Czyste powietrze w domu

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jakość powietrza, jakim oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego też tak dobrze czujemy się, spacerując ustronnymi ścieżkami rozległych parków czy lasów. Ważne też jest, aby jak najzdrowiej było także w domu. W końcu spędzamy w nim większość życia. Zastanówmy się więc, co zrobić, by powietrze w domowych pieleszach było czyste. Mamy wówczas większe szanse by uniknąć schorzeń i dolegliwości wywoływanych przez złe powietrze (udaru, chorób serca itd.).

Jak dbać o czyste powietrze w domu

Istnieje wiele sposobów na to, jak oczyścić powietrze w domu. Najlepiej wprowadzić w życie na raz wiele z nich, żeby żadne niekorzystne czynniki nie zaburzały podejmowanych starań. Łatwo byłoby wymienić kilkanaście porad, przy czym wybraliśmy spośród nich te, które wydają się dla nas najskuteczniejsze i najprostsze do wykorzystania.

Wietrzenie pomieszczeń

Zapewne dla niektórych wspominanie o tym jest niepotrzebne. Niemniej stosunkowo wielu z nas nie przykłada dużej wagi do tego, by regularnie wietrzyć pomieszczenia. W cieplejsze dni nie mamy z tym problemu, okno otwieramy na większość dnia, lecz w sezonie grzewczym jest to bardziej problematyczne. Po pierwsze wolimy przebywać w ciepłych i nagrzanych pokojach, po drugie – w wielu miejscach w Polsce w sezonie grzewczym powietrze na zewnątrz nie należy do najzdrowszych. Wtedy warto wietrzyć mieszkanie w porach, gdy jest ono jak najczystsze. W ten sposób pozbędziemy się między innymi szkodliwych związków emitowanych przez wadliwe urządzenia elektroniczne.

Naturalne filtratory

Aby w pomieszczeniu przyjemniej pachniało, używa się nieraz tzw. odświeżaczy powietrza. Wtedy wydaje się ono czystsze, niemniej są to tylko pozory, gdyż produkty te wyzwalają szereg chemikaliów. Zamiast nich warto wykorzystać dobroczynne działanie roślin doniczkowych. Wiele z nich nie tylko ładnie wygląda i przynosi uspokojenie swoim zielonym kolorem, ale także filtruje powietrze w pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje choćby zielistka Sternberga, która redukuje obecność benzenu, formaldehydu, tlenku węgla oraz dwutlenku azotu. 

Olejki eteryczne

Na koniec wspomnijmy jeszcze o produktach pochodzących od roślin, czyli o olejkach eterycznych. Często mają one antybakteryjne działanie. Olejek z drzewa herbacianego bywa dodawany do środków czystości, z kolei te wytwarzane z eukaliptusa czy lawendy unicestwiają lubiące się gnieździć w kurzu roztocza.