Jakość mieszkania, na co zwrócić uwagę?

Jakość to bardzo nieostre pojęcie, dla każdego znaczy coś innego. Istnieją jednak pewne wyróżniki jakości, co do których wszyscy się zgadzamy. Dzisiaj opowiemy o tym na co zwrócić uwagę przy ocenie jakości mieszkania.

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze mieszkania – które pozostają ciągle niezmiennie – są dobra lokalizacja, powierzchnia oraz liczba pokoi. Jednak nie tylko one zadecydują o tym, czy nasze potencjalne mieszkanie będzie się nam dobrze użytkować. Niezwykle ważna jest również jakość jego wykończenia i aktualny stan. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak ocenić jakość mieszkania? Sprawdźmy.

Z rynku wtórnego, czy od dewelopera?

Wiele osób – zwłaszcza jeśli zależy im na czasie – rozważa kupno mieszkania z rynku wtórnego. Bez wątpliwie rozwiązanie to ma wiele zalet, gdyż w większości przypadków do zakupionego lokalu możemy wprowadzić się niemal od razu. Oprócz kwestii związanych z dopięciem formalności się z poprzednim jego właścicielem, pozostają nam również inne związane z jego standardem. Sprzedający mieszkanie przed jego sprzedażą najprawdopodobniej zdecydował się jedynie na niewielki remont. Najczęściej ograniczony jedynie do malowania ścian lub też położenia nowych podłóg. Wiele sprzedawanych obecnie mieszkań (które możemy kupić w atrakcyjnych cenach) to nie lokale kilkuletnie, ale nawet kilkunastoletnie i więcej. Trudno zatem w takich spodziewać się wykończenia odpowiadającego zarówno wysokiej estetyce, jak i innym normom. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania z rynku wtórnego sprawdźmy to, w jakim stanie znajdują się inne jego elementy – okna, drzwi, instalacje, a także armatura łazienkowa i wyposażenie kuchni. Z pewnością pomogą konsultacje z agentem nieruchomości – jest to osoba, która jak żadna inna potrafi trafnie ocenić wartość nieruchomości oraz jej faktyczny stan. Często myśli ona o rzeczach, o których zupełnie byśmy nie pomyśleli.

Nowe mieszkanie – co sprawdzić?

Mieszkanie od developera to zazwyczaj wysoki standard, ale i tutaj warto mieć na uwadze kilka spraw. Decydując się na zakup mieszkania od konkretnego biura nieruchomości, sprawdźmy jakie ma on opinie wśród swoich klientów (INVESTDOM Nieruchomości posiada nienaganną opinię). Na odbiór mieszkania warto przygotować się i przyjść ze specjalistą ds. budowlanych. Należy sprawdzić czy wymiary mieszkania odpowiadają projektowi oraz czy standard zgadza się z tym, co zostało zawarte w umowie.

Jak wspomnieliśmy jakość to pojęcie względne. Wszyscy jednak chcielibyśmy żyć w miejscu wygodnym i ładnym. Życzymy wszystkim czytelnikom mieszkań o wysokim standardzie!

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!