Nauka w domu cz. 2

Uczenie się w domu nie musi być żmudnym i mało efektywnym procesem. Oto, co zrobić, aby było jak najbardziej efektywne.

Niezbędne rzeczy pod ręką

Jeśli już pozbyliśmy niepotrzebnych, a tylko odciągających naszą uwagę od istotnych spraw rzeczy, mamy wreszcie miejsce, aby wypełniły je przydatne akcesoria. Dobrze wszystkie od razu zgromadzić prz sobie, aby później nie rozpraszać się i nie szukać ich w różnych zakamarkach pokoju lub, co gorsza, innych pomieszczeniach. 

Będą to różne przedmioty, zależnie od tego, czego się uczymy. W przypadku geometrii nie może zabraknąć takich narzędzi jak cyrkiel, ekierka, ołówek, itd. Ale tego chyba nie trzeba szerzej wyjaśniać. 

Niemal w każdym przypadku przyda nam się notatnik oraz kolorowe długopisy czy pisaki. Aby zmniejszyć wydatki na papier oraz rekwizyty piśmienne, dobrym rozwiązaniem wydaje się być kupno jednego z coraz szerzej używanych notatników elektronicznych.

Widok za oknem

Niegdyś wychodzono z założenia, że widok zaokienny rozprasza uwagę uczących się. Dlatego w niektórych klasach szkoły pozbawione były okien. Później badania wykazały, że obserwacje tego, co widzimy za oknem, może pozytywnie wpływać na naszą nauką. Zwłaszcza wtedy, gdy przed oczami roztacza się zielony krajobraz złożony z drzew, krzewów czy kwiatów.

Także dla zdrowia oczu, warto oderwać spojrzenie od monitora czy książki i przyjrzeć się dalszym obiektom.

Praca przy biurku

Przesiadując dłuższy czas przy biurku istotne jest, by zachować zasady ergonomii. Chodzi o to, by było nam wygodnie. Dlatego dużą wagę przykładamy do prawidłowego ustawienia fotela. Jeśli brakuje nam naturalnego światła, wówczas doświetlamy pokój sztucznym. 

Siedzący tryb życia nie należy do najzdrowszych. Może warto spróbować pracować przy biurku na stojąco? Istnieją specjalne podstawki, które nam to umożliwią. Metoda ta w znacznym stopniu odciąży nasz – być może i tak już mocno nadwyrężony – kręgosłup.

Miłe przerwy

I na koniec wspomnijmy o czymś bardzo istotnym. Warto pamiętać, aby w regularnych odstępach organizować sobie przerwy. Podczas nich nieco odpoczniemy, zbierając siły do kolejnych owocnych etapów nauki!