Sypialnia w stylu skandynawskim

sypialnia w stylu skandynawskim

Skandynawia nie od dziś inspiruje mieszkańców innych obszarów w rozmaitych dziedzinach życia. Nas interesuje aranżowanie wnętrz. Oczywiście i w tej materii północy region podsuwa nam pewne pomysły. Rozważmy więc, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim (a być może także inne pomieszczenia). 

Sypialnia w stylu skandynawskim: inspiracje

Zacznijmy od tego, jakie czynniki wpływają na to, jak Skandynawowie organizują przestrzeń w swoich mieszkaniach. Dania, Norwegia i Szwecja – czyli kraje zaliczane do skandynawskich – leżą na północy Europy, najdalej wysunięte są dwa ostatnie. Pewna część tego dużego regionu mieści się już w strefie podbiegunowej. Noce tam są więc długie. Bywa i tak, że słońce przez całą dobę tkwi na tej szerokości geograficznej poniżej linii horyzontu, jak gdyby trzymane na uwięzi przez jakiegoś złośliwego bożka. Aby to sobie zrekompensować, Norwegowie czy Szwedzi starają się tak zaaranżować dom, aby było w nim jasno i przestronnie. Dlatego też stawiają na styl minimalistyczny, który możemy nazwać jego skandynawską odmianą. Czym się charakteryzuje? Opiszemy to na przykładzie urządzania sypialni.

Biel i akcenty

Sypialnia powinna stanowić dla nas azyl, w którym odnajdujemy wreszcie spokój po rozmaitych codziennych perypetiach, dlatego też stawiający na prostotę (czy też minimalizm) Skandynawowie powinni nas zainspirować. Ściany więc owego pomieszczenia oraz barwy mebli czy ozdób powinny być jasne, na przykład białe. Sprawdza się to między innymi w mniejszych sypialniach (a przeważnie nie są one wielkie), bo też biel sprawia, że pokój staje się bardziej przestronny. Oczywiście nie wszystko musi być jednolicie białe. Dobrze się na niej prezentują inne akcenty, choćby czerń. Zdjęcia czarno-białe czy też takie obrazki dobrze się zaprezentują na ścianie bądź w ramce stojącej umieszczonej na komódce, podobnie żółty kocyk czy inny element w takim kolorze.

Oszczędność wystroju

Oszczędność wystroju opiera się także na prostych, klarownych liniach (bez udziwnień, esów-floresów), a także dużą przestrzenią między naprawdę niezbędnymi meblami. W pomieszczeniu, które nie jest zagracone, jest jaśniej, przestronniej i bardziej harmonijnie. Wszystko to sprzyja temu, by odnaleźć spokój i spędzić spokojną, pełną łagodnych snów noc.

Efekt rustykalny

Aranżując sypialnię na skandynawską modłę, nie powinniśmy zapomnieć o drewnianych akcentach, najlepiej pod postacią niewielkich mebelków – na przykład stolika czy krzesła. Warto nadać im rustykalny efekt, przez co wyglądają starzej i wytwarzają wokół siebie ciepły klimat i aurę przytulności.