Sypialnia na poddaszu

sypialnia na poddaszu

Niekiedy nie wiemy, jak wykorzystać przestrzeń poddasza. Nieraz jak gdyby samoistnie zaczyna ona pełnić funkcję strychu czy też przechowalni. Do pomieszczenia tego przenosimy przedmioty, które kiedyś mogą się przydać. Tymczasem możemy wykorzystać je w inny sposób i uczynić z niego funkcjonalny i oryginalny pokój. Czemu poddasze nie miałoby się na przykład stać naszą przytulną sypialnią?

Sypialnia na poddaszu: inspiracje

Uczynienie z poddasza sypialni ma pewne niedogodności, ale koniec końców to może być całkiem dobry pomysł i równie udana realizacja. Najpierw należy, rzecz jasna, porządnie wyczyścić pomieszczenie, by nadawało się do tego, by w nim spędzać noce. Pokój, w którym śpimy, powinien być szczególnie schludny i zadbany. Po pierwsze oddychamy wtedy zdrowszym powietrzem (budzimy się w lepszej kondycji), po drugie nawet drobny nieporządek utrudnia zaśnięcie; gdy w pokoju zagości harmonia – wtedy łatwiej udamy się do krainy snów. Przy okazji sprzątania trzeba też sprawdzić, czy jakieś inne stworzenie nie zdążyło już zamieszkać w najwyższej kondygnacji naszego domu. Niektóre są nam pomocne, jednak wiele z nich to szkodniki, z którymi nie powinno się dzielić pokoju sypialnego. Jeżeli stwierdzimy obecność niepożądanych gości, wówczas dobrze jest skorzystać z usług ekspertów w dziedzinie ich usuwania. 

Z jakimi mankamentami wiąże się urządzanie poddasza? Otóż utrudnienie stanowią skosy. Niewątpliwie nadają pomieszczeniu urok i wytwarzają niepowtarzalny klimat, ale również bądź co bądź ograniczają przestrzeń. Jak się z tym zmierzyć? Najlepiej ustawić łóżko w najniższym punkcie poddasza, czyli pod ścianą. Zwykle śpimy na leżąco – co nas odróżnia od ptaków, koni czy słoni – do czego też nie potrzebujemy wysokiego sufitu. Ten zaś okaże się przydatniejszy w miejscach, w których ustawimy wyższe meble, na przykład komodę na ubrania czy regał z książkami. Choć i tak niech meble będą mniejsze, polecane są na przykład te produkowane na wymiar. 

Na poddaszu przeważnie jest ciemniej niż w niższych kondygnacjach budynku. Stąd też podczas przerabiania go na sypialnię warto pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem oraz wybraniem jasnych mebli, ozdób czy ścian. Te ostatnie możemy pokryć tapetami, ale czasem należałoby raczej pozostawić przegrody w ich surowym, lecz nieodpartej urody stanie.