Aranżacje ścian

Duże białe ściany nie nastrajają optymistycznie. Czasem nawet kilka niewielkich obrazków powieszonych na niej całkowicie odmienią nastrój panujący w pomieszczeniu. Aranżacja ścian jest więc istotnym elementem wystroju domu. Nieraz nie podchodzimy do tego tematu poważnie, wychodząc z założenia, że wystarczy cokolwiek na nich powiesić i będzie to dobrze wyglądało. To oczywiście nieprawda. Biorąc się bowiem za to, należy znać kilka podstawowych reguł dotyczących zdobienia ścian.

Aranżacja ściany w salonie

Co przydaje ścianom życia? Niewątpliwie zdjęcia i obrazy. Pierwsze mogą być całkiem duże; są specjalne urządzenia, przy pomocy których drukuje się wielkoformatowe zdjęcia. Po oprawieniu w ramkę nadają się do powieszenia na większej ścianie. Nieco osobną kategorię stanowią fototapety, często przedstawiające bajeczne krajobrazy (nieraz ze świata snów), które całkowicie odmieniają wystrój pomieszczenia, zatem skierowane są dla tych, którzy lubią dość radykalne rozwiązania w dziedzinie aranżacji ścian. Mniejsze fotografia oprawia się często w rameczki ze stojakami i umieszcza na biurkach, stolikach czy szafkach. Często na owych zdjęciach widnieją członkowie rodziny. Nierzadko są to zdjęcia gospodarzy ze ślubu czy niezapomnianej podróży; nieraz przedstawieni są na nich w tych samych okolicznościach bliscy domowników. Zdarza się również, że są to starsze fotografie – nie takie ostre jak współczesne, lecz wciąż piękne i nierzadko o artystycznym posmaku – na których to znajdują się dziadkowie, wujostwo czy jeszcze odleglejsi przodkowie. Również i mniejsze zdjęcia wieszamy na ścianie, lecz rzadko jako odosobnione elementy, a zwykle w postaci grup, często powiązanych tematycznie. Ustawione parzyście i symetrycznie wyglądają niczym okno, szczególnie gdy są jasne, co czyni przestrzeń optycznie większą.

Z kolei obrazy są różnorodniejsze – pod względem kolorystyki i tematyki. Mogą przedstawiać wszystko. W tradycyjniejszych aranżacjach świetnie odnajdą się reprodukcje wielkich mistrzów, w bardziej stonowanych pomieszczeniach ciemniejsze i nieco mroczne kopie czy oleodruki Rembrandta, a w jaśniejszych kompozycje opracowane przez impresjonistów czy niestroniących od egzotyki i żywszych barw postimpresjonistów. Przy czym ważne, aby koloryt obrazów współgrał z barwami ścian lub wzorami tapet. Choć nieraz atrakcyjny deseń tapety sam w sobie jest ozdobą i nie wymaga dodatkowych upiększeń. Dodatkowo pamiętajmy, że nie tylko obrazy czy fotografie zasłaniają ściany i organizują ich przestrzeń, lecz robią to także meble. Jeżeli oleodruk czy dzieło wisi nad jednym z nich, ważne, by nie był od niego szerszy, lecz stanowił mniej więcej 50-70% jego szerokości.