Mieszkanie dla 4-osobowej rodziny

Wybór mieszkania to dla większości z nas poważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Dotyczy to zarówno mniejszych lokali mieszkalnych – kawalerek, jak i większych mieszkań z wieloma pokojami. Dobierając wymarzone lokum kierujemy się wieloma kryteriami. Jednym z nich jest liczebność rodziny. Zastanówmy się tym razem, czym warto się kierować przy doborze mieszkania dla 4-osobowej rodziny.

Dzieci we wspólnym pokoju czy osobnych?

“2 + 2” to klasyczny model polskiej rodziny, czyli dwoje rodziców i drugie tyle dzieci. Tutaj najlepsze będzie mieszkanie 4-pokojowe, choć przy pewnej dozie inwencji, również trzypokojowe może stanowić wygodną przestrzeń do życia dla całej familii.

Dzieci ze swoimi pokojami

W pierwszym wariancie, każda pociecha ma swój własny pokój. Poza tym mamy jeszcze do zagospodarowania pomieszczenia na sypialnię oraz pokój zwany gościnnym lub stołowym, zależnie od pełnionych funkcji. To w nim w założeniu gromadzi się rodzina, by się integrować i spędzać wspólnie czas przy grach, zabawach lub – niestety coraz częściej – przy telewizorze. Tutaj też przebywają goście, bliższa i dalsza rodzina oraz przyjaciele i znajomi.

W miarę potrzeby, każdy domownik może znaleźć miejsce, w którym pobędzie sam. Rodzice dzielą sypialnię, a dzieci mają swoje pokoje, i nie przeszkadzają sobie nawzajem. Gdy chcą się razem pobawić, zbierają się w pokoju jednego z nich lub idą z zabawkami do pokoju centralnego – nie bez kozeru zwanego również bawialnią.

Jeśli mamy do dyspozycji trzypokojowe mieszkanie, możemy je zaaranżować tak, że mama i tata sypiać będą w pokoju gościnnym, urządzając w nim przytulne gniazdko. Kolejne pokoje zagospodaruje się dla pociech.

Dzieci we wspólnym pokoju

Zwykle dzieci mieszkają w jednym pokoju, gdy są tej samej płci oraz w podobnym wieku. Wtedy nie wchodzą w sobie w drogę, lubią ze sobą przebywać i organizować pomysłowe zabawy. Dopiero, gdy dorosną, będą potrzebowały prywatności i nieco więcej miejsca dla siebie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście liczba i układ pokoi w mieszkaniu to nie wszystko. Ważne jest również jego położenie. Warto rozeznać się jak blisko mamy do szkoły (ew. szkół)  naszych dzieci, czy sprawnie dojedziemy do pracy. Istotne jest i to, czy w pobliżu mamy sklep z bogatym zaopatrzeniem, place zabaw dla smyków. Zwracamy również uwagę na jakość komunikacji miejskiej i infrastruktury drogowej.