Lamperie w przedpokoju

lamperie w przedpokoju

Nieraz nie poświęcamy zbyt wiele uwagi urządzeniu przedpokoju. Zdecydowanie więcej przeznaczamy na pokój gościnny czy sypialnię. Tymczasem również hol może zaprezentować się gustownie. Goście, którzy nas odwiedzają, powinni to docenić.

Istnieje wiele sposobów na to, by nadać korytarzowi atrakcyjnego designu – jednym z nich jest umieszczenie w nim lamperii.

Lamperie znów modne

Lamperia to dolna część ściany oddzielona od górnej linią. Może być wykonana z wielu różnych materiałów. Popularne są te sporządzone z listwy, płytek, farby czy po prostu tapety.

Jeszcze nie tak dawno rzadko używaliśmy lamperii do wystroju wnętrz. Przez długie lata nie kojarzyły nam się specjalnie dobrze. To przecież one “przystrajały” raczej  niezbyt przytulnie urządzone szpitale czy szkoły. Poza zakurzonymi kwiatami stanowiły jedyną ozdobę tych miejsc. Obecnie okazuje się, że nie musimy ich wiązać wyłącznie z pobytami w szkole czy przychodni. Wykazując się pomysłowością i zmysłem estetycznym możemy sprawić, że lamperia nada naszym aranżacjom nowego stylu.

Lamperia sprawdzają się w rozmaitych pomieszczeniach. Szczególnie ładnie się prezentują w przedpokoju. 

Co ważne, łączą w sobie zalety użytkowe i estetyczne. Przede wszystkim porządkują przestrzeń, dzieląc ściany na dwie płaszczyzny – co pozwala wprowadzić ład w korytarzu. Chronią również dolną część przed zabrudzeniami, szczególnie gdy użyjemy materiału, który się łatwo czyści lub odpornej na brud farby. W korytarzach zwykle zakładamy i zdejmujemy buty, zatem warto dodatkowo ochronić ściany przed zanieczyszczeniem.

Poza tym lamperie nadają poziomy rytm przestrzeni. Zależnie od potrzeb wywołamy konkretne złudzenie optyczne. Jeśli chcemy, aby sufit w przedpokoju wydał się wyższy, wówczas lamperie umiejscawiamy powyżej połowy wysokości ściany. Gdy zależy nam, aby sprawiał wrażenie, że jest niższy, postępujemy odwrotnie – wówczas przedpokój nabierze nad wyraz przytulnego charakteru.