Obrazy w salonie

obrazy w salonie

Gdzie udajemy się, by ujrzeć dzieła malarskie? W pierwszej kolejności zmierzamy do galerii sztuki. Zdarza się również, że możemy je podziwiać w starszych świątyniach. Oczywiście obcowanie z twórczością artystyczną w tak dostojnych miejscach ma swoją wagę, niemniej możemy też to robić na co dzień, w bardziej kameralnych pomieszczeniach. Choćby w domowym salonie. Jest to wszakże idealne miejsce do tego, by wyeksponować obraz.

Obrazy w salonie na ścianie: aranżacja

Mniejsze ozdoby wieszamy na ścianach rozmaitych pokojów. Również kuchnia się do tego nadaje, w końcu spędzamy w niej wiele czasu, a milej on płynie w estetycznie zaaranżowanej przestrzeni. Niemniej najodpowiedniejszy dla sztuki zdaje się być salon. Po pierwsze ma on największą powierzchnię do wystrojenia. Po drugie pełni funkcje reprezentacyjne. To raczej w nim podejmujemy gości, a nie w kuchni czy sypialni, dlatego też nazywamy go pokojem gościnnym. Dokładamy wielu starań, aby było w nim przytulnie i wygodnie. 

Obraz zdobiący salon przyjmuje rozmaitą postać. Jest więc oryginalnym dziełem stworzonym przez malarza (farbami olejnymi, akwarelami, technikami mieszanymi), kopią znanego utworu malarskiego lub też jego reprodukcją; jeśli imituje obraz olejny na płótnie, wówczas nazywamy go oleodrukiem. Niezależnie od tego, w jaki sposób został wykonany, stanowi ciekawy temat do rozmowy. Kiedy kogoś gościmy u siebie pierwszy raz i nie znamy się z nim zbyt dobrze, właśnie poprzez dyskusję o dziele sztuki łatwo przełamać pierwsze lody. Nie trzeba być historykiem sztuki, ale wystarczy mieć zmysł estetyczny, by móc snuć rozmaite rozważania. Warto więc wcześniej zdobyć wiedzę o autorze, kontekście historycznym kompozycji czy też – jeżeli takie są – jej symbolicznych znaczeniach. Jak się wydaje, dłużej można gawędzić o figuralnych przedstawieniach niż o pracach awangardowych, w których często króluje abstrakcja. Choć z drugiej strony te drugie da się interpretować na wiele sposobów.

Obrazy sytuowane w widocznych miejscach (bo raczej nie ukrywamy ich po kątach) często wiele mówią o nas samych. W ten sposób odwiedzającym dajemy możliwość poznania nie tylko naszych upodobań estetycznych, ale także poglądów w innych sprawach czy nieraz nawet naszych tęsknot. Dotyczy to także utworów przedstawiających krajobrazy. Przykładowo, jeżeli na obrazie widnieje drewniana chatka otoczona malowniczym lasem, to bardzo prawdopodobne, że jesteśmy ludźmi ceniącymi sobie kontakt z przyrodą oraz bardziej odosobnione miejsca.

Nie można też zapomnieć o typowo dekoracyjnym znaczeniu wieszanych w salonie dzieł sztuki. To one bowiem stanowią zwieńczenie jego wystroju. Dlatego też zwracamy uwagę na to, czy pasuje do kolorów ścian (na zasadzie harmonii bądź kontrastu), dywanu czy też kształtu mebli oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Słowem, obraz podkreśli efekt, jaki chcemy wywołać, aranżując bawialnię.