Kominek w domu – co musisz o nim wiedzieć?

kominek
Kominek domowy jest niewątpliwie kojarzony z luksusem, relaksem i romantycznym nastrojem. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym chętnie ogrzewamy przy nim dłonie, czytamy w jego blasku książki bądź spędzamy czas z bliskimi. O czym warto wiedzieć decydując się na kominek domowy?

Kominek domowy

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na luksus posiadania kominka domowego. Decydując się na tego typu instalację przede wszystkim powinniśmy określić stan stropów i fundamentów – kominek domowy może ważyć od 500 kg do nawet tony. Betonowa konstrukcja musi być stabilnie utrzymana, więc jeżeli mamy obawy co do możliwości stropów – lepiej zrezygnować z kominka. Nie mniej istotna jest kwestia wkładu kominowego. Decydując się na wkład kominkowy o dużej szybie lub w formie narożnej, należy zwrócić uwagę na jego średnicę. Zbyt mała może spowodować przedostawanie się dymu do pomieszczenia, co może grozić nawet zaczadzeniem.

Kwestie dodatkowe

Kominek domowy, który znajduje się w salonie, musi być zaplanowany tak, aby wokół niego znalazło się dość wolnej przestrzeni. Meble, które będą znajdowały się za blisko paleniska z czasem mogą zmienić kolor i fakturę. Ponadto bliska obecność kompletu wypoczynkowego może męczyć domowników ze względu na wydzielane ciepło i żar.

Nie mniej istotny jest odpowiedni wybór drewna, którym będziemy opalać w kominku. Najlepiej, jak będzie ono po ścięciu składowane przez okres dwóch lat, ponieważ dzięki temu maksymalnie ograniczymy jego wilgotność. Suche drewno nie będzie dymiło, a ponadto będzie miało większą wartość opałową. Do opalania najlepiej nadaje się drewno z drzew iglastych. Jeżeli kominek ma służyć do ogrzewania większej ilości pomieszczeń, należy zwrócić uwagę na to, aby do kominka zamontowane były instalacje rozprowadzające ciepło do innych pomieszczeń. Tu koniecznie należy zwrócić uwagę na zastosowanie rurek termoizolacyjnych i specjalnych wentylatorów.

Koszt budowy i eksploatacji kominka nie należy do najmniejszych. Sam koszt instalacji uzależniony jest od materiałów wykończeniowych i zastosowanego wkładu. Kominek z żeliwnym wkładem, opalany drewnem, może kosztować nawet 8000 zł. Kominek służący do ogrzewania również może nas narazić na dodatkowe, niemałe koszty. W zależności od metrażu mieszkania, koszty opału mogą wynosić od 1000 zł do 3000 zł na miesiąc.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!