Rewolucyjne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych!

Mieszkanie Dla Młodych

Nadchodzi rewolucja w programie Mieszkanie Dla Młodych! Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta, Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy dotyczącą pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Co to w skrócie oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Przede wszystkim to, że program MdM obejmował będzie także mieszkania pochodzące z rynku wtórnego, co do tej pory było wykluczane w rządowym programie.

Program “Mieszkanie dla Młodych” – co to takiego?

Głównym założeniem rządowego programu jest otrzymanie dofinansowania na zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu. Korzystając z programu Mieszkanie dla Młodych możemy uzyskać od państwa dotację na kupno własnego mieszkania (finansowanego z uzyskanego kredytu hipotecznego) w wysokości nawet do 15% wartości kupowanego mieszkania. Program obejmował do tej pory wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego. Takie ograniczenie argumentowano potencjalnym pobudzeniem nowych inwestycji w branży budownictwa.

Same wymagania skorzystania z programu były następujące: w dniu podpisywania umowy kredytowej programu MdM nie można było mieć  ukończonych 35 lat, mieszkanie musiało być kupowane na rynku pierwotnym na kredyt hipoteczny, a jego powierzchnia użytkowa nie mogła przekroczyć 75 m2.

Jakie zmiany w programie “Mieszkanie Dla Młodych”?

Najważniejszą zmianą zapisaną w nowelizacji jest wdrożenie do programu także mieszkań z rynku wtórnego. Dzięki nowo podpisanemu dokumentowi, dofinansowanie obejmować będzie również lokale, które powstały w wyniku przebudowy bądź adaptacji istniejących nieruchomości. W programie znajdą się także mieszkania zakupione od spółdzielni mieszkaniowych. Zgodnie z intencją ustawodawcy, program „Mieszkanie dla Młodych” będzie dostępny, pod nowymi warunkami, również dla beneficjentów bez zdolności kredytowej.

Co więcej, zwiększy się również wysokość dopłat do wkładu własnego (z obecnych 15 proc. do 30 proc. wartości odtworzeniowej lokalu) dla rodzin wielodzietnych, czyli tych wychowujących troje lub więcej dzieci. Zwiększono również powierzchnię mieszkania, które podlega dofinansowanie – z 50 m2 do 60m2. Dla rodzin wielodzietnych zniesiono także barierę wiekową, która do tej pory wynosiła 35 lat.

Nowelizacja wprowadza też większe dopłaty dla rodzin z dwójką dzieci – teraz będą wynosić 20 proc.

Podsumowując, korzyści płynące z nowelizacji ustawy odnośnie “Mieszkania dla Młodych”można przedstawić następująco:

  • wzmocnienie wsparcia prorodzinnego
  • udostępnienie programu dla osób pozbawionych zdolności kredytowej
  • umożliwienie w ramach programu zakupu mieszkań z rynku wtórnego oraz od spółdzielni mieszkaniowej
  • dofinansowanie dostosowane do liczby posiadanych dzieci
  • uproszczenie zasad nabywania mieszkań od deweloperów

Jeśli posiadacie więcej pytań związanych z samym programem “Mieszkanie dla Młodych” lub też poszukuje odpowiedniego dla siebie mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami lub wizyty w jednym z biur Investdom Nieruchomości. Do zobaczenia!