Mieszkanie czy dom – co wybrać?

W życiu człowieka przychodzi taki moment, że trzeba zdecydować się na zakup domu lub mieszkania. To bardzo poważna decyzja, która wpłynie na całe nasze przyszłe życie. Wybór jest trudny i należy go gruntownie przemyśleć. W dzisiejszych artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!

Wygodny domek na przedmieściach czy mieszkanie w centrum? Konieczność dojazdu, czy ograniczenie przestrzenią? To bardzo poważne pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Żeby je znaleźć, trzeba zadać sobie kilka dodatkowych pytań.

Czy lubię ciszę i spokój?

To wcale nie tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Nie każdy jest samotnikiem, który ponad wszystko ceni sobie własny spokój. Ludzie są różni, niektórzy żyją szybko, a zgiełk miasta i pędzących samochodów to najlepsza muzyka dla ich uszu. Z drugiej strony są osoby, które najchętniej nie wychylały by nosa z czterech ścian. U jednych znacznie lepiej sprawdzi się mieszkanie, u drugich dom. Nie bądźmy jednak stereotypowi, wszak mieszkanie niekoniecznie musi wiązać się z hałasem. Weźmy zatem pod uwagę jeszcze inne kwestie.

Czy mam czas zajmować się domem?

Tutaj sprawa jest prostsza, odpowiedź może brzmieć: tak lub nie. Nie ulega wątpliwości, że zajmowanie się domem jest bardziej wymagające, szczególnie jeśli w komplecie z nim mamy działkę. To większa powierzchnia, którą trzeba regularnie sprzątać, a także konserwować. Z drugiej strony, posiadając dom mamy wyznaczoną własną przestrzeń, która należy tylko do nas, co wiążę się z komfortem, o jakim wielu marzy.

Jakie koszty jestem w stanie ponieść?

Na cenę nieruchomości ma wpływ wiele różnorodnych czynników, bardziej i mniej oczywistych. Przeglądając oferty, możemy zauważyć, że mieszkania w ścisłym centrum potrafią być nawet dwa razy droższe niż dom na obrzeżach i to pomimo znacznie mniejszego metrażu. Ponadto jesteśmy zobowiązani płacić czynsz Spółdzielni lub Wspólnocie mieszkaniowej (chyba, że zdecydowaliśmy się na mieszkanie bezczynszowe). W przypadku domu zazwyczaj największe koszty wiążą się z ogrzewaniem, co szczególnie dotkliwie odczujemy zimą. W przypadku uszkodzeń wymagających napraw bądź remontu, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli jednorazowo wydać dużą kwotę pieniędzy. Jednak tak naprawdę, porównanie mieszkania z domem pod względem kosztów utrzymania często kończy się remisem.

Czy planuje wielopokoleniową rodzinę?

Chociaż dzisiejszy świat jest zatomizowany i coraz rzadziej kilka pokoleń mieszka obok siebie, nie znaczy to, że koniecznie należy się do niego dostosowywać. Jeśli planujemy w przyszłości utrzymywać rodziców lub chcielibyśmy, żeby nasze dzieci, wraz ze swymi dziećmi, mieszkały z nami, powinniśmy poważnie rozważyć dom, najlepiej kilkupiętrowy.

Być może to banał, ale decyzja należy do nas. I bardzo dobrze. Jesteśmy różni, mamy różne potrzeby i preferencje, świat byłby nudny, gdybyśmy nie mieli możliwości wyboru. Niezależnie od tego, czy postawisz na mieszkanie, czy na dom, rozważ pomoc profesjonalnych pośrednika. Warto wziąć pod uwagę sugestie ludzi, którzy żyją nieruchomościami.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!