hiacynt po przekwitnięciu w domu

Gdy kwiat przekwitnie i zrzuci liście – osuszamy bulwę i zaczynamy przechowywać ją w ciemnym i suchym miejscu. Aby ponownie ją zasadzić w kolejnym sezonie. Dopiero po trzech, czterech latach roślina zakończy swoje barwne życie.