Rynek pierwotny i wtórny – który lepszy? cz. 1

rynek pierwotny
Każdy kupujący mieszkanie stawia przed sobą pytanie: postawić na rynek pierwotny czy wtórny? Wiadomo, że każdy z tych segmentów rynku nieruchomości cechuje się innymi właściwościami. Dziś przedstawimy Wam naszą wiedzę na temat rynku pierwotnego, zestawiając ją w proste zestawienie wad i zalet.

Rynek pierwotny – zalety

Mieszkanie na rynku pierwotnym ma niewątpliwie wiele zalet. Nowe, współczesne osiedla odznaczają się jakością wykonania i zastosowaniem nowoczesnych technologii. Do dyspozycji mieszkańców oddawane są windy, przestronne tarasy, parkingi podziemne, a także takie prozaiczne udogodnienia, jak proste ściany. Rynek pierwotny cechuje się też tym, że deweloperzy pozwalają na zagospodarowanie lokalu zgodnie z projektem klienta – mamy więc wpływ na to, gdzie będą stały ściany, ile będzie pomieszczeń i tym podobne. Jeśli myślimy o inwestycji na lata – nasz wybór powinien paść właśnie na rynek pierwotny, ponieważ nowe mieszkania dłużej utrzymują swoją wartość. Z drugiej strony budynki z lat 70 i 80 są niejednokrotnie remontowane i unowocześniane przez właścicieli i spółdzielnie, więc po paru latach, przy założeniu, że mieszkańcy dbają o nieruchomość, wartość obu może być bardzo podobna. Ponadto kupując mieszkanie na rynku pierwotnym możemy się liczyć z mniejszymi kosztami transakcyjnymi: brak podatku od czynności cywilnoprawnych czy brak kosztów pośrednictwa.

Rynek pierwotny – wady

Niestety nie ma rozwiązań idealnych i kupno mieszkania na rynku pierwotnym również ma swoje wady. Według rozmaitych statystyk, tańsze nieruchomości z rynku pierwotnego są łatwiejsze do znalezienia na obrzeżach miasta, a nie w centrum. Lokalizacja ma ogromny wpływ na wartość mieszkania, a w centrum miast, gdzie infrastruktura jest już gęsto zabudowana, króluje przede wszystkim rynek wtórny. Mieszkanie na obrzeżach miasta nie wiąże się jednak z przebywania na odludziu – infrastruktura z pewnością dopiero będzie się tam rozwijać, więc w przeciągu paru lat na nowym osiedlu powstaną sklepy, apteki i przystanki autobusowe. Kolejną wadą jest fakt, że od wpłacenia pierwszych pieniędzy do momentu wprowadzenia się do lokalu najczęściej musimy czekać wiele miesięcy na mieszkanie, co może wiązać się z koniecznością jednoczesnego spłacania odsetek od kredytu i ponoszenia kosztów wynajmu obecnego mieszkania. Niektórzy mają obawy, że nie wiedzą, z kim będą mieszkać przez ścianę, ponieważ przed kupnem nie ma szansy na zapoznanie się z otoczeniem.

Zakup nowego mieszkania nie jest łatwą decyzja, ponieważ najczęściej jest to decyzja na wiele lat. Przybliżyliśmy Wam za i przeciw rynku pierwotnego. W kolejnym wpisie opowiemy o rynku wtórnym.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!