Kolory w Twoim mieszkaniu – jak wpływają na samopoczucie

kolorowe mieszkanie

Kolor ścian wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie bez przyczyny już w starożytności powstała nauka, zwana chromoterapią, czyli leczenie kolorami. Wpływ kolorów na nas wynika z tego, że każda barwa emituje inną częstotliwość drgań. Dzięki tej wiedzy możemy skomponować wnętrze, które będzie odpowiednie dla danego charakteru.

Znaczenie kolorów

Barwa biała uspokaja, łagodzi rozpacz, odbija negatywne energie i ogólnie poprawia samopoczucie. Potrzeba otaczania się bielą może oznaczać dojrzałość i chęć zmian w życiu. Nadmiar białego sprawia wrażenie chłodu i izolacji, a nawet hermetyczności.

Kolor brązowy zapewnia stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Wiąże się też ze skłonnością do skrywania emocji. Nadmiar powoduje smutek, a upodobanie do tego koloru może oznaczać niskie poczucie własnej wartości.

Czerwień pobudza namiętność i zwiększa ambicje. Podwyższa ciśnienie, pobudza do działania. Nadmiar jednak powoduje szybkie zmęczenie i powoduje agresję. Nie warto wybierać zbyt nasyconych odcieni czerwonego ze względu na to, że podnoszą one ciśnienie krwi.

Fioletowy jest ulubionym kolorem artystów. Pozytywnie działa na system nerwowy i łagodzi objawy bezsenności. Nadmiar wywołuje nadmierne uspokojenie.

Odcienie niebieskiego chłodzą pomieszczenie. Niebieski wycisza i zwalcza bezsenność, a także zwiększa inwencję twórczą. W nadmiarze może działać przygnębiająco.

Kolor pomarańczowy mobilizuje, zmniejsza poczucie krzywdy, ale potęguje zazdrość. Oddziałuje na fizjologię człowieka – dobrze sprawdza się w jadalniach, ze względu na wzmacnianie odczuwania głodu.

Dobór kolorów do pomieszczenia

Warto dopasowywać kolory do funkcji pomieszczenia: fiolet sprawdzi się w sypialni, a biel w łazience. Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest również własna osobowość. Za pomocą określonych barw możemy stworzyć sobie miejsce do relaksu w domu, ożywić uczucia. Jeżeli malujemy duże pomieszczenie, nie musimy malować wszystkich ścian na ten sam kolor – unikniemy spotęgowania mocy barw. Połączenie różnych barw na pewno będzie niosło ciekawy efekt, a zarazem wywołamy parę różnych emocji, a nie jedną. Kolory to również dobry sposób na wydzielenie aneksów i kącików – inne barwy podkreślą charakter miejsca, a jeżeli barwy będą ze sobą współgrały, uzyskamy harmonię i ład w mieszkaniu.

Wersja dla mniej odważnych

Jeżeli boisz się, że po pomalowaniu całych ścian efekt nie będzie zadowalający, albo że przesadzisz z intensywnością koloru, spróbuj dobrać dodatki w danym kolorze. Meble i dekoracje również działają na zmysły. Wybierając kolorowe meble lub dodatki warto zdecydować się na pastelowe lub wręcz białe ściany. Wybieraj dodatki, które pasują do siebie nie tylko wizualnie – niech ich kolory również harmonizują. Dzięki temu Twoje mieszkanie nie będzie krzykliwe tylko urządzone ze smakiem i wyczuciem.

Zauważmy, że kolory i ich właściwości są używane wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Sale szpitalne zazwyczaj są białe, aby uspokoić pacjentów, a nie bez powodu fiolet dominuje w pracowniach artystycznych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki kolorom wydobyć te cechy naszego charakteru, które chcemy uwypuklić. Działa to też w drugą stronę – jeżeli którejś cechy mamy w nadmiarze, jesteśmy w stanie zrównoważyć ją poprzez właściwe zastosowanie barw.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!