Szare ściany w pokoju

szare ściany w pokoju

Szary to bardzo wszechstronny kolor. Występuje w odcieniach o niezliczonym bogactwie. Ostatnio dostrzegamy trend wykorzystujący tę barwę przy aranżowaniu wnętrz. Często więc decydujemy się na utrzymywanie ścian w odcieniach szarości. Zależnie od pożądanego efektu, przydamy pokojowi chłodu lub ciepła. 

Wszechstronna szarość

Przyjęło się, że poprzez określenie szarość odnosimy się do czegoś zupełnie bezbarwnego i pozbawionego życia. To jest oczywiście wpływ potocznego myślenia, gdyż wbrew pozorom również szarość może mienić się tonami! Nawet szare niebo ma w sobie często wiele niuansów, co doceniają fotografowie, robiąc zdjęcia zasnutego chmurami nieboskłonu, ukazując grę kontrastów (czerni i bieli).

Istnieje wiele odcieni szarości, od bladych, bliskich bieli przez srebrny a na ciemnoszarych, podobnych do czerni kończąc. Stawiając na szarości, możemy zarówno ochłodzić koloryt pokoju, przydając mu ładu oraz spokoju jak i ofiarować mu nieco ciepła, sprawiając, że będzie w nim przytulniej.

Szare tonacje poza tym świetnie współgrają z energicznymi i soczystymi barwami, co może za pierwszym razem wydać się zdumiewające.

Szarość i energetyczna żółć

Dobierając barwy do pomieszczeń kierujemy się tym, do czego mają nam służyć, co będziemy w nich robili oraz nastrój, jaki chcemy poprzez grę barw osiągnąć. Dlatego też sypialnię rzadko kiedy wypełniamy “krzyczącymi” kolorami. Królują tu biele, pastele, ale i jaśniejsze odcienie szarości spełnią swe funkcje. 

Natomiast inaczej rzecz się przedstawia z pokojem gościnnym czy przedpokojem. Tutaj możemy użyć żywszych barw. Soczysta żółć czy zieleń świetnie będą współgrały z matową szarością.

Wiszące ogrody

Semiramida miała swoje wiszące ogrody. Ich namiastkę możemy uzyskać w naszych czterech ścianach! Powieśmy na ścianie doniczki z roślinami, których zieloność zharmonizuje się z szarym tłem.

Wątki marynistyczne

A czemu by nie spróbować eksperymentu z niebieskimi elementami w wystroju, na przykład w postaci bibelotów lub poduszki? Jeśli wiążemy dobre wspomnienia z morzem i wywołuje w nas miły nastrój – pokuśmy się o elementy marynistyczne, które ładnie się wkomponują w szare ściany.