Jakie mieszkanie: nowe czy używane?

Od lat czy to na forach internetowych czy w audycjach radiowych toczą się dyskusje na temat tego, jakie mieszkanie wybrać – nowe czy używane. Oczywiście tego sporu nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć. Zarówno pierwsze rozwiązanie jak i drugie ma swoje wady i zalety. Przedstawmy je kolejno, aby każdy mógł przyjąć postawę zgodną ze swoimi lokalowymi preferencjami.

Wady i zalety mieszkań deweloperskich

Jeszcze niedawno, ceny nowych mieszkań dość znacząco różniły się od kwot, jakimi płaciliśmy za nieruchomości pochodzące z rynku wtórnego. W ostatnim roku dystans ten zaczął się skracać. Jeszcze w ubiegłym roku pisano o tym, że mieszkania używane kosztowały już niemal tyle samo, ile nowe. Zatem atut ceny w przypadku mieszkań deweloperskich zszedł na dalszy plan. 

Przy czym wciąż należy pamętać, że owe nieruchomości nie są obciążone dwuprocentowym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przy dużych kwoacht 2% więcej może być całkiem dużą sumką. 

Pozostając przy kwestiach finansowych, zauważmy, żę w przypadku mieszkań deweloperskich mówimy o stosunkowo niskim czynszu, w skład którego nie wchodzi fundusz remontowy. Ponadto również rachunki za ogrzewanie nie będą wygórowane, gdyż budynki zostały nowocześnie ocieplone.

Natomiast całe osiedle zostało zaprojektowane zgodnie z nowoczesnymi kanonami, nierzadko przez wziętych architektów.

Dla wielu główną zaletą nowych mieszkań jest właśnie ich nowość. Ma to także duży walor symboliczny. Nie przejmujemy nieruchomości po kimś, lecz to my rozpoczynamy pisać jej historię. Wiąże się z tym wiele funkcjonalnych pozytywów. Otwiera się przed nami wiele perspektyw aranżacyjnych. Sami decydujemy o układzie wnętrz naszego mieszkania, i nie musimy się dostosowywać do zastanych warunków. Natomiast w przypadku jakichkolwiek usterek możemy być spokojni o to, że deweloper szybko je usunie. 

Na koniec zostały do omówienia sprawy lokalizacyjne. W przypadku mieszkań deweloperskich nie mamy dużego pola manewru. Zwykle nowe osiedla powstają na obrzeżach miast, zatem zwłaszcza dla niezmotoryzowanych może to stanowić pewien kłopot – np. z dotarciem do pracy czy szkoły.

Wady i zalety mieszkań z rynku wtórnego

Przedstawiliśmy już w ogólnym zarysie wady i zalety mieszkań z rynku pierwotnego. Przyjrzymy się zatem rynkowi wtórnemu. Tutaj poruszone przed chwilą kwestie często się odwracają. Zatem ponosimy obciążenie wspomnianym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Mamy też do czynienia z wyższym czynszem. Ograniczeni jesteśmy pod względem aranżacyjnym, gdyż pewne kwestie już zostały ustalone przez poprzednich właścicieli. 

Ale z drugiej strony często wprowadzamy się do urządzonego ze smakiem lokum, co wiąże się ze sporym komfortem i oszczędnościami.

Jeśli lokalizacja w przypadku mieszkań deweloperskich stanowi pewien mankament, tak jeśli chodzi o mieszkania używane stanowi ona często sporą zaletę. Zamieszkamy w centrum miasta lub na jego obrzeżach, zależnie od naszych upodobań. Poza tym wokół zazwyczaj istnieje już wiele przydatnych dla nas obiektów, jak sklepy, przedszkola, szkoły i wiele innych.