Filodendron – pielęgnacja

filodendron – pielęgnacja

O tym, że warto uprawiać w domu rośliny pisaliśmy już niejeden raz. Niektórym z nich poświęciliśmy osobne artykuły, na przykład romantycznemu wrzosowi. Tym razem zastanowimy się, jak pielęgnować filodendron.

O filodendronie

Filodendron, na co wskazuje nam jego nazwa – “filos” (przyjaciel) + “dendros” (drzew) – lubi przebywać w bliskości drzew, które ofiarowują mu cień, a także sposobność, aby mógł się wokół nich opleść.

Roślinka ta występuje naturalnie w dość odległych rejonach. Upodobała sobie bowiem lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej. Mimo to równie dobrze czuje się w naszych domostwach, o ile oczywiście odpowiednio się o nią zatroszczymy. A mamy dobrą wiadomość – pielęgnacja nie jest specjalnie wymagająca, nawet dla początkujących hodowców kwiatów.

Należy się trzymać kilku reguł. Zatem:

Półcień

Filodendron nie przepada za bezpośrednim światłem. W kontakcie z nim może wyschnąć lub ulec poparzeniu. Dlatego zaleca się, by umieścić go w półcieniu, który stwarza mu idealne warunki do rozwoju. Odpowiednim dla niego miejscem – również pod kątem naszego zdrowia – może być więc sypialnia – filodendron nie rozproszy naszego snu.

 Przy czym cienia nie może być zbyt wiele, wówczas liście rośliny grubieją.

Regularne podlewanie

Należy go podlewać regularnie, lecz nie nazbyt obficie. Latem tej wody potrzebuje nieco więcej niż zimą. Utrzymuje się, że wystarczy go nawadniać 2-3 razy w tygodniu, posługując się niewielką ilością wody w temperaturze pokojowej. Pamiętajmy również o tym, aby przecierać jego liście wilgotną szmatką, by pozbyć się kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Zapewnijmy kwiatowi żyzne, próchnicze oraz przepuszczalne podłoże. Zaś użyźniajmy glebę, na której żyje, między kwietniem a sierpniem, stosując nawóz dla roślin doniczkowych.

Filodendron zakwita bardzo rzadko, ale jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że ma wiecznie zielone liście, o soczystym, miłym dla oka odcieniu. Jeśli nie zaniedbamy jego pielęgnacji, wówczas pięknie się rozwinie, osiągając starość. Wówczas pamiętajmy o tym, by znajdował się w grubej, solidnej donicy, a jego łodygi i liście były wspierane przez paliki i kratki.