Idealny ogród – jak go urządzić?

Idealny ogród z naszych marzeń jest nie tylko piękny, ale i łatwy w utrzymaniu. Jeszcze przed rozpoczęciem prac należy dokładnie określić jego przeznaczenie. Zupełnie inaczej podejdziemy do ogrodu reprezentacyjnego, a inaczej do towarzyskiego.

Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie: czy mam czas i chęci pracować w ogrodzie? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, oznacza to, że możemy sobie pozwolić na bardziej wymyślny projekt, uwzględniający konieczność częstej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku, lepiej postawić na prostotę.

Sztuczne kwiaty

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na systematyczną pielęgnację roślin, zawsze możemy kupić sztuczne, nie wymagające uwagi kwiaty. Wbrew pozorom potrafią prezentować się równie zjawiskowo. Pamiętajmy też o odpowiednim doborze kolorów, w ogrodach bardzo często stawia się na biel, szarość i beż, z kolei roślinność powinna stwarzać mocny kontrast.

Ogród – czyli pomieszczenie poza domem

Coraz modniejsze jest podejście do ogrodu, zakładające, że jest integralną częścią domu, czyli de facto dodatkowym pomieszczeniem, które zasługuje na aranżacje. W związku z tym, że zazwyczaj pełni głównie funkcje wypoczynkową, warto postawić na umeblowanie sprzyjające relaksowi: fotele, leżanki, kanapy, hamaki, poduszki. Coraz częściej w polskich ogrodach można zobaczyć prawdziwie wielkogabarytowe meble, takie jak zewnętrzne kuchnie, kominki czy prysznice.

Kwestia światła

Nasz ogród będzie prezentował się idealnie o każdej porze dnia i nocy, jeśli dobrze dobierzemy oświetlenie. Przenośne lampy ogrodowe pozwalają zmieniać oświetlenie w zależności od potrzeb, z kolei większe, stylizowane na latarnie lampy dodadzą naszemu ogrodowi majestatu.

Żywopłoty

Niezależnie od tego czy mieszkamy z dala od cywilizacji, czy w środku miasta, warto rozważyć żywopłoty, odgradzające nasz ogród i dom od zewnętrznych wpływów. Dzięki temu znacznie zwiększymy komfort przebywania w naszym refugium.

To tylko kilka wskazówek przydatnych w urządzaniu idealnego ogrodu. Oczywiście dobrze mieć wsparcie profesjonalnego projektanta, który pomoże nam zharmonizować wszystkie elementy projektu i połączyć je we wspólną całość. Życzymy wam idealnego relaksu we własnym ogrodzie!

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!