Ubezpieczenie domu – ważne kwestie przy wyborze

ubezpieczeniePosiadając swoje własne mieszkanie musimy się liczyć z tym, że w każdym momencie nieprzewidziane zdarzenie może spowodować, że stracimy możliwość zamieszkiwania w nim. Może nas spotkać pożar, zalanie czy inne nieprzyjemne zdarzenia. Warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, które zapewni nam spokój na wypadek wystąpienia kataklizmów. Ubezpieczenie daje nam pewność, że ewentualne szkody zostaną szybko naprawione bez dodatkowych dla nas kosztów.

Ubezpieczenie dobrane do potrzeb

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują pełen wachlarz odmian i wariantów ubezpieczeń mieszkań i domów. Różnią się one zakresem, wysokością składki, sumą ubezpieczenia i ewentualnymi opcjami dodatkowymi. Dzięki temu mamy możliwość wyboru oferty dobranej w sam raz do naszych potrzeb. Na początku musimy dokładnie określić co i w jakim zakresie ma być chronione, przedstawić agentowi ubezpieczeniowemu nasze obawy. Wybierając ubezpieczenie nie powinniśmy sugerować się wyłącznie ceną, ponieważ tania polisa może dać nam bardzo wąski zakres ochrony. Najlepiej porównać kilka ofert ubezpieczenia, a także zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia – OWU. Bez tej lektury nie będziemy wiedzieć, co dokładnie kupujemy. Wybór ubezpieczenia nie jest łatwą sprawą, ponieważ w grę wchodzi dorobek naszego życia i – często nie małe – pieniądze. Na szczęście wybór jest zazwyczaj jednorazowy i po roku, jeżeli będziemy zadowoleni – po prostu odnawiamy polisę.

Przedmiot ubezpieczenia

Podstawowe ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj same mury, ale może też chronić inne elementy stałe, jak podłogi, okna, schody czy framugi. Podpisując polisę koniecznie trzeba sprawdzić, które z elementów będą chronione. Należy zapoznać się również z tym, co dany ubezpieczyciel uznaje za “elementy stałe”, ponieważ różne towarzystwa różnie podchodzą do tych kwestii. Zakres ryzyka w bloku nie jest tak duży, jak w domu. W przypadku mieszkania może wystąpić zalanie, pożar lub kradzież z włamaniem. W tej ostatniej kwestii należy sprawdzić wymagania ubezpieczyciela co do systemów zabezpieczających drzwi i okna. W mieszkaniach dużo rzadziej stosuje się zapisy mówiące o stratach spowodowanych gradobiciem, śniegiem czy silnym wiatrem. Aby nie przepłacać należy realnie określić szkodliwość danego kataklizmu dla naszego mieszkania bądź domu. Zapoznając się z OWU zwróćmy też uwagę na wszelkie definicje – może się bowiem okazać, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych np. dymem po pożarze.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!