Joga w domu

Joga w domu

Słyszy się nieraz, że joga jest dla każdego. Cóż, dużo w tym prawdy, przynajmniej jeśli chodzi o łagodniejszą odmianę, która przybiera formę gimnastyki połączonej z praktykami medytacyjnymi. Można też dodać, że taka formę aktywności można uprawiać w różnych miejscach. Na przykład w domu. Oto, jak to zrobić!

Jak ćwiczyć jogę w domu

Wprawdzie popularne są kursy z instruktorami w odpowiednio przygotowanych salkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować jogę w domowym zaciszu. Ma to wiele zalet. Joga w czterech ścianach polecana jest przede wszystkim osobom z napiętym grafikiem, dla których każda wolna chwila jest bardzo częsta. Kwadrans czy nawet pół godziny zawsze można sobie wygospodarować i przeznaczyć go na czynność, która przyniesie korzyści ciału oraz umysłowi.

Przy czym, aby trening był jak najbardziej efektywny, należy pamiętać o kilku sprawach.

Przestrzeń

Pierwsza rzecz to aranżacja przestrzeni. Najpierw należy przygotować wolną przestrzeń, w której będzie można bez ryzyka wykonywać poszczególne ćwiczenia. Poza tym, jeżeli zrezygnujemy ze zbędnych przedmiotów (a tych może być całkiem sporo!), wówczas łatwiej nam będzie osiągnąć spokój i skoncentrować się na kolejnych pozycjach.

Nastrój

Wstępny krok już wykonaliśmy. Teraz spróbujmy się wprowadzić w dobry nastrój. Warto oczyścić umysł z z przykrych czy nużących myśli – będzie jeszcze czas, by do nich powrócić. Tymczasem należy się zrelaksować. Pomocne oczywiście są techniki medytacyjne, opierające się na świadomym oddechu. Dobrze też włączyć relaksacyjną muzykę bądź też, jeżeli za oknem mamy spokój, wsłuchać się w śpiew ptaków, szelest drzew czy kojący odgłos kropli deszczu.

Plan

Istotne jest także, by mieć plan treningu. To ważne, gdyż nie będziemy mieli pomocy w osobie prowadzącej zajęcia. Zadanie to spoczywa na nas, ale oczywiście możemy się wesprzeć na rozmaitych poradach, między innymi tych zawartych na stronach internetowych.

Regularność

Na koniec pozostawiliśmy kluczową kwestię – regularność. Zacznijmy od krótkich, lecz powtarzalnych treningów, aby wdrożyć się w rytm. I nie odpuszczajmy, nawet, jeżeli brakuje nam nieco motywacji.