Mieszkanie w stylu afrykańskim

Afryka to piękny kontynent. Z czym nam się kojarzy? Z niezwykłymi krajobrazami oraz niespotykaną nigdzie indziej fauną i florą. Wielu z nas chciałoby kiedyś tam się wybrać, choć raz, by zobaczyć na własne oczy słonia w naturalnym środowisku. Jest to jednak kosztowna i wymagająca wielu poświęceń wyprawa… Nie każdy może sobie na nią pozwolić. Lecz nic straconego. Skoro nie możemy się wybrać do Afryki, niech ona przyjdzie do nas.

W jaki sposób? Już wyjaśniamy…

Afryka w domu

Niegdyś aranżacja wnętrza w stylu afrykańskim kojarzyła nam się raczej ze starodawnymi gabinetami podróżników oraz badaczy. Można było w nich znaleźć rozmaite skarby przywiezione z Czarnego Lądu (określenie to, co ciekawe, pochodzi z czasów, kiedy kontynent ten był niepoznany, czyli właśnie „czarny”). Panował w nich raczej swoisty przepych i przypominał nieco składowisko osobliwości. Dziś styl afrykański gości – lub wkrótce zagości – w domach wielu z nas, a nasze mieszkania wystrajane są w sposób zdecydowanie bardziej estetyczny.

Co zrobić, by stworzyć w bawialni intrygujący klimat rodem z egzotycznych krain?

Ciepłe kolory

Afryka kojarzy nam się z ciepłymi barwami, między innymi ziemistymi. Warto więc wykorzystać ochrę, a także różne odcienie brązu. Nie powinno zabraknąć również żółtych czy wręcz złotych tonacji. Te będą przywodziły na myśl słońce, którego na południu nie brakuje, pustynne piaski i trawę sawanny.

Na tapetę można wybrać afrykańskie motywy, albo wyobrażające krajobraz, albo przedstawiające charakterystyczne silnie zrytmizowane wzory.

Nie powinno też zabraknąć elementów wykonanych z drewna. Polecamy na przykład siedziska rattanowe.

Ciepłe i nieco przytłumione barwy dobrze zestawić z żywymi przywodzącymi na myśl kolorowe motyle, egzotyczne owoce czy po prostu żywą kolorystykę, z której słynie Afryka.

Lwy, słonie i maski rytualne

Całości dopełnią ozdoby, które zaakcentują obrany styl. Świetnie się sprawdzą maski rytualne wykonane przez rękodzielników. Warto je uzupełnić o figurki zwierząt, na przykład słoni, antylop czy też drapieżniejszych lwów. Natomiast niech koc zdobiący wersalkę utrzymany będzie w deseniach imitujących paski zebry lub cętki lamparta.

To tylko niektóre z inspiracji, możliwości wystroju czterech ścian jest bowiem znacznie więcej!