Działalność gospodarcza w domu

działalność gospodarcza w domu

W dobie rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego coraz więcej ludzi decyduje się na pracę w domu. Wynika to przede wszystkim wygody, a także większej niezależności. Dotyczy to oczywiście tych, którzy głównie pracują przy komputerach. Zdarza się i tak, że niektórzy zakładają w domu działalność gospodarczą w domu. W związku z tym nasuwają się, jak to zwykle bywa, pewne wątpliwości.

Czy w mieszkaniu można prowadzić działalność gospodarczą?

Zapewne już niejeden raz przyszło Ci zetknąć się z sytuacją, kiedy natrafiłeś w mieszkaniu na firmę. Wiele małych rodzinnych przedsiębiorstw funkcjonuje tak od lat. Działają tak na przykład rozmaite firmy podatkowe. Zatem nietrudno wysnuć wniosek, że w tego typu pomieszczeniach można prowadzić działalność gospodarczą, i nie robi się tego w szarej strefie, lecz zgodnie z prawem. Trzeba przy tym, rzecz jasna, pamiętać o pewnych kwestiach. Przede wszystkim należy założyć firmę i odbywa się to tak samo jak w innym przypadku. Poza tym nie trzeba o tym informować wspólnoty mieszkaniowej – chyba że w mieszkaniu stanowiącym siedzibę firmy przyjmuje się klientów, czyli prowadzi się na przykład salon fryzjerski.

Trzeba również jasno rozdzielić wydatki na całe mieszkanie (np. czynsz) od tych przeznaczanych ściśle na firmę. Pomocne tutaj mogą być odrębne liczniki. Dobrze też pamiętać, aby zdefiniować, jaka część mieszkania zostanie przeznaczona na potrzeby firmy.

Korzyści prowadzenia firmy w domu

Założenie przedsiębiorstwa domowego nie jest wcale trudniejsze niż prowadzonej w innym miejscu, na przykład biurowcu. Przynosi za to wiele korzyści. Przede wszystkim oszczędza się na czasie. Nie wykorzystuje się go na stanie w korkach czy mozolne podróżowanie komunikacją miejską. Poza tym, i to jest nie do przecenienia, czujesz się w pracy tak dobrze jak w domu.