Jak walczyć z kurzem?

Kurz gromadzi się regularnie na naszych półkach, monitorach, szafach. Ukrywa się w każdym możliwym zakamarku. Ledwie zdążymy posprzątać, niedługo później możemy zauważyć kolejną warstwę. Chociaż nie da się go całkowicie wyeliminować, można z nim walczyć.

Dlaczego w domu się tak kurzy?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Chcielibyśmy cieszyć się posprzątanym mieszkaniem jak najdłużej, tymczasem musimy regularnie pozbywać się nieproszonego gościa, który szybko wraca. Warto wiedzieć, jak z nim walczyć.

Zaczynaj czyszczenie od góry

To podstawowa zasada. Jeśli zabierzemy się za niższe powierzchnie, to później kurz z szafy opadnie na dół, np. na biurko. Tym samym szybciej się tam zacznie gromadzić, nasza praca pójdzie na marne. Na sam koniec odkurzamy podłogi.

Wietrz pomieszczenia

Ta zasada dotyczy zwłaszcza sytuacji, gdy coś gotujemy, aby wyziewy kuchenne nie rozprzestrzeniały się po domu.

Stosuj nawilżacze powietrza

Doskonały pomysł, który pomoże w znaczny sposób ograniczyć szybkość powstawania kurzu. Nie zapominajmy jednak by były dobrej jakości – konieczne z filtrem powietrza.

Dywaniki trzep na zewnątrz

Inaczej kurz, roztocza i wiele innych szkodników przeniosą się do wszystkich pomieszczeń. Odkurzanie dywanów powinno się odbywać przy otwartym oknie.

Stosuj odpowiednie środki

Chemia przeznaczona do czyszczenia powierzchni narażonych na kurzenie się ma działanie antystatyczne. Tym samym zmniejsza częstotliwość jego osadzania się. Warto wybrać więc wybrać odpowiednie preparaty..

Unikaj otwartych szafek

Warto o to zadbać, ponieważ ubrania, książki i inne przedmioty zbierają kurz na swoich powierzchniach, jeśli znajdują się np. na otwartym regale. Ich czyszczenie jest naprawdę uciążliwe.

Regularnie sprawdzaj swój sprzęt AGD

Wiele urządzeń ma wbudowany filtr. Jeśli jest bardzo zanieczyszczony, może wydmuchiwać kurz i brud. Dlatego tak istotne jest systematyczne czyszczenie go.

Kurz powróci do nas zawsze

Jednak możemy zmniejszyć częstotliwość jego wizyt. Teraz już wiemy, dlaczego w domu się tak kurzy i jak temu zapobiegać. Nie zapominajmy o regularnym sprzątaniu, które jest kluczem do czystych, zadbanych pomieszczeń oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych.