Aranżacja przedpokoju

Gdy aranżujemy wnętrza domu, wówczas dokładamy starań, aby w pewnym stopniu współgrały ze sobą, tak aby przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego nie stanowiło swego rodzaju szoku estetycznego. Wtedy też istotne jest, aby nieco więcej uwagi poświęcić wystrojowi przedpokoju, on to bowiem jest często łącznikiem pomiędzy pokojami. Poza tym pełni jeszcze inne ważne funkcje. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę w trakcie organizowania w nim przestrzeni.

Aranżacja przedpokoju w bloku

Przeważnie za wizytówkę naszej siedziby, czyli niejako za jego oblicze, uważa się salon. Jest to po części zrozumiałe, w końcu to w nim zwykle przebywa się z zaproszonymi lub niezapowiedzianymi gośćmi. Niemniej na miano wizytówki, zgodnie z jej definicją, bardziej zasługuje przedpokój. Przecież to on wywołuje pierwsze wrażenie, które – jak niektórzy sądzą – jest tym najważniejszym i być może nawet ostatnim. W każdym razie warto tak zaplanować tę przestrzeń, by wchodzący czuł się komfortowo, a być może także zaintrygował się i zapragnął ujrzeć także inne miejsca, choćby pokój gościnny. Jak to uczynić? Otóż jest na to kilka sposobów. 

Najpierw zwróćmy też uwagę na względy praktyczne. Dobrze, kiedy przedpokój charakteryzuje się trwałym podłożem, gdyż miększe mogłoby być narażone na uszkodzenia (w końcu do domu wchodzi się przeważnie w butach, nieraz ciężkich). Dlatego funkcjonalną nawierzchnią są na przykład kafelki. Wprawdzie mankamentem jest to, że są chłodne i nie kojarzą się z przytulnością. Lecz i na to jest rozwiązanie. Można na nich rozpostrzeć dywanik lub chodniczek. Jeśli będą utrzymane w jasnych tonach, wtedy wytworzą złudzenie, że pomieszczenie jest szersze niż w rzeczywistości. Natomiast żywe wzory i kolory dodadzą przedpokojowi energii. Wtedy domownicy oraz odwiedzający nie będą stąpali po zimnej podłodze, lecz po miękkim podłożu. 

Jeśli chodzi o ściany, te mogą być zimniejsze, dlatego pożądane są na przykład beże. Również sprawią, że przedpokój stanie się optycznie przestronniejszy (podobne rezultaty osiągniemy za sprawą lustra – które podwoi przestrzeń!).

Miły akcent stanowi stolik konsolowy, który zagospodarowuje przestrzeń, a poza tym pełni użyteczne funkcje. Jeżeli ma szufladkę, możemy w niej trzymać klucze oraz rozmaite przydatne na co dzień przedmioty. 

Przedpokój może też być osobistą, rodzinną przestrzenią. Stanie się tak, kiedy wyeksponujemy w niej fotografie przedstawiające członków familii – mogą być na nich także dawniejsi przodkowie, na przykład pradziadkowie. W ten sposób dajemy znać odwiedzającym, że dajemy im nieco przystępu do naszych rodzinnych sekretów.