Mieszkanie w stylu industrialnym

Kiedy aranżujemy wnętrza, często staramy się ukryć rury oraz gołe ściany (pod tapetą). Inaczej do tego podchodzimy – kiedy chcemy żyć w mieszkaniu utrzymanym w stylu industrialnym. Tutaj wręcz pożądane jest, żeby pewne rzeczy pozostały w swoim surowym stanie. Eksponujemy wówczas surowiec, z jakiego został wykonany budynek.

Małe mieszkanie w bloku w stylu industrialnym

Styl industrialny wziął się z odnowienia starych fabryk i magazynów, które w latach pięćdziesiątych minionego wieku zaczęły służyć jako domy i przestrzenie do pracy. Przemysłowe akcenty, takie jak metalowe meble, surowe materiały i odsłonięte ściany, zaczęły pojawiać się w wystrojach wnętrz. Do dziś styl industrialny jest bardzo popularny, ponieważ jego surowy, nowoczesny wygląd oddaje ducha naszych czasów.

Styl industrialny to także przedmioty ze sztucznych i naturalnych materiałów, takich jak skóra, miedź, aluminium, mosiądz, stal i żelazo. Można także używać szorstkich tekstur, surowych materiałów i powierzchni. Świetnie prezentują się także ręcznie malowane obrazy utrzymane w nowoczesnej abstrakcyjnej stylistyce.

Do wystroju wnętrza służą wówczas takie funkcjonalne przedmioty jak: metalowe szafki, krzesła, lampy, świeczniki, stalowe regały, drewniane stoły, skrzynie, a także szare wykładziny bądź dywany. Podkreślmy, że ich funkcjonalność jest uwydatniana właśnie prez surowość i brak większych ozdób.

Choć i takie mogą się znaleźć – a wśród nich na przykład metalowe bądź kamienne figurki, szklane kulki, żelazne zegary, cynowe świeczniki, skórzane sakwy, drewniane skrzynie – kóre są idealne, aby dodać przemysłowego charakteru każdemu wnętrzu.

Centralny punkt w mieszkaniu oczywiście stanowi salon. Jeżeli chcemy go utrzymać w stylu industrialnym, zwykle pozostawiamy go otwartym. Na miejscu będą tu choćby skórzana sofa i drewniany stolik do kawy, na którym widać słoje drzewa, z którego został zrobiony. Całości dopełni żyrandol stworzony z metalowego tworzywa.