Jeż w ogrodzie

jeż w ogrodzie

Nie jesteśmy jedynymi użytkownikami naszych ogrodów. I nie chodzi tu tylko o gości, których zapraszamy na filiżankę herbaty, ale stworzenia innego rodzaju. To przecież doskonałe miejsce dla wielu zwierząt. Przede wszystkim są to owady, a także ptaki, które zakładają w krzewach bądź koronach drzew gniazda. Zdarza się i tak, że do ogrodu zawita jeż. To sympatyczne z  wyglądu stworzenia, które potrafią rozczulić najbardziej oschłego człowieka, jednak nas tym razem bardziej interesuje pożyteczna rola, jaką może pełnić w ogrodzie.

Jeż w ogrodzie – czym dokarmiać?

Jeż przede wszystkim chętnie przebywa w widnych lasach o bogatych poszyciach, a także gęsto zarośniętych łąkach. Lubi także wybujałe parki oraz ogrody przydomowe czy też działki. W dzień ukrywa się pod stertą liści. Dlatego też warto zaaranżować dla tego stworzenia przytulny zakątek. Wystarczy zostawić mały fragment pozostawionej samej sobie trawy, której nie będziemy kosić oraz gałązki i opadłe liście. Dobrze też, szczególnie gdy robi się chłodniej i jest trudniej o pokarm, odkładać dla niego pożywienie i miskę ze świeżą wodą. Jaki to powinien być pokarm? Na przykład karma dla psa czy kota, choć raczej niezawierająca w składzie ryb. Istnieje także karma dla jeży, którą można otrzymać w specjalistycznym sklepie.

Jeżeli zwierzęciu spodoba się w Twoim ogrodzie, wtedy istnieje szansa, że postanowi w nim przezimować. Hibernacja jeża zaczyna się przeważnie w listopadzie (chyba że chłody nadejdą wcześniej bądź później) i trwa mniej więcej do marca. Aby przetrwać ten czas, kolczasty ssak musi najpierw uzyskać warstwę tłuszczu. Zatem przed zapadnięciem w sen jeż pożywia się – jak byśmy powiedzieli – nieco na wyrost.

Stworzenie to jest sprzymierzeńcem ogrodników. Podstawę jego diety stanowią owady (nawet do 80% przyjętego pokarmu). Wiele z tych owadów to ogrodowe szkodniki, choćby turkuć podjadek. Wprawdzie konsumuje się także pożyteczne owady, na przykład pszczoły, niemniej stanowią one mniejszą część jego diety. Korzyści przeważają zdecydowanie nad niedogodnościami. 

Jeż wbrew temu jak wygląda (niewinnie!) – to urodzony drapieżca i świetny myśliwy. Jest największym ssakiem żywiący się owadami. Poza tym zdarza mu się upolować także ślimaki (które nie są mile widziane w naszych ogrodach), jaszczurki czy żaby.