Mieszkanie w stanie surowym, czyli sztuka urządzania

Mieszkanie w stanie surowym

Mieszkania przeznaczone do pełnej adaptacji i urządzenia to doskonała przestrzeń do wykazania się umiejętnościami designerskimi oraz realizacji dekoracyjnych pomysłów. To właśnie w tym momencie, kiedy wokół nas widnieją wyłącznie surowe ściany, będziemy podejmować najważniejsze decyzje, których efekty będą nam towarzyszyć każdego dnia. Warto zatem mieć w pamięci fakt, iż wiele przyszłych rozwiązań należy przemyśleć już na tym etapie urządzania. Pomóc nam w tym może szczegółowy plan działania uwzględniający zarówno szczegółowy kosztorys prac, jak i zestawienie materiałowe.

Inwestycja w projekt wnętrza – wygoda czy konieczność?

Decyzja o skorzystaniu z usług profesjonalnych architektów wnętrz zależy tak naprawdę od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli chcemy wnętrze wyjątkowe, zgodne z obowiązującymi trendami, niepowtarzalne i oryginalne, z pewnością będziemy musieli zwrócić się do wybranego wcześniej studia aranżacji. Dzięki temu zyskamy nie tylko świeże i zdystansowane spojrzenie na przestrzeń, ale przede wszystkim gwarancję doświadczenia i profesjonalizmu. Wiedza projektanta jest szczególnie przydatna w urządzaniu kuchni i łazienek, których aranżacje bardzo często sprawiają nam nie lada trudności. Dodatkową zaletą jest w tym przypadku komfort i oszczędność czasu (co z pewnością jest niezwykle cenne dla każdego z nas).

Koszt projektu nie jest nigdy stały. Zależy on od zakresu prac, w związku z czym powinien być on dokładnie określony w zawieranej umowie. Możemy zamówić wyłącznie koncepcję aranżacyjną, rysunki wykonawcze, projekt całego wnętrza lub tylko wybranej przez nas części.

Rozplanowanie punktów oświetleniowych

Wyznaczenie miejsc oświetlenia na pierwszy rzut oka wydaje się niezwykle łatwe. Przecież każdy z nas teoretycznie wie, że w pomieszczeniu musi być oświetlenie górne, pozwalające nam na komfortowe użytkowanie przestrzeni. Problem pojawia się jednak w miarę urządzania mieszkania lub domu, kiedy to dzień po dniu odkrywamy dodatkowe miejsca, w których przydałoby się więcej światła. Warto zatem szczegółowo przemyśleć każdy punkt oświetleniowy, aby w przyszłości uniknąć wspomnianych sytuacji. Poniżej przedstawiamy Wam kilka cennych porad, które z pewnością ułatwią Wam to zadanie:

  • Kilka punktów świetlnych na suficie lepiej oświetli całe wnętrze niż jeden żyrandol, nawet posiadający mocne świetlówki
  • Boczne oświetlenie w kuchni powinno się znajdować na wysokości 85 cm nad blatami
  • Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie lustra nad umywalką z dwóch stron, zamiast jednego punktu umieszczonego powyżej
  • Oryginalne oświetlenie to doskonała dekoracja wnętrz

Zmiana układu ścian

Nie jest niczym niezwykłym, że częstą praktyką jest zmiana układu ścian celem dostosowania przestrzeni do własnych oczekiwań i potrzeb. Przed finalnymi działaniami warto zapoznać się z projektem mieszkania aby określić, które ściany są nośnymi (a co za tym idzie nienaruszalnymi, gdyż stanowią podstawę konstrukcyjną budynku), a które możemy swobodnie zmieniać. Oczywiście w przypadku budowy domu pole manewru jest znacznie większe niż w mieszkaniach, jednak i tam nie pozostajemy bez możliwości. Rozwiązaniem są ściany działowe wykonane w systemie lekkiej zabudowy ( z płyt g-k lub g-w), które można dowolnie przestawiać i dostawiać.

Jak widzicie skuteczne i korzystne urządzanie mieszkania jest zawsze nie lada wyzwaniem dla nabywców i lokatorów nieruchomości. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym poradom zadanie to stanie się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. I pamiętajcie o podstawowej zasadzie aranżacji – dokładnie i sumiennie przygotowany plan działania!

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!