Oświetlenie w łazience

Ważne jest, żeby zaaranżować odpowiednie oświetlenie dla każdego z pokojów w domu. Przy czym w niektórych odgrywa ono istotniejszą rolę niż w pozostałych. Odnosi się to na przykład do łazienki, która często – szczególnie w blokach – pozbawiona jest okien czy choćby świetlików. Światło wówczas w całości ma sztuczne źródło. Nadto w łazience wykonujemy wiele czynności – zarówno pielęgnacyjnych jak i upiększających – które wymagają nie tylko właściwej ilości światła, ale też jego optymalnego rozmieszczenia. Zastanówmy się więc nad tym, jak najlepiej oświetlić łazienkę.

Kluczowe tutaj będzie zarówno dopasowanie właściwych żarówek, jak i odpowiednie ich ulokowanie. Istotne jest, aby rzucały światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Sięgnijmy więc po takie, które emitują czyste, jasne światło, a nie żółte czy matowe. Wprawdzie przy tych drugich wytwarza się kameralna atmosfera i jest trochę przytulniej, niemniej w tym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na funkcjonalność. Polecamy między innymi żarówki ze wskaźnikiem CRI 90+, które zapewniają pożądany kontrast, kolor oraz intensywność. Szczególnie wtedy, gdy je powiesimy w różnych miejscach. Chodzi o to, aby oświetlenie pochodziło ze zdywersyfikowanego źródła. Zwykle rozwiązuje się to tak, że główna lampka znajduje się najwyżej, w oprawie sufitowej, a kolejne, na przykład w formie kinkietów, umieszczone są przy lustrach (które, wspomnijmy, również pełnią pewne funkcje w oświetleniu łazienki). Istotne tu jest, żeby światło znalazło się między twarzą a lustrem, w innym razie – gdyby jego źródło znajdowało się za naszymi plecami – znaleźlibyśmy się w cieniu. A tego, rzecz jasna, nie chcemy, kiedy wykonujemy pewne ważne dla nas czynności. W końcu łazienka nie służy tylko do brania kąpieli czy prysznica, ale jest też wykorzystywana do innych może tylko trochę mniej ważnych zadań.

Oświetlenie lustra w łazience

Kobiety przy lustrze w łazience często wykonują make-up, a także pielęgnują cerę przy pomocy kremów, balsamów oraz innych kosmetyków. W tym także miejscu nakładają na włosy preparaty stylizacyjne oraz czeszą czuprynę. Z kolei mężczyźni golą się. Jeśli światło jest żółtawe – czy, przeciwnie, zbyt sterylne, fluorescencyjne – a nie zbliżone do naturalnego, wtedy zdecydowanie trudniej nam ocenić, jak efekty naszych pielęgnacyjnych i stylizacyjnych działań widzą inni w odmiennych warunkach oświetleniowych.