Pokój na poddaszu dla każdego

mieszkanie - pokój na poddaszu

Bardzo często, zaraz po zakupie domu, stajemy przed niezwykle ważnym dylematem – w jaki sposób urządzić pomieszczenia na poddaszu? Zazwyczaj początkowo prześcigamy się w pomysłach na docelowe przeznaczenie metrażu – sypialnia, pokój dziecięcy, gabinet, a może dodatkowa łazienka? Większość pomysłów jednak i tak pozostaje w sferze planowania po zderzeniu z rzeczywistością, kiedy to okazuje się, że urządzenie poddasza wcale nie jest takie proste, a swoje ambicje przekładamy jedynie na jak najlepsze poukładanie wszelkich niepotrzebnych rzeczy w tymże miejscu, tworząc strych niemalże idealny.

W dzisiejszym artykule udowodnimy Wam, że aranżacja wspomnianego powyżej pomieszczenia wcale nie musi być wielkim wyzwaniem, a klucz do sukcesu jest tak naprawdę na wyciągnięcie rąk. Sprawdź, jakie porady dla Was przygotowaliśmy, a Wasze poddasze z pewnością będzie niezwykle przestronne i przytulne.

Plan przede wszystkim

Poddasze to przede wszystkim niezwykła atmosfera. Skosy na ścianach i specyficzne naświetlenie sprawiają, że bez względu na ostateczne przeznaczenie pomieszczenia, wewnątrz zawsze obecna będzie odrobina tajemniczości i romantyzmu.

Przede wszystkim, przystępując do prac nad poddaszem, musimy mieć już jasno określoną wizję jego końcowego wyglądu. Głównie chodzi o odpowiednie ulokowanie mebli, spójne z układem pomieszczenia. Jeśli zatem planujemy na poddasze wstawić biurko dla dziecka (bo właśnie tam będzie ono miało swój pokój), warto przeznaczyć miejsce dla niego bezpośrednio pod oknem, by było jak najlepiej oświetlone naturalnymi promieniami, a co więcej, zaraz pod skosem, by uniknąć tym samym ciągłych uderzeń przy wstawaniu.

Jeśli naszym celem jest stworzenie sypialni, musimy mieć na uwadze, by nie stawiać łóżka bezpośrednio na środku pokoju, gdyż znacznie zmniejszy nam to dostępną przestrzeń użytkową.

Ze względu na występowanie skosów, wysokie umeblowanie raczej nie będzie mieścić się w granicach naszych możliwości. Możemy natomiast zainwestować w niską zabudowę lub też meble tworzone bezpośrednio pod odpowiednie wymiary.

Udekoruj konstrukcję

Bez względu na ostateczne przeznaczenie poddaszowej przestrzeni, świetnym rozwiązaniem jest przekucie niekiedy przeszkadzających nam skosów na zalety tejże konstrukcji. Jak to zrobić? Wyeksponuj naturalne materiały, które pierwotnie należą do pomieszczenia – drewniane belki, podłogę, czy też ceglaną ścianę. Optycznie staraj się powiększyć pokój. Postaw na białe ściany oraz ceramiczne płytki, unikaj natomiast wszelkiego rodzaju podziałów. Rozwiązaniem jest także niekonwencjonalne wykorzystanie możliwości, jakie daje nam konstrukcja dachowa –  możemy wykorzystać ją chociażby jako ramę na wieszaki z garderoby!

Czy teraz aranżacja poddasza nie wydaje się Wam dziecinnie łatwa? I o to właśnie chodzi! Nic nie jest niemożliwe, wystarczy tylko dobrze sprecyzowana wizja ostatecznego designu, nieco wiedzy i wyczucia smaku i przede wszystkim dokładnie ułożony plan działania. A dopóki zima nie zagościła jeszcze na dobre dookoła nas, może warto pomyśleć o zamienieniu klasycznego strychu w przepiękny pokój dziecięcy lub sypialnię? Podstawy obchodzenia się z poddaszem już znacie, teraz Wasza kolej na stworzenie indywidualnego pomysłu ;).