Ptak na dachu

ptak na dachu

Dach to ważny element naszego domu. W końcu chroni jego pomieszczenia przed deszczem, zimnym i gorącym powietrzem. Jednak nie tylko dla nas pełni on ważną funkcję. Korzystają z niego także inne istoty, między innymi ptaki. Nieraz ich obecność może nam się wydać niepożądana, niemniej powinniśmy być bardziej wyrozumiali, a nawet wdzięczni, że niektóre skrzydlate istoty przebywają i gnieżdżą się tak blisko naszych siedzib.

Sposoby na ptaki na dachu?

Ekspansja człowieka na Ziemi skutkuje wieloma zmianami w przyrodzie. W znakomitej mierze są one niekorzystne. Zwierzęta stoją więc wobec konieczności dostosowania się do nowych okoliczności. Stąd też wiele z nich zaliczamy do gatunków synantropijnych. Istoty takie dostosowały się do przekształconego przez człowieka środowiska. Wiele z nich więc osiedla się w naszym bliskim sąsiedztwie. Bywa i tak, że brakuje im naturalnych miejsc, w których mogłyby zakładać gniazda, w związku z tym osiedlają się na zewnątrz i wewnątrz budynków. Zdarzają się i takie, które lubią przesiadywać na liniach wysokiego napięcia bądź na dachach domostw oraz innych obiektów. Niektórym ludziom to nie odpowiada. Narzekają na mniejsze czy nieco większe ptaki, które lubią przebywać na pokryciu dachowym. Nie doceniają wesołego szczebiotu wróbli, gołębiego gruchania lub fantastycznych umiejętności wokalnych szpaków, zamiast tego skupiają się na pewnych niedogodnościach związanych z ptasią obecnością. Chodzi im na przykład o to, że zwierzęta te zanieczyszczają dach, elewację domu czy trawnik. Wówczas szukają sposobów na to, by przegnać te ptaki. Montują na przykład sztucznego drapieżnika przypominającego wronę lub jastrzębia, które mają odstraszać niechcianych gości. 

Tymczasem powinno się respektować ich wizyty, a nawet to, że przenikają przez rozmaite luki w konstrukcji i dostają się pod dach, gdzie budują gniazda. Jeżeli już stworzą swe lęgowiska, wtedy nie mamy prawa ich niszczyć ani też zakłócać przebiegu lęgów.

Gdzieś przecież muszą gniazdować. Zabieramy im ich naturalne siedziby, więc nie zamykajmy też dostępu do innych miejsc. Ptaki okazują się wdzięcznymi sublokatorami. Jeżyki czy oknówki, które gnieżdżą się często pod okapami są nieustępliwymi tępicielami komarów, much oraz innych niemiłych nam insektów; podobnie wróble, które karmią swoje młode drobnymi owadami. Co więcej, możemy też wesprzeć synantropijne gatunki ptaków, choćby poprzez zainstalowanie budek lęgowych w dogodnych lokalizacjach.